Zefketivněte svůj trénink pomocí nakopávače

Zefketivněte svůj trénink pomocí nakopávače

Nadšení pro sport. Nadšení pro fitness. Pot a dřina v každém tréninku. 
Ale i tak to jednou přijde. Vyčerpání. Únava a zdlouhavé přemlouvání na trénink. 

Ne každý den je růžový, kdy toužíme po studeném kovu činky. Někdy dojít do posilovny nebo se přemluvit k domácímu tréninku prostě bolí. Tělu se nechce, hlava odmítá. Moc horko, moc zima, moc práce… Známe to.

Jenže sport – ať už kterýkoliv – je o disciplíně, o vytrvalosti a konzistentnosti.
Je naprosto přirozené, že jednou přijde chvíle, kdy se nám jednoduše nechce. Ale podvědomě víme, jak moc skvěle se vždy po každém tréninku cítíme, jak vyplavené endorfiny dělají svojí práci, a nakonec jsme na sebe pyšní, že jsme šli. Že jsme šli sportovat, překonali se, překonali další pomyslnou metu na celé té cestě, která vlastně nemá cíl. 

Fitness stock fotografie, royalty free Fitness obrázky | Depositphotos ®

Právě v takové chmurné momenty přichází na řadu něco, co nás v tyto útlumové dny znovu dodají vzpruhu. Znovu nás nakopnou

Ano, dnes bude řeč právě o pre-workoutech, o stimulantech, které nás vrátí zpět do hry. 
Jedná se o směsi látek, které pomáhají nabudit náš organismus, dodat mu sílu a novou dávku energie. Jejich popularita se projevuje zejména v oblasti fitness a kulturistiky, kteří ten drive vnímají jako jeden z nejlepších pocitů pro jejich trénink. 

Jejich hlavním úkolem je vyždímat z nás maximum. 

Mezi nejvíce používané látky se používá zejména:
kofein
citrulin
arginin
taurin
beta alanin
kreatin
vitamíny skupiny B.  
Kofein je přírodní stimulant, který se podílí na zvýšení silového výkonu, ale zároveň je i skvělým pomocníkem pro aerobní aktivity. Jeho optimální dávka je kolem 200-400 mg.

Citrulin je aminokyselina, která se v játrech mění na L-arginin. Podílí se na celkovém výkonu a zvyšuje krevní tok v organismu. Pro potřebný efekt je jeho dávka rozumná v rozmezí 6-8 g. Beta alanin je neesenciální aminokyselina. Napomáhá vytrvalosti, zvýšené síle během tréninku a oddaluje únavu. Jeho doporučené množství se udává na 1,6-3,2 g. Arginin je aktivátorem oxidu dusného, který zodpovídá za průchodnost a větší roztažení cév. Tím se do svalů dostane více krve. Zvýšená prokrvenost ve svalech vede k lepší a efektivnější regeneraci po tréninku a dodávku většího počtu živin přímo ke svalům, které podpoří jejich růst. Doporučená denní dávka je zhruba 6 g.
Kreatin je hlavním zdrojem energie pro svaly, který podporuje fyzický výkon. Dokáže svaly hydratovat a plnit svaly vodou, díky čemuž svaly působí objemněji a pevněji. Jeho denní dávka je 3-5g.

fitnessdon-hk – Fitko v Hradci Králové


Dále BCAA, kde jejich předností je ochrana svalové hmoty před katabolismem.

Zapomenout bychom neměli ani na vitamíny a minerální látky. Například vitamín C. Ten podporuje prokrvení svalů. Vitamín B3 (rozpustný ve vodě), uvolňuje energii z potravy, čímž funguje jako dobrý zdroj energie. Vitamín B6 a B12 hrají svoji zásadní roli v metabolismu sacharidů a aminokyselin. Vitamín B12 se konkrétně podílí na syntéze DNA a ATP, který je zásadní pro pracující sval.

Důležitost vitamínů ve výživě sportovce.

Mimo to jsou využívány i extrakty z červené řepy ke zvýšení viditelnost žil a celkovému prokrvení. Extrakt z černého pepře se přidává pro zvýšení absorpce důležitých látek a živin (například selenu, zinku nebo kurkuminu.)

Proč trénovat s nakopávačem?

 • Pro lepší soustředěnost a koncentraci. Jestli se vám častokrát stává, že během sérií vám myšlenky sklouzávají k tomu, co vás po cvičení ještě čeká, co musíte udělat a zařídit, tak právě s tímto problémem by vám měl tento stimulant pomoci.
  Mimoto, podobně stimulující látky, by nám měly pomoci v efektivnějším neuromuskulárním přenosem – tedy přenosem mezi nervový zakončením a samotným svalovým vláknem. Díky tomu následně dojde k zapojení většího množství motorických jednotek, a my tam budeme schopni lépe koordinovat pohyb.
  Mezi látky, které nám efektivně pomohou s onou koncentrací a soustředěností je právě kofein, L-Carnitine, cholin nebo L-Theanin.  
 • Zásobíte svaly potřebnými živinami. Pro intenzivnější zásobení svalů jim můžeme zajistit průtok krve – to ovlivníme zejména suplementací nakopávače. Dojde k napumpování, které je pro většina fitness nadšenců, žádoucím vedlejším efektem. Tímto napumpováním můžeme vylepšit i celkovou vytrvalost, a samotný silový výkon
Výživová hodnota stravy • Centrum podpory zdraví
 • Zlepšuje výkonnost a vytrvalost. A co jsme načali v předchozím bodě, v tomto navážeme. Pro takový cíl se pak vyplatí poohlédnout po stimulantech s dávkou kofeinu, jednoduchých cukrů (glukózy) pro doplnění rychlé energie nebo BCAA, které napomáhají snižovat únavu.

