Nepodceňujte podzim, zařaďte vitamín C

Nepodceňujte podzim, zařaďte vitamín C

Vitamín C, neboli kyselina askorbová, je snad jeden z nejvíce profláknutých doplňků stravy vůbec, zvlášť v tento čas je skloňovaný všemi lékaři, lékárníky a odborníky. A není divu. Je pro naše tělo naprosto nezbytným vitamínem. Jedná se o esenciální druh vitamínu, který si sami nedokážeme vyrobit, a tak jej musíme přijímat z pestré a vyvážené stravy.

Vitamín C je nutné přijímat pravidelně, protože se v těle neukládá. 

Co způsobuje jeho nedostatek?

Mezi nejčastější příznaky, kdy našemu tělu chybí Céčko je především:

únava
bolesti kloubů a svalů
zvýšená náchylnost k nemocem
svalová slabost
žaludeční obtíže
snížená tvorba mléka u budoucích maminek
horší hojení ran
náchylnost k infekcích a řada dalších …

Extrémní nedostatek, jiným názvem jako avitaminóza, způsobuje nemoc zvanou kurděje. Nedostatek vitamínu se projevuje chudokrevností, zvýšenou krvácivostí, vypadáváním zubů, otoky dásní a kloubů, náchylnost k lámavosti kostí, častými infekcemi, ochabnutím svalstva nebo trávicími obtížemi.

Ochraňte svoje tělo na podzim a zimu s účinným trojkombem !!


Hrozí předávkování?

K předávkování vitamínem C v dnešní době nehrozí. Akutní toxicita kyseliny askorbové je opravdu malá. Naše tělo neumí zpracovat veškerý vitamín C, který mu ve formě stravy či potravinových doplňků dodáváme. Jednorázově využije pouze určité množství této látky, ale její zásoby si dále nevytváří. Kyselina askorbová je rozpustná ve vodě – zbytek, který tělo není schopné zpracovat, je následně vyloučen močí. Podle lékařů by ovšem příjem vitamínu C raději neměl překročit 1000 miligramů za den.

K čemu je nezbytný

Jak jsme již nastínili, s jeho nedostatkem není radno si zahrávat.

Podporuje náš imunitní systém, díky tomu, že se podílí na správné tvorbě bílých krvinek, které nás chrání před infekcemi. 
Pomáhá snižovat únavu
Podporuje činnost nervového systému 
Podporuje hojení rad
Je silným antioxidantem, díky čemž chrání naše tělo před volnými radikály. 
Podílí se na tvorbě kolagenu, na kterém závisí zdraví naší kůže, vlasů, nehtů, kostí a šlach. 
Chrání kardiovaskulární systém 
Napomáhá vstřebávat železo z potravy. Železo je typ minerálu, který zajišťuje správnou tvorbu červených krvinek, které rozvádí kyslík po celém těle. Suplementace vitamínu C zajišťujeme optimální vstřebávání železa z potravy.
Snižuje LDL cholesterol – tím se významně podílí na prevenci vzniku kardiovaskulárních onemocnění.

Jaké je optimální množství?

Doporučená denní dávka pro dospělé osoby činí 80-100 mg.
Zvýšenou potřebu mají zejména kuřáci, sportovci, pacienti, kteří jsou vystaveni zvýšené fyzické námaze nebo psychickému stresu, osoby po operaci, nemoci nebo úrazu
těhotné ženy nebo osoby užívající antibiotika nebo léky s kortizolem.
Během radostného očekávání je v ženském těle zvýšená potřeba vitamínu C – stejně jako dalším mikro a makronutrientů. Oproti běžným doporučením, se pro těhotné ženy doporučuje jeho příjem navýšit až o 15%. 

Naopak se jeho suplementace nedoporučuje pacientům s vysokými hodnoty železa.

Odkud vitamín C čerpat?

Na začátku článku jsme uváděli, že jej musíme přijímat z potravy. 

Jeho bohatými zdroji jsou:

  • Jablka
  • Papriky
  • Brokolice
  • Citrusové plody
  • Zelená listová zelenina 
  • Pomeranče 
  • Brambory 
  • Rakytník 
  • Šípek 
  • Jahody
  • Kiwi
zdroj: pribehkalorie.cz

Nejbohatšími zdroji jsou zcela běžné celistvé potraviny, ať už druhy zeleniny či ovoce. A protože vše souvisí se vším, ve všech druzích zeleniny a ovoce navíc nalezneme i pro tělo potřebná probiotika s prebiotiky, které hrají zase zásadní roli ve funkci našeho mikrobiomu, který se velice významně podílí na našem trávicím a zažívacím traktu.  

Vitamín C a jeho tepelná úprava 

Tepelnou úpravou zajišťujeme v jídle destrukci toxinů, zdravotní nezávadnost a snižujeme podíl znečišťujících látek. Během vaření se určité procento vitamínu C snižuje. K nejmenším ztrátám dochází během pečení či mražení. Naopak takového fritování nebo vaření se podíl vitamínu C až zhruba ze 60% . Nejrizikovější je samozřejmě smažení.
Mimo jiné se vitamín C v potravinářském odvětví využívá jako konzervant k omezení oxidace v potravinách. Snižuje oxidaci tuků, proto se hojně přidává do uzenin, u kterých pomáhá zachovat jejich typickou červenou barvu.

Který typ vitamínu se vyplatí?

Na trhu existuje velká řada forem vitamínu C. Přírodní forma vitamínu C pochází z celistvých přírodních potravin, kde získáme komplexní balíček všech potřebných vitamínů, minerálních látek, kofaktorů a enzymů. Celou tuhle paletu výhod jen těžko nalezneme u chemicky vytvořeného vitamínu C.

Při potřebě vyšších dávek vitamínu je vhodnější užívání lipozomálního typu, který se v našem těle uvolňuje postupně.
Lipozomální vitamín C je nejlépe vstřebatelnou formou. Uvolňování vitamínu C z lipozomu je řízené a k uvolňování dochází postupně, v průběhu několika hodin, díky čemuž je zaručena vyšší koncentrace v krvi po delší dobu v porovnání s běžnými formami. Taková jeho úprava je technologicky náročná, proto se můžete setkat i s vyšší cenou, oproti tradičním tabletám.

Věděli jste, že pravidelné dávky vitamínu C společně s aminokyselinou lysinem udržují srdce v rytmu a pomáhají předcházet ukládání aterosklerotických plátů v cévách?

Závěrem 

Vitamín C je ve vodě rozpustný antioxidant, který je nutný přijímat za pomoci kvalitní a pestré stravy. Má celou řadu zdravotních benefitů pro tělo, ať už je to budování obranyschopnosti nebo podpora srdeční činnosti.