Proč jsou tuky pro sportovce důležité?
Většina sportovců sleduje procento tělesného tuku a hlídá si jej. Přitom se děsí jeho nárůstu. V jídelníčku se snaží držet si minimum tuků. Vypadá to, že tuky jsou nepřítel. Tuky jsou ale například pro vytrvalce to nejdůležitější energetické palivo. Tuky umožňují organismu dlouho sportovat.
Tuky jsou zázračný výdobytek evoluce. Kdysi naši předkové neuměli ukládat tuky, tato vlastnost přišla až s představiteli rodu homo. V té době se zvětšoval mozek a ten, jak známo má zvýšené energetické potřeby. Evolucí se ukázalo že větší mozek má pro organismus velký význam. Evoluce proto vymyslela pro zajištění dostatku energie i v době hladovění tuk, jako zásobárnu energie. Tuk vyřešil i další problém, byl totiž zároveň zásadním předpokladem úspěšnosti života lovců a sběračů. Stopovali kořist a lovili ji pomocí něčeho, čemu z dnešního pohledu můžeme klidně říkat vytrvalostní sportovní výkon.
Tuky jsou obrovská zásoba energie
V podobě tuků vymyslela evoluce nástroj pro průběžné doplňování energie pro orgány těla i v době, kdy nemůžeme přijímat energii z vnějších zdrojů, než zrovna potřebujeme. Díky tukům tělo funguje jako záložna paliva. Po jídle střádá energii a v době nedostatku ji uvolňuje. Tuto výměnu řídí hormony, probíhá nikdy nekončícím prouděním tuků a sacharidů mezi játry, tukovými buňkami, svaly a dalšími orgány. Lidé jsou tak skvěle adaptováni na udržování aktivity i v dlouhých obdobích negativní energetické bilance, tedy v období, kdy vydávají více energie, než přijímají.
Zároveň se jako bonus vyvinula schopnost ukládat i skromné zásoby glykogenu, které se spalují, potřebujete-li energii okamžitě. Z pohledu efektivity ale máme drtivou většinu přebytečné energie uloženou v podobě tuku. Ten se sice spaluje pomaleji než sacharidový glykogen, ale zato vydrží na mnohem delší dobu a tím poskytuje stabilní přísun spousty energie. To je důvod, proč můžeme provozovat vytrvalostní sporty, při kterých spotřebováváme významně více energie, než jí v daný moment přijímáme.
Energetické systémy
Za pravdu nám dávají tzv. energetické systémy, z nichž vyplývá, že štěpení ( lipolýza )tuků je vedle získávání energie ze sacharidů při dostatečném přístupu kyslíku (aerobní fosforylace), nejvýznamnějším energetickým systémem vytrvalostních sportovců. Význam štěpení tuků se navíc s délkou trvání výkonu více a více zvyšuje. I když před výkonem a během sportu jíme sacharidy, vždy po zhruba 30 minutách (na základě různých faktorů jako je trénovanost, intenzita výkonu, strava před výkonem atd.) začne být dominantním energetickým zdrojem štěpení tuků. Sportovní výkon
potřebuje mnoho energie, kterou bychom během sportu nebyli schopni přijmout z potravy.
Tuky jsou pro vytrvalce klíčové, proto na ně musí myslet. Nejen z pohledu jejich druhů a původu v běžném jídelníčku (viz níže), ale také optikou jejich efektivního využívání během sportovního výkonu. Například když v poslední hodině před výkonem sníte cokoli sladkého, čerpání energie z tuků při následném výkonu omezíte. Děje se to kvůli fyziologickým procesům v těle souvisejících s vyloučením inzulinu v reakci na přísun sladkostí. Proto je potřeba myslet na správnou výživu před výkonem a volit raději speciální produkty sportovní výživy. Používá se například Enervit Pre-sport vycházející právě z fyziologických potřeb organismu. Dá se pořídit i jednotlivě v několika variantách.
Co se týká normálního jídelníčku, platí, že všechny tuky nejsou pro nás vhodné. Vyhnout bychom se měli tukům z fastfoodových jídel a tukům ze sladkého pečiva. Některé tuky bychom, ale měli přijímat denně. Rybí tuk, který obsahuje omega 3 mastné kyseliny. O tom, že tuky jsou od nepaměti nedílnou součástí našich jídelníčků, svědčí i skutečnost, že pro život důležité vitaminy A, D, E a K jsou rozpustné jen v tucích. atímco vitaminy B a C jsou rozpustné ve vodě.