Mezi jakými pre-workouty vybírat?

Blade preworkout

Jedná se předtréninkový komplexní preparát pro sportovce. Zvyšuje výkonnost během tréninku a napomáhá lepší cirkulaci krve.

 • zvyšuje sílu a vytrvalost 
 • dodává svalům pump
 • živiny se dostávají rychleji ke svalům, čímž podpoříte nárůst svalové hmoty
 • napomáhá rozšíření krevních cév a vazodilataci
 • podporuje centrální nervový systém
 • stimuluje krevní oběh

Mimo jiného obsahuje Kreatin malát. Jedná se o pokročilou formu kreatinu, která se oproti tradiční formě lépe rozpouští ve vodě, rychleji se vstřebává do krve, a kromě zvyšování síly a růstu svalů, má i jistý vliv na lepší spalování tuků.

Dynasyn Intense  

Termogenní přípravek určený pro podporu výkonu a rýsovací fázi tréninku, případně redukci podkožního tuku.

Základem Dynasy Intense je glycin, který je bez nadsázky nazýván aminokyselinou nového století. O tom, jak je L-Glycin pro náš organizmus důležitý již vypovídá fakt, že je po L-Glutaminu druhou nejvíce zastoupenou aminokyselinou v lidském organizmu a hraje důležitou roli v podstatě v jakékoliv části lidského těla. Je považován za nejjednodušší aminokyselinu v těle a je velmi často spojován s tvorbou bílkovin.

Dále obsahuje zinek, který podporuje veškeré metabolické procesy, extrakt ze zeleného čaje EGCG, který výrazně stimuluje fyzický výkon, hořký pomeranč, který napomáhá zvyšovat termogenezi, guaranu a taurin. Látky, které ovlivňují zejména mysl a chuť tvrdě trénovat. Nedopustí, aby jste se cítili unaveně.

Jak efektivně zvýšit testosteron?

Arginizer 

Skvělý doplněk pro efektivní a kvalitní silový nebo kondiční trénink. Podporuje zvýšení síly a napumpování svalů.  

 • ideální pro sportovce podávající maximální výkony
 • pro maximální intenzitu tréninku a rozvoj výbušné energie

NitroNox shooter

NitroNoX® je revoluční předtréninkový produkt ve výborně vstřebatelné tekuté formě, připravený v praktické jednorázové ampuli kapesní velikosti. Obsahuje směs účinných látek jako arginin AKG, CarnoSyn – Beta alanine, enkapsulovaný Caffein, Tyrosin, Taurin, L-Citrullin, Betain, Glucuronolacton, Histidin a Vitamin B6, díky kterým získá váš trénink naprosto nový rozměr, sílu a drive!

Kdy a jak nakopávače užívat?

Určitě bychom v první řadě doporučovali držet se doporučení dávkování. 
To, po jaké době začne nakopávač účinkovat lze z menší části ovlivnit i jak dlouho před tréninkem jsme jedli. Obecně můžeme říct, že průměrně se doporučuje jej užít zhruba 15 minut až půl hodinku před cvičením. 

Nutno dodat, že stimulantům bychom se měli vyhnout zejména v době večerního cvičení. Jeho zvýšená konzumace může mít pak negativní dopad na spánek a jeho kvalitu, zvýšenou kardiovaskulární činnost, nechutenství nebo pocity slabosti.
Dále by se jim měli vyhnout těhotné a kojící ženy. Navíc jeho suplementaci by měli probrat se svým lékařem i lidé s vyšším krevním tlakem.

Jak na kvalitní spánek?

Ať se už pro pre-workouty rozhodnete či nikoliv, vždy mějte na paměti, že pro základ úspěchu je vždy vytrvalost a konzistentnost, jako jsme zmínili již v samotném úvodu.
Od doplňků stravy – ať už kteréhokoliv charakteru – nemůžeme chtít zázraky, a žádný z nich neudělá práci za nás. Jen nám dopomohou v určité fázi, ve které se momentálně nacházíme.

Vhodné jídlo před a po tréninku!

Podobně jako na dalším stimulantech, je velice snadné, že se na ně naše tělo adaptuje. Proto se vám může zdát, že po chvíli již nepůsobí, a máte tendence překračovat denní doporučenou dávku. V takovém okamžiku uděláte nejlépe, když stimulanty na nějaký čas vyřadíte, aby tělo za tu chvíli dostalo zase nový impuls a stimul na obsažené látky, správně reagovat.