Jak efektivně zvýšit testosteron? Víme, jak na to!

Jak efektivně zvýšit testosteron? Víme, jak na to!

Dnes se společně podíváme na zoubek testosteronu – jak ho lze zvýšit přirozenou cestou, doporučíme si vhodné doplňky stravy a mnoho dalšího.
Testosteron je steroidní hormon, který je nejdůležitějším mužským hormonem. Ovlivňuje zejména: 

Co je to testosteron? 100% důležitý hormon pro muže!
 • schopnost budovat svalovou hmotu 
 • posilovat kosti a srdce
 • zlepšovat náladu 
 • zvyšovat motivaci 
 • erekci, sexuální výkonnost a libido
 • snížení podkožního tuku 

Průměrná hladina u zdravého muže by se měla pohybovat v rozmezí 250-200 ng / dl (nanogramů / decilitr). Dnešní doba tomu ale moc nepřeje, a situace je rok od roku horší, a s ní i větší pokles hladiny testosteronu. Svůj vliv na to má nejen sportovní aktivita ale i kvalita jídelníčku nebo nedostatek milostného aktu. 

Druhy testosteronu

 1. Volný. Volný testosteron je jedním z nejkvalitnějších. Jedná se totiž o biologicky aktivní formu, která slouží dalším orgánům. Volný testosteron představuje pouhá 2% z celkové hladiny, kterou vám naměří lékař. 
 2. Vázaný na SHBG, neboli globulin vázající pohlavní hormony. Je významným transportním hormonem pro estrogeny a androgeny. Zároveň se jedná o hlavní faktor regulující přenos mezi volnou a vázanou formou hormonu. Tento glykoprotein zajišťuje transport testosteronu krví. Pro tělo je jinak nevyužitelný. Tento druh globulinu je produkován játry, a jestliže je jeho produkce zvýšená, má to za následek jejich zhoršenou funkci. 
 3. Vázaný na albumin. Jedná se biologicky aktivní a dostupný pro ostatní tkáně.

Známky nízké hladiny testosteronu 

Zejména s přibývajícím věkem jeho hladina v těle přirozeně klesá. Jeho snížená hodnota se pak nazývá jako mužský hypogonadismus. Jedná se o stav, kdy varlata neprodukují dostatečné množství testosteronu. 

Nízká hladina se dále může projevit:

 • problémy s erekcí
 • nižší sexuální touhou
 • depresemi a úzkostnými stavy
 • sníženou fyzickou aktivitou
 • únavou
 • poklesem svalové hmoty
 • zvýšenou tendencí k ukládání tuku 
 • podrážděností
 • ztrátou vitality 
 • nedostatekem koncentrace 
 • zvýšeným rizikem kardiovaskulárních onemocnění 
 • ztráta soutěživost a akčnosti, která je pro muže typická 
 • problémy s motivací 

Jak přirozeně zvýšit jeho hladinu? 

Léčba doplnění hladiny testosteronu může být velice variabilní. Na trhu je k dostání formou náplastí, gelů, tabletek nebo za pomoci injekce. Mimo to optimální hladiny lze dosáhnout i přirozenější – a pro tělo šetrnější – cestou. Například optimalizací tělesné hmotnosti. Bylo totiž dokázáno, že na problémy s hladinou testosteronu mají zejména jedinci trpící obezitou, až o 50%. 

Testosteron - 8 nepříjemných projevů snížené hladiny

Nedílnou součástí se tedy hned jeví i druhý – velice podstatný bod, – který jsme již v předchozích řádcích nastínili, – a tím je strava. Žádné diety ani rapidní diety vám v tom ovšem nepomohou. Vsaďte na zdravou, co nejméně zpracovanou stravu s dostatečným množstvím bílkovin, sacharidů a tuků. K tvorbě testosteronu, dle nedávných studií, pomáhá například kyselina d-asparagová, kterou můžeme najít v luštěninách nebo oříšcích. 
Jakožto doplňky lze volit například Pískavici řeckou, která pomáhá zvyšovat libido a potažmo i samotný testosteron. Svůj vliv na zvýšení libida se ukázalo kouzlo Macy nebo Ashwagandhaly. Zmíněné byliny mají prokazatelný pozitivní efekt na zvýšení hladiny testosteronu i samotného libida. 

