Kromě důležitých makroživin, jako jsou bílkoviny, sacharidy a tuky, je důležité také neopomíjet příjem mikronutrientů – jako jsou právě vitamíny a minerální látky, které hrají neméně důležitou roli pro náš organismus a zdraví.
Dnes se společně podíváme na tři vitamíny. Konkrétně na vitamín D3, komplex vitamínu B a Betakaroten.
Vitamín D3
Obecně je vitamín D důležitý pro stovky reakcí a procesů v našem těle. Od zdraví kostí, přes dobré svalové funkce až po snížení rizik některých druhů rakoviny, konče.
Jeho doménou je zejména vstřebávání a využití vápníku, která má zásadní vliv na naše zuby a kosti. Navíc je tento vitamín rozpustný v tucích, má vliv na náš imunitní systém a minerální rovnováhu.
Dále přispívá k:
- normální hladině vápníku v krvi
- udržení normální činnosti svalů, zubů a kostí
- podílí se na procesu dělení buněk
- snížení riziku osteomalacie, osteoporózy a dalších kloubních onemocnění
- podpoře obranyschopnosti
- zlepšení svalového výkonu
Naše tělo si jej dokáže syntetizovat samo díky slunečnímu záření, konkrétně díky UVB záření.
Nedostatek se projevuje zejména během zimy, kdy máme v našem podnebném pásu sluníčka málo, a jsme nuceni pracovat pod umělým osvětlením. Právě v zimním, sychravém období se doporučuje suplementovat vitamín D3. Kromě doplňků stravy jej nalezneme i potravinách jako například mořské ryby, vejce, mléč výrobky nebo celozrnné potraviny.
Komplex vitamínu B repelent
Do komplexu vitamínu B řadíme dohromady 8 vitamínů, kde vliv na lidský organismus je značně provázán.
Jejich hlavní úlohou je udržovat činnost mozku a srdce a zlepšovat imunitní systém. Protože se jedná o vitamíny rozpustné ve vodě, nedochází v těle k jejich ukládání, a proto je důležité hlídat si jejich pravidelný a dostatečný příjem ze stravy.
Vitamíny skupiny B čerpáme jak ze živočišných, tak rostlinných zdrojů potravin. Jsou tomu například luštěniny, celozrnné obiloviny, mléčné výrobky, drůbeží maso ořechy nebo listová zelenina.
Do komplexu vitamínu B řadíme:
Thiamin (B1): Důležitý pro štěpení živin na potřebnou energii, pro fungování činnosti srdce a přispívá k psychické rovnováze. Mezi typické projevy jeho nedostatku je nesoustředěnost, deprese, únava nebo podrážděnost.
Riboflavin (B2): Přispívá ke správné funkci nervového systému. navíc udržuje zdraví pokožky, očí a má antioxidační efekt. Nedostatek se projevuje onemocněním kůže, světloplachostí nebo praskáním koutků u úst.
Niacin (B3): Navozuje psychickou pohodu a reguluje nervovou činnost. Jedná se o základní stavební kámen melatoninu, díky němuž máme kvalitnější spánek. Nedostatek je známý vyrážkami, úzkostmi či poruchami trávení.
Kyselina pantothenová (B5): Nutný k přeměně sacharidů a tuků k získání energie. Dále potřebný k růstu a celkovému vývoji. Jeho snížená hladina způsobuje únavu, slabost, nespavost nebo poruchy chuti k jídlu.
Pyridoxin (B6): Zlepšuje obranyschopnost organismu, podílí se na metabolismu aminokyselin.
Biotin (B7): Je zodpovědný za zdraví vzhled našich nehtů, vlasů či pokožky. Jeho nedostatek je vzácný, i tak k němu může ale dojít. Projevuje se zejména vyrážkou na obličeji, zvýšeným vypadáváním vlasů nebo poruchami zraku.
Kyselina listová (B9): Důležitá pro tvorbu DNA a produkci červených krvinek. Její příjem je důležitý zejména v době těhotenství. Deficitem můžeme způsobit vývoj plodu, poruchy růstu nebo zhoršení krvetvorby.
Kobalamin (B12): Nepostradatelný pro tkáňovou výměnu, pro tvorbu červených krvinek nebo dělení buněk. Jeho nedostatek je typický zejména pro vegany a vegetariány, protože jeho zdroji jsou zejména živočišné produkty. Zmíněný nedostatek se projevuje bledostí, poruchami růstu, neurologickými potížemi nebo celkovou slabostí organismu.
Na našem e-shopu je k dostání B komplex formou repelentu, kde je obsažen zvýšená podíl vitamínu B1. Přípravek pokrývá potřebu ostatních vitamínů a je využíván proti hmyzu, zejména proti komárům a klíšťatům.
Spotřeba těchto vitaminů nadměrně stoupá při jakémkoliv stresu. Užívá se nejvhodněji v období od května do konce září. B komplex se doporučuje užívat u vody, na dovolené nebo při sportu.
Jeho doporučená denní dávka je 1 tableta denně pro děti od 3 let do 40kg, 1-2 tablety denně pro děti od 40 kg a dospělé. V těhotenství a během kojení určí dávkování lékař.
NAVÍC! V rámci balíčku získáte jako DÁREK UV tester !
Beta karoten
Jedná se o jeden z nejznámějších karotenoid, kteří si většina z nás spojí s dovolenou, mořem a sluníčkem.
Tento provitamín A, rozpustný v tucích (mimo lykopen nebo alfa karoten) právě slouží pro ochranu naší pokožky. Samotný betakaroten je důležitým antioxidantem – jednoduše řečeno chrání organismus před škodlivými volnými radikály, které poškozují tělesné buňky, včetně těch kožních. Mimo jiné urychluje tělesný růst a vývoj kostí. Podílí se na udržení zdravých vlasů, zubů a zraku.
- chrání před volnými radikály
- posiluje imunitní systém
- chrání před slunečním UV zářením
- snižuje výskyt rakoviny
- napomáhá zmírňovat vznik vrásek a pomáhá před stárnutím pokožky
Je pro něho typická žlutá, červená či červená barva – typickými potraviny, kde je obsažený je například mrkev, papriky, meruňky, rajčata neb broskve. V rámci živočišných potravin jej nalezneme zejména ve žloutku, másle nebo lososu.
Jeho nedostatek se projevuje sníženou obranyschopností organismu, vyšším rizikem k nádorovému onemocnění nebo zhoršenou tolerancí pokožky na sluneční svit.
Jeho výhodou je fakt, že se jím nejde předávkovat. Naše tělo si ho dokáže vytvořit jen takové množství, které dokáže zpracovat a zbytek vyloučit. Dle odborníků by se měl začít užívat beta karoten zhruba tři týdny před začátkem léta. Měl by dopomoci ke snadnějšímu opálení pokožky a ochránit před negativními vlivy slunečního záření.
Jeho doporučená denní dávka se pohybuje zhruba 16 mg/den.
Veškerý zmíněný sortiment naleznete na našich webových stránkách za skvělou cenu. Mrkněte proto na www.ptservis.cz a ulovte si svoje másla i VY!