Účinné látky nakopávače

Účinné látky nakopávače

Jistě jste se již ve vašem fitness rybníčku setkali s pojmem nakopávače, předtréninkovou, anabolizéry nebo N.O.očkami.
Abychom se na něho podívali detailněji, začneme od podlahy.

Co je nakopávač?

Jedná se o směs více surovin, kde základní úlohu hrají stimulanty jako kofein, taurin, synefrin nebo tyrosin. Ve složení dále můžete naleznout látky Arginin, Beta Alanin, Kreatin, Ornitin nebo Citrulin.
V opravdu kvalitní formě zpracování by se nemělo jednat o pouhý doplněk k optimální stimulaci na trénink, ale jako o ucelený komplexní produkt před fyzickým výkonem, který nejen, že dodá potřebnou sílu a energii, ale také podpoří výkon, intenzitu a zlepší soustředění. 

Náš tip: vyzkoušejte CITRULLINE MALATE 100%

Pokud s nakopávači teprve začínáte, můžeme vám garantovat, že jejich dopad na vaši centrální soustavu, bude téměř okamžitý a budete si připadat, jako v jiném vesmíru.
Dostavit se může větší prokrvení a napumpovanost svalů, zvýšení síly, pocit lepšího soustředění, koncentrace a naprostá radost a nová flow z tréninku!
Všechno tohle je výčet, který v návaznosti na něj může opravdu efektivně napomoci k rozvoji nové svalové hmoty! Nutno ale upozornit, že bez adekvátního kalorického nastavení a dalších neméně důležitých aspektů jako je regenerace, kvalitní spánek a další, se to neobejte.

Protože, jak už jistě víme – svaly nerostou v době tréninku, ale právě v době regenerace! 

Nevíš si rady se stravou a tréninkem? Pomůžeme ti!

Pár řádků výše jsme si uvedli jednotlivé látky, které v předtréninkové suplementaci můžete najít. Ty si nyní i představíme.

  1. Taurin. Jedná se o přirozeně se vyskytující sulfonovou kyselinu, která je derivátem aminokyseliny cysteinu. Poprvé byl Taurin izolován z býčí žluči, od toho je také odvozený název z latinského taurus – tedy býk.
    Jeho hlavní rolí jsou metabolické a fyziologické procesy v těle – podílí se na regulaci glukózy a lipidů, má anabolické účinky nebo je významný pro své antioxidační účinky.

    Pro sport je významný pro zvyšování výkonu a oddálení pocitu únavy, což nám dává prostor pro delší tréninkovou jednotku, snižuje riziko svalových křečí a udržuje rovnováhu minerálních látek ve svalových tkání, což má pozitivní vliv na celkovou hydrataci. 
  2. Kofein. Asi nikoho tento bod nepřekvapí – je nejrozšířenějším stimulantem na světě. Může zlepšit vytrvalost, stimulovat nervovou soustavu k potlačení únavy a vyčerpání a podílet se na zlepšení síly a vytrvalosti. Navíc se ukázalo, že, do jisté míry, může pomoci i se ztrátou tukových zásob a zrychlit metabolismus. 
  3.  Tyrosin. Neesenciální aminokyselina zejména podstatná pro činnost štítné žlázy. Je velmi důležitý pro tvorbu katecholaminů – adrenalinu, noradrenalinu a dopaminu. Tyrosin ulevuje od stresu, zvyšuje intenzitu, podílí se na regeneraci, taktéž zmírňuje únavový stav a je významný pro tvorbu Melaninu, který určuje pigment a opálení kůže. 
  4. Synefrin je využíván ke zvýšení aktivace lipolýzy, zvýšení klidového metabolismu a termogeneze.
  5. Beta Alanin. Jedná se o beta aminokyselinu, která se v kosterním svalstvu váže na Histidin za vzniku karnosinu. Efektivně bojuje s únavou a prodlužuje svalovou činnost při náročném intenzivním tréninku a podílí se na stimulaci růstového hormonu.
  6. Citrulin. Neesenciální aminokyselina, která snižuje koncentraci laktátu během tréninku, rozšiřuje cévy, zlepšuje průtok krve, účinně se podílí na procesu regenerace a ovlivňuje produkci anabolického testosteronu i růstového hormonu.

    Chcete se o Citrulinu dozvědět více? Přečtěte si náš článek, kde jsme se na něho podívali detailněji.

