Běhání pro začátečníky: Proč běhat a jak začít?
Přemýšleli už jste někdy nad tím, že byste začali běhat, ale nedokázali jste se přinutit začít? Možná jste si našli důvody, kvůli nimž to nakonec nevyšlo, ale věřte, že běh je skvělý sport pro každého zdravého člověka. Navíc k němu kromě bot nic jiného nepotřebujete, snad už jen slušné počasí. Výmluvy na nedostatek času jsou opravdu pouze výmluvy, běhat totiž můžete prakticky kdykoliv a kdekoliv. A že vám to nejde a nevíte jak začít? Právě proto je tady tento článek, který z vás udělá nadšené běžce.
Proč začít?
Pokud si stále nejste jistí, pro začít s běháním, tady je stručný výčet benefitů, které s sebou pravidelné běhání přináší.
- zlepšení fyzické kondice
- pomáhá k hubnutí
- posílení srdce a imunitního systému
- zlepšení spánku
- zlepšení nálady
Jdeme běhat!
Nazujte běžecké boty a jde se na to. Abyste si běhání opravdu zamilovali, je dobré vyrazit do přírody a běhat třeba po lesních cestách, nespočet koleček okolo bloku by vás rychle omrzelo. Před během se nikdy nezapomeňte rozehřát a protáhnout, jinak byste mohli skončit dřív, než začnete.
Nemůžete běžet? Jděte.
Především začátky jsou velmi individuální záležitostí. Záleží totiž pochopitelně na tom, jakou máte kondici, nebo jestli třeba netrpíte výraznější nadváhou. Rozhodně se hned nesnažte zdolávat rekordy. Pokud zatím nedokážete vůbec běžet, jděte rychlou chůzí. Můžete také střídat chůzi s pomalým během. Základem je se dostat do takové formy, kdy dokážete běžet bez zastavení – klidně pomalu, ale prostě běžet.
Tuto fyzicky náročnější aktivitu byste měli provádět nejlépe třikrát, čtyřikrát týdně a trvat by vždy měla alespoň 30 minut, lepší však je 45 minut až 1 hodina.
Nevzdávejte se
To, že vám to zpočátku nepůjde podle vašich představ, je úplně běžné. Za týden zkrátka na maraton nenatrénujete. Občas vás také může něco bolet. Snažte se o pravidelnost a udržujte tréninky přiměřeně náročné, cílem není dorazit každý den domů úplně zničený. To by vám běh jen znechutilo. Prostě vydržte, užívejte si každou aktivní chvíli venku a uvidíte, že pokroky se za poměrně krátký čas dostaví samy.
Až budete mít něco natrénováno, můžete si zaběhnout závod. Trénování na závod a závod samotný jsou totiž skvělým prostředkem pro udržení motivace. Délka závodů obvykle začíná na pěti kilometrech, a to je meta, kterou s trochou snahy a poctivého tréninku určitě pokoříte.
Stanovte si cíle a nastavte tréninkový plán
Nehledejte výmluvy a raději stanovte svému tréninku řád. Nejprve si stanovte reálné cíle a dobu, za kterou byste se k vytouženým výkonům chtěli dopracovat. Podle toho si vytvořte vhodný tréninkový plán. Využít můžete rady z internetu, ale nebojte si ho přizpůsobit sobě na míru. Každopádně je důležité mít dané tréninkové dny a časy tréninku a striktně se podle toho řídit, jinak se často bude stávat, že se jednoduše nedonutíte.
Samozřejmě se někdy může stát, že čas na naplánovaný trénink mít opravdu nebudete, nebo vám třeba nebude přát počasí. V takových případech se ho snažte nahradit v jiný den. Když to nestihnete do dalšího tréninku, už to nechte a nedohánějte to. Pro jednou se nic nestane. Ale pozor, nezvykejte si na to. 🙂