Jak se odvodnit: příčiny, tipy, rady
Dnešní sedavý způsob života, méně pohybu, nevhodná a nekvalitní strava, nadměrné stresové situace a nepřiměřená duševní a psychická hygiena se musí někde projevit. A většinou se to projeví na našem zdravotním stavu, a zvlášť v létě je jedním z hlavním problémů zavodnění organismu. A ačkoliv se na první pohled může zdát, že zadržování vody je problémem spíše ženské populace, potýká se s tím skoro 50% i mužů.
Jak zadržování vody v těle vlastně vypadá?
Fakt, že zadržujete více vody, než by pro váš organismus bylo žádoucí, je patrné z viditelných a nepříjemných otoků, nadměrného pocení, zvýšenou dýchavičností, zadržování vody může být jedním z projevů celulitidy, zvýšeným krevním tlakem, únavou nebo vyšším číslem na váze (kdy je nutné podotknout, že se nejedná o zvýšenou tukovou tkáň a nejedná se tak o reálně nabraná kila!)
Otoky jsou nejvíc charakteristické pro oblast očí, obličeje, prstů (najednou vám nesedí prstýnky), okolí lýtek a stehen nebo na chodidlech a kotnících.
Co zavodnění způsobuje?
Hned v úvodu jsme si nastínili jisté neblahé dopady, které se svým podílem na zadržování vody v těle podílejí také. Kromě výše uvedeného se zvýšené zadržování vody může týkat i žen v radostném očekávání, v období menstruace, vlivem užívání hormonální antikoncepce, léky na vysoký krevní tlak a některé druhy antidepresiv nebo kortikosteroidů.
Pomocník s celulitidou!
Je nutné hned navštívit lékaře?
Ve valném množství případů ne. Většinou je to jen otázka změny životního stylu, zaměřením se na kvalitu jídelníčku, správné hydrataci a zlepšení pohybových návyků.
Vyhledat lékaře by bylo vhodné pokud už se jedná o konkrétní problémy s lymfatickým systémem, špatnou funkcí ledvin nebo jater či hormonální nerovnováhou.
Vyhrajte nad otoky jednou pro vždy
A nyní od teorie k praxi. V první řadě mějte na paměti, že je důležité realisticky a kriticky zhodnotit svůj dosavadní životní styl a upřímně si říci, kde by mohl být problém, od kterého se odpíchnout.
Změna životního stylu na zdravější, udržitelnější cestu vám přinese mnohem více benefitů – ať už po fyzické či psychické stránce – než je jen zbavení se nepříjemných otoků na těle.
1.Hlídejte si jednotlivé živiny. Kromě základních bílkovin, sacharidů a tuků je dost pravděpodobné, že ve vašem jídelníčku bude deficit hořčíku, vitamínů skupiny B nebo draslíku.
Draslík napomáhá normálnímu hospodaření s vodou, podporuje činnost srdce, nervové soustavy i svalů. Je obsažený například v banánech, meruňkám, mrkvi, špenátu nebo rajčatech.
Zjistěte více o hořčíku.
Naopak se snažte snížit množství přijaté soli, která je, více než zdrávo, obsažena v průmyslově zpracovaných potravinách, sýrech, brambůrkách, kořenících směsích, mastných a pekařských výrobcích. Doporučená dávka soli je 5g na dospělého člověka. Věděli jste ale, že jsme přeborníci v překračování jejího množství až trojnásobkem?
Mimo to do svého jídelníčku více zařaďte potraviny, které pomáhají tělu zbavit se přebytečné vody. Může to být červená řepa, borůvky, okurka, ledový salát, cuketa nebo chřest.
Začnete zdravě a uvařte si s námi Srbské rizoto.
2.Zkuste se zaměřit na příjem sacharidů. Sacharidy jsou pro tělo důležité. To je věc, o které není nutné debatovat, a jedná se o složku makronutrientů, které mají pro lidské zdraví i sportovní výkon opodstatnění a opravdu nechceme, abyste jejich denní příjem dali na nulu.
Spíš je možné, že jich můžete přijímat více, než vaše tělo reálně potřebuje. Pokud sníte určité množství sacharidů, hladina inzulínu se zvýší. Inzulín je hormon, který je mimo jiné zodpovědný za reabsorbování sodíku z ledvin. Jednoduše řečeno můžeme tedy říci, že sacharidy mají na množství zadržované vody přímý vliv. Pokud se chcete zbavit nadbytečné vody, je dobré omezit i příjem sacharidů.
Jejich ponížení je pak individuální záležitostí každého z nás a je tak vhodné se s tímto krokem s někým poradit.
Nevíte si rady ohledně jídelníčku a jeho správného nastavení? Rádi vám pomůžeme.
3.Sportem kupředu. Důležitost pohybu po mentální i fyzické stránce naleznete snad v každém našem článku, a hraje to svojí důležitou roli. Lidé, kteří mají nedostatek pohybu během dne, mají až 3x větší pravděpodobnost ke vzniku otokům následkem zadržování vody.
4.Pitný režim jako alfa omega, i když se s ním setkáváme až v bodě 4. Pokuste se myslet na denní příjem okolo alespoň 3 litrů, zvláště během letních měsíců, kdy je větší tendence, že budeme dehydratováni. Volte ideálně neslazené a nesycené nápoje. Naopak se vyhýbejte nápojům s vyšším množstvím cukru a kofeinu.
Pitný režim se snažte rozložit rovnoměrně do celého dne, a ne celý den pořádně nepít a večer se utopit v galonu vody. Tělo nezvládá zpracovat velké množství vody naráz, a spíš než abyste si pomohli, si můžete uškodit o to více a přivodit si ještě pár otoků navíc.
5.Pomoc bylinek. Močopudných bylin existuje celá řada. Bylinkami totiž nemáte v zásadě, co zkazit. Vyzkoušet můžete kopřivu, pampelišku, černý bez nebo maliník.
Vyzkoušejte: Diuretic Complex od společnosti Amix.