  7. Arginin. Tohodle kulišáka si sami od sebe vyrobit nedokážeme. Mezi jeho hlavní pracovní úlohy slouží tvorba oxidu dusného, který zvyšuje průtok krve do pracujícího svalu, zlepšuje výkon a odbourává laktát. Mimo to, je považován za mírně anabolickou látku, která dokáže podpořit růstový hormon a stimulovat produkci inzulínu.
  8. Aminokyseliny BCAA. Jejich základním úkolem je chránit svalovou hmotu před katabolizací a mají schopnost recyklovat glukózu
  9. Vitamíny a minerální látky k podpoře funkci enzymů a fungování imunitního systému. Například vitamín C podporuje prokrvení svalů a zároveň zpomaluje rozpad NO2 a NO3, což pomáhá déletrvající pumpě svalu. Vitamín B3 je významným energizérem a spalovačem. Má vliv především na snížení tvorby lipoproteinů VLDL a LDL. díky čemuž pomáhá udržet svalovou pumpu po co nejdelší dobu.

    Náš tip: Vyzkoušejte velice chutná EAA!

  10. Přírodní extrakty, jako velice užívaný extrakt ze zeleného čaje, který chrání buňky před oxidativním stresem a zvyšuje citlivost na inzulín. Extrakt z černého pepře s termogenním účinkem pro zvýšení absorbce dalších látek (jako jsou vitamíny skupiny B, selen a další) nebo extrakt z červené řepy je zdrojem přírodních nitrátů, které mají schopnost přeměnit se v těle na oxid dusný (NO), a tím pádem zlepšovat prokrvení a žilnatost.
velké foto

Kdy nakopávače zařadit do své tréninkové rutiny? 

Obecně se doporučuje jejich příjem směřovat zhruba 30-60 minut před náročnou fyzickou aktivitou. To suplementu poskytuje dostatek času, aby se látky dostaly do krevního oběhu a nabídly benefity, které slibují k dosáhnutí vašich maximálních výsledků.

Existují vedlejší účinky? 

Velkou roli bude hrát, jak často samotný přípravek budete užívat, a který zvolíte. V první řadě je tu možné riziko, že ho budete do své suplementační rutiny zahrnovat opravdu často na to, aby si na něj vaše tělo zvyklo, a vy již nepocítíte takový drive a flow jako s jeho prvním užitím. 
Určitě jej nepoužívejte na pravidelné a dlouhodobé bázi, ale pro jeho maximální využití a efekt, který od něho požadujete, ho zařazujete na občasné bázi.

S vyššími či pravidelnými dávkami se jinak může dostavit zvýšená srdeční aktivita (vyšší srdeční tep nebo krevní tlak), nespavost, malátnost, nechutenství, a tak není ani na škodu, poradit se s jeho suplementací se svým lékařem. 

A co když trénujete večer?

velké foto

I na to máme řešení. Samozřejmě existují i před tréninkové doplňky, které se svým složením mysleli na to, že po tréninku, nechcete počítat ovečky do miliony a mít chuť se svojí energií a silou přestavět celou ložnici.

Možné varianty mohou být:

  1. Best team preworkout caf free. Speciálně navržený předtréninkový přípravek pro nejnáročnější sportovce. Rapidně zvyšuje výkonnost během tréninku, tvoří vasodilataci a napomáhá lepší cirkulaci krve. Pomáhá efektivněji budovat svalovou hmotu.
  2. VasoNOx. Přípravek založený na kombinaci Argininu a polyphenolů z přírodních extraktů. Používá se pro udržování kardiovaskulárního systému a kvalitní průchodnosti cév. Pokud nebudete mít v pořádku celý systém, samozřejmě bude snížená i veškerá podpora ve formě NO přípravků, které hodláte používat.
  3. Performance PRE – WORKOUT od Green Food. Bezkofeinová formule zaměřená na kvalitní výkon a prokrvení svalové hmoty.

JEDINEČNÁ NOVINKA PRE-WORKOUTU

velké foto
Zvyšuje energii, soustředění, sílu, výkon a snižuje pocit únavy.

Kromě účinných látek ke stimulaci na trénink, obsahuje komplex vitamínu B a kofein pro zvýšení koncentrace a spolu s vitamínem D přispívá k normálnímu energetickému metabolismu a potlačuje pocity únavy a vyčerpání.

Suma sumárum, proč zvážit suplementaci nakopávače?

  1. Dodá potřebný drive, energii a možná i novou motivaci do tréninku
  2. Podpoří koncentraci a soustředění 
  3. Zlepší výkon a vytrvalost 
  4. Zásobí svaly živinami 
  5. Můžete díky němu spálit i více tuku