Jak na kvalitní spánek? Nenechte se brzdit únavou
Jestli se ráno probouzíte „bez šťávy“, asi děláte něco špatně. Možná za to může nekvalitní spánek, který je dlouhodobě nejpodceňovanějším prvkem zdravého životního stylu. Kdo se trochu kouká kolem sebe, musel si všimnout, že se v posledních letech změnil přístup ke stravování i sportování. To je sice super, ale ani vyvážená strava a pravidelné cvičení vás nedostane do formy, pokud svému tělu nedopřejete zdravý spánek.
Během hlubokého spánku dochází v těle k mnoha prospěšným procesům, které jsou důležité především pro správné budování svalové hmoty, celkovou hormonální optimalizaci a v neposlední řadě také pro mentální i fyzickou regeneraci. Spánek tak přímo ovlivňuje vaši celkovou pohodu.
Přestože se v různých motivačních knížkách od úspěšných byznysmenů dozvíte, že tělu bohatě stačí 5 hodin spánku, není to úplně pravda. Podle odborníků se ideální délka spánku pohybuje v rozmezí od 7 do 9 hodin. Pokaždé však záleží na konkrétním člověku.
Jak už ale asi správně tušíte, není to pouze o délce spánku. Záleží také na kvalitě.
Zaměřte se na pravidelnost spánku
Dodržování pravidelného režimu je sice občas trochu složité, ale v případě spánku se to opravdu vyplatí. Pokud si budete lehat do postele stále ve stejnou hodinu, tělo si na rutinu postupně zvykne a bude se vám mnohem lépe usínat. A co víc. Do nového dne se častokrát probudíte sami od sebe ještě před otravným zvoněním budíku.
Italští vědci navíc zjistili, že pravidelný spánek vede k menší ospalosti během dne. A to není jediná výhoda. Kdo nedbá na pravidelný spánkový režim, ten si zadělává na zdravotní potíže. Nepravidelní spáči se častěji potýkají s obezitou, vyšším krevním tlakem a cukrovkou. Koordinátorka výzkumu Jessica Lunsfortdová-Averyová k tomu dodává: „Čím větší jsou výkyvy v čase, kdy chodí člověk spát a kdy vstává, tím více rostou zdravotní rizika.“
Před spaním se vyhněte elektronice
Moderní doba s sebou přinesla i celou řadu zlozvyků, které nám brání v kvalitním spánku. Jedním z nich je používání elektroniky těsně před spaním.
„Ještě chvilku kouknu na sociální sítě,“ pomyslíte si, a pak v posteli několik desítek minut scrollujete obsahem na Facebooku, Instagramu, LinkedInu a dalších sociálních sítích. Sice tahle aktivita zní nevinně, ale ve skutečnosti riskujete problémy se spaním.
Modré světlo z displejů s vlnovou délkou v rozpětí od 400 do 520 nm totiž brání v přirozeném uvolňování melatoninu. A právě tento hormon má na starosti nastavení těla do „spánkového“ režimu. Pokud se vám špatně usíná nebo máte pocit, že se probouzíte bez energie, zkuste se před spaním vyhnout koukání na televizi, do notebooku nebo telefonu.
Pozor na roztoče v posteli
Možná ani netušíte, že máte ve vaší posteli několik milionů spolunocležníků. Řeč je o prachových roztočích, kteří si spokojeně žijí v běžných lůžkovinách, povlečeních a matracích. S roztoči jste tak v kontaktu minimálně 7 až 9 hodin denně. A po celou dobu dýcháte z milimetrové vzdálenosti jejich exkrementy.
Kromě toho, že to není moc pěkná představa, může mít soužití s roztoči také nepříznivý vliv na kvalitu spánku a obecně i na vaše zdraví. Roztoči a exkrementy (alergeny) jsou původci alergie, astmatu a dalších onemocnění dýchacích cest.
Mezi příznaky alergie na roztoče patří:
- zvýšená ranní únava
- ucpaný nos
- chronická rýma
- kašel
- oteklý obličej
- opakované záněty dutin či nosohltanu
- atopický ekzém, obvzlášť u malých dětí
Přestože spousta lidí o roztočích v posteli ani neví, udává se, že alergií na roztoče trpí zhruba 27 % obyvatel České republiky. Alergeny navíc působí na člověka po celý rok a v místě, kterému se nemůže nikdo z nás vyhnout.
Pořiďte si lůžkoviny s nanomembránou
Naštěstí se svět od dob našich babiček posunul. Dneska už si můžete naplno dopřát kvalitní spánek bez roztočů. Stačí si vybrat moderní lůžkoviny s nanovlákennou membránou, přes kterou se roztoči ani alergeny nedostanou. Nemohou se tak v posteli shromažďovat, množit a způsobovat nepříjemné alergické reakce.
V lůžkovinách z nanovláken se spí prokazatelně mnohem lépe než v těch tradičních. Rozdíl ucítíte už po první noci. Ráno se probudíte svěží, odpočinutí a plní energie do nového dne.
Nenechte se brzdit únavou z nekvalitního spánku. Dopřejte si pořádný odpočinek v moderních materiálech, ať můžete žít dál naplno aktivním životem.