Dále může skvěle posloužit vitamín D, zinek nebo hořčíkNedostatek zinku totiž může bránit k tvorbě testosteronu. Zinek se ztrácí především pocením, proto k jeho ztrátám dochází především u sportovců. Nalezneme ho například v oříškách nebo obilovinách. 

Asi jedním z nejznámějších podporujících doplňků na trhu je jednoznačně Kotvičník zemní, jinak jako Tribulus Terrestris, který se již od dávných dob využívá k podpoře libida, zvýšení hladiny testosteronu a k podpoře mužské vitality a celkového zdraví. Tribulus obsahuje saponiny, tedy látky, které se svojí strukturou podobají testosteronu a dalším látkám steroidního charakteru. Patří sem například aktivní látka protodioscin či diosgenin. Doporučená denní dávka Tribulusu je 250-500 mg denně pro zvýšení sexuálního zájmu a libida. Spolu s tím dbejte na vyšší obsah protodioscinu, který je obsažen v kotvičníku. Významně se podílí na zvýšení sexuálního libida, výkonnosti, transportu kyslíku nebo snížení tělesného tuku. V kvalitnějších extraktech se jeho obsah pohybuje k 60 %.

Co se týče pitného režimu – vyvarovat byste se z větší míry měli především alkoholovým nápojům. Dostatečná hydratace ale je jinak velice důležitá pro správné fungování hormonálního systému, potažmo pro správnou stimulaci testosteronu. 

V rámci prevence obezity a navýšení hladiny testosteronu je důležitá i adekvátní sportovní aktivita. A je vlastně ve výsledku pouze na vás pro který druh sportu se rozhodnete. V silovém tréninku se zaměřte na cviky jako mrtvý tah, bench press nebo dřep. pro udržení kondice můžete občas zařadit i HIIT – vysoce intenzivní intervalový trénink pro udržen a zlepšení kondice. 

Dnešní doba plná spěchu a tlaku společnosti nás nenechává doslova spát. Spánek je ale jednou z hlavních pilířů zdravého životního stylu. Dbejte proto na to, abyste opravdu spali minimálně 7 hodin denně. Nedostatek spánku může mimo jiné zhoršit citlivost na inzulín, zvýšit riziko kardiovaskulárních onemocnění nebo negativně ovlivnit kognitivní funkce
Navíc – sacharidy zkonzumované po silovém výkonu se podílí na vyplavení serotoninu – tedy hormonu štěstí, který se následně přemění na melatonin. Melatonin zase napomáhá lepšímu usínání.

Vnímáte, jak je všechno propojené se vším, a naše tělo je nutno brát jako jednotnou skládačku, nikoliv se jen soustředit na jednotlivé jeho části, bez většího, uceleného kontextu.

S tím se pojí i zvýšen míra stresu. Zajištění rodiny, práce, kariéra, práce na zahradě a domu… Každý muž to zná. Není proto od věci stres co nejvíce minimalizovat za pomoci efektivního plánování, určení si priorit a o špetku více humoru. Jak se říká – s humorem jde všechno líp! 

Vliv sluníčka má také svůj potenciál ke zvýšené hladině testosteronu. Nedostatek slunečního svitu a vitamínu D, který z něho čerpáme, ovlivňuje celkově nejen naši náladu a rozpoložení, ale i sexuální apetit. 

Jestliže přemýšlíte nad jeho suplementací, rozhodně nebude nic špatného na tom jej vyzkoušet. Nebyly prokázány žádné vedlejší účinky, který by měly vyšší negativní vliv na zdraví.