Nejčastější chyby po tréninku. Neděláte je i vy?

Nejčastější chyby po tréninku. Neděláte je i vy?

Nikdo z nás není neomylný. Stále padáme a stále se zvedáme. Je to neustálé učení a poznávání sebe a svého těla, jeho možností a limitů


Pokud obzvlášť máme nějaký cíl – konkrétně na úrovni sportu, chyby mohou být pro nás velice demotivujícím faktorem, který nás brzdí v posunu. 

Pojďme si dnešním článkem objasnit ty nejčastější chyby, kterých se můžete dopustit. Případně, jak eliminovat jejich samotný vznik a neničit si tak tížené výsledky. 

 • Vyhýbáte se statickému stretichingu. Chápeme, že po tréninku a poctivě odjetých těžkých sériích, se už vidíme v příjemné sprše, s proteinem oblíbené příchutě v ruce nebo u pořádnýho kusu masa aká potréninkové pořádné jídlo!.. a tak kdo by se chtěl zdržovat protahováním ,,To je stejně zbytečné… “

  Není. Stačí deset minut kvalitního protáhnutí celého těla ke zlepšení regenerace, zmírnění únavy, eliminaci vzniku možného zranění, natáhnutí svalu, bolesti kloubů, svalových vláken a navíc si tím ulehčíte i běžnou denní aktivitu, mimo fitko či jiné tréninkové prostředí.

  Začínáme se stretchingem.

  Pokud budete pravidelně svaly po tréninku procvičovat, nebude docházet k jejich zkracování, díky čemuž podpoříte další sportovní výkony a výsledky. 

  Kloubní výživa pro tvůj sport.

 • Opomíjíte přirozený pohyb. I takoví tací jsou, co autem jedou do posilovny, aby šli chodit na pás a pak se zase pohodlně odvezou domů…
  Nutno mít na paměti, že trénink – ať už jakéhokoliv rázu (jestli se spíše bavíme o sportu jako koníčku, a nikoliv o sportu na vrcholové úrovni) je pouhým doplňkem a jen částí našeho dne.
  Neznamená to tedy, že ve dnech, kdy se rozhodneme jít sportovat zlenivíme na zbytek dne, prosedíme ho a necháme se vozit.
  Přirozený pohyb – zejména chůze jakožto nejvíce přirozeným pohybem pro naše tělo – je alfou omegou! Chůze napomáhá snížit riziko obezity, kardiovaskulárních obtíží, aterosklerózy nebo snížit hladinu krevního cukru. 

 • Jídlo jde stranou. To, že cvičíte, děláte sport, který milujete – je skvělé! Ale ruku na srdce – řešíte k tomu i svůj jídelníček? Jde to totiž hezky ruku v ruce vedle sebe, jak zamilovanej pár.
  Abyste dosahovali cílů a výsledků, abyste vůbec ten sport na nějaké úrovni mohli dělat, potřebujete k tomu palivo. Kvalitní palivo. Do svého auta byste taky nenalili nějakou sr.. tudududum. Chápeme se.

  Sůl v jídelníčku. Přijímáte ji dostatek?

  Kvalitní palivo v podobě vyváženého a pestrého jídelníčku je klíčový pro výsledky ve sportu, který děláme. Kvalitní bílkoviny, komplexní sacharidy a plnohodnotné tuky. Trojkombo, které by mělo zdobit každý váš talíř. 

  Čtěte také: Spalujte snadno a rychle.
 • Po tréninku hladovíte. Když už jsme u toho jídla, zůstaneme v něm i ve čtvrtém bodě. Plno lidí se totiž po tréninku najíst bojí s domněním, že je přece škoda dojíst ty namáhavě ztracené kalorie, které se nám teď tak krásně podařilo spálit.
  Chyba lávky.
  Dostáváte tak tělo do stavu katabolismu (hladovění), a protože naše tělo je velice chytré, jen my máme občas tendenci ho podhodnocovat, hned si tuhle informaci vezme tak, že mu nebudete dávat dostatečnou energii a živiny, a tak si – i to málo, co mu dáte – začne střádat do zásoby. A ano, chápete dobře. Místo toho, abyste tuky pálili, eventuálně redukovali hmotnost, je-li to vaším cílem, s velkou pravděpodobností se váha začne ubírat směrem vzhůru, budete zadržovat vodu a začnete cítit opravdu diskomfort.
  Dodejte tělu potřebné živiny k doplnění glykogenu přímo ke svalům, aby vaše práce nepřišla vniveč.

  Čtěte také: Jídlo před a po tréninku. Víte, která volit pro maximální výsledky?
 • S jídelníčkem se pojí i bod pitného režimu. Projevem dehydratace bývá nepříjemná bolest hlavy, zvýšená únava, horší termoregulace a snížená regenerace. Každý den byste proto měli přijmout odhadem 30-45 ml / kg tělesné hmotnosti. Svůj stav hydratace můžete velice jednoduše zjistit i díky barvy moči. Čím bude tmavší, o to víc byste měli pít, protože to je známkou zvýšené dehydratace.

  Vyberte si ze široké nabídky barelů a sportovních lahví. Se stylovým shakerem se bude pít jedna báseň!

  Doufáme, že vás takové shrnutí motivovalo k tomu zamyslet se nad tím, jak podpořit svůj výkon a trénink zase o kus dál, neochuzovat se tak o výsledky a podpořit navíc své zdraví. 🙂