Co jíst před cvičením a co po něm?

Strava je základem úspěchu vašeho fitness snažení. Nejde jen o hlídání sacharidů, bílkovin nebo tuků, ale také jejich správné rozložení v čase. Nebo snad chcete mít při cvičení nebo před závodem těžký žaludek a energii pod bodem mrazu?

Bílý cukr – zabiják výkonu

Pro vyšší výkon jsou doporučovány cukry. Tím ale není myšleno, abyste si dali čokoládovou tyčinku, půllitrovku Fanty nebo kyselé rybičky. Bílému cukru se vyhněte obloukem. Měli byste dát šanci potravinám s nízkým glykemickým indexem, které jsou bohaté na sacharidy.

Potraviny s rafinovaným cukrem vás na začátku nakopnou a vy si budete připadat skvěle. Velmi rychle se totiž cukr vstřebá do krve, čímž vám vzroste hladina glykémie. Ta ale opět velmi rychle padá. Nejen že žádnou energii navíc nepocítíte, ale glykémie zamezí využití tuku jako zdroje energie, a vy budete ještě slabší.

S předstihem před akcí

Základem je jedno jídlo, které vás na celý den připraví – snídaně. Dejte si vločky, vajíčka, šunku nebo sýr. Mezi snídaní a výkonem by měly být minimálně 1,5-2 hodiny bez jídla, případně pouze jídla s energeticky vyváženou hodnotou.

Vyhýbejte se rychlému cukru, tukům a bílkovinám. Cukr vám nepomůže a tuk s bílkovinami se tráví dlouho. Zbývá jediné – sacharidová potravina s nízkým glykemickým indexem. Ideální volbou může být sacharid rozpuštěný ve vodě nebo Enervit PRE Sport – sacharidové želé.

U náročnějších sportů nebo před soutěžemi (triatlon, predátor apod) můžete dvě hodiny před startem vzít jedno želé a pak 30-45 minut před startem druhé. Díky sacharidovému želé a podobným potravinám zamezíte pocitu hladu, nastartujete energetický metabolismus a nebudete mít problémy s trávením díky snadné vstřebatelnosti želé.

Doplňujte tekutiny v průběhu celého dne

Doporučujeme pít čistou vodu nebo vodu s citronem pro odkyselení organismu. Pijte dost, ať máte co vypotit! Po výkonu s dostatečným pitným režimem pokračujte.

Jídlo po výkonu

Po výkonu je důležité rozlišit, co jste dělali. Velké rozdíly jsou v post-workout jídelníčku po běhu nebo po mrtvých tazích ve fitku. Začněte ale odpočinkem.

Pokud se potřebujete udržet “v co nejlehčím stavu”, doplňte po cca hodině energii skrze drůbeží maso, ryby, cereálie, vejce nebo luštěniny. Chybu neuděláte ani s lilkem nebo cuketou. Pokud nemáte k dispozici plně vybavenou kuchyni hned po tréninku, variantou mohou být hotová jídla.

Při nabírání svalové hmoty nečekejte a do 15 minut po tréninku nasajte protein, banány nebo müsli. Po hodině pak můžete sníst cokoli, co je bohaté na bílkoviny a přírodní sacharidy – drůbež, hovězí maso nebo ryby; luštěniny, vejce, brambory a zeleninu. Při nabíračce za den sníte běžně 2,5 – 4 kilogramy zdravé stravy.

Tak ať vám chutná!

1 názor na “Co jíst před cvičením a co po něm?”

  1. Pingback: Zhubněte už jednou pro vždy! | Blog PT servis

Diskuse uzavřena.