Koronavirus – vitamíny a minerály, které podpoří vaše zdraví

Koronavirus – vitamíny a minerály, které podpoří vaše zdraví

Slunko nám slábne, dny se zkracují, listí opadává a ve vzduchu je již cítit náhlé ochlazení. Přesně tak, léto je již za námi, máme tu podzim a zima se k nám blíží mílovými kroky. Mnohé z nás jako každý rok může již trápit oslabená imunita způsobená tímto sychravým obdobím. Slovo imunita je taktéž velmi skloňována v této „době covidové“. Společně se podíváme na to, jak bychom mohli efektivně pomocí suplementů zvýšit naši obranyschopnost.

Na trhu máme spoustu produktů na podporu imunity. Některé fungují lépe, některé hůře a některé vůbec. Zaměřil bych se zde na pár osobních favoritů, které užívám jak sám, tak je doporučuji i svým klientům.

Vitamín D

V dnešní době podle mého nejvíce skloňovaný vitamín v souvislosti s onemocněním COVID-19. Mimo to, že v rámci několika studií ukazuje vitamín D na lepší průběh onoho onemocnění, je zároveň vitamínem, jehož deficitem trpí více jak 30 % evropské populace. Ve zkratce je vitamín D komplex sloučenin rozpustných v tucích. Nejvíce známé jsou D2 a D3. Vraťme se ale zpátky k „Déčku“ a jeho vlivu na imunitu. Jedním z mnoha jeho účinků je podpora tvorby látek, které působí pozitivně v boji s bakteriemi, viry a plísněmi. Pokud se tedy pravidelně vystavujete slunečnímu záření nebo suplementujete vitamín D, náchylnost na onemocnění chřipkou nebo jiných infekčních onemocnění dýchacích cest se snižuje.

Tip: Health Line Vitamin D3 2000 IU 90 tablet

Omega 3

V jednom z předchozích článků jsem psal, že Omega 3 spolu s proteinovým práškem považuji za základní pilíře kvalitní suplementace. Jelikož látky Omega 3 působí protizánětlivě, je jejich pozitivní vliv na imunitu nepřímý, ale velmi podstatný.

Vybírat můžete zde: Přípravky s Omega 3

Probiotika

Pokud denně nekonzumujete pravidelně bílé jogurty nebo různé další druhy kysaných potravin s obsahem probiotik, určitě bych vám doporučil zvážit jejich suplementaci. Jedná se o přípravek podporující náš střevní mikrobiom, a tudíž se nejedná o přímé zlepšení obranyschopnosti. Nicméně díky správnému trávení jsme schopni lépe vstřebat mnohem více vitamínů, minerálů a dalších látek z běžné stravy, které nám již imunitu zlepšují.

Najdete zde: Probiotika

Vitamín C

Klasika mezi doplňky stravy pro posílení imunity. Oblíbené „Céčko“ mimo jiné stimuluje tvorbu bílých krvinek a brání buňky před oxidačním působením. Kvůli vzájemné reakci není doporučeno užívat společně se zinkem. Jelikož tělo přebytek vitamínu C ve většině případu vyloučí z těla, nemělo by dojít k předávkování. Při vyšších dávkách však může dojít k podráždění žaludku.

Doplňky s vitamínem C

Glutamin

Neesenciální aminokyselina, která je velmi užívána za účelem lepší regenerace. Osobně ji ale spíše vyzdvihuji v pozitivním účinku na lidskou obranyschopnost, jelikož je to zdroj energie pro buňky střev a imunitního systému.

Přípravky s glutaminem

Syrovátkový protein

Kvalitní syrovátkový protein, který obsahuje například imunoglobuliny, nám nemusí sloužit pouze k lepší regeneraci a tvorbě svalové hmoty. Tyto látky totiž příznivě působí na naši obranyschopnost, která bývá po tvrdém tréninku oslabena.

Tip: BS Blade 100% WPC

Zinek

Opět se zde jedná o látku, která pozitivně ovlivňuje celý organismus. Podílí se na mnoha funkcích lidského těla a jedním z nich je správné fungování enzymatických procesů. Díky němu jsme opět schopni pojmout větší množství látek z našeho jídelníčku. To z něj dělá látku, která se na obranyschopnosti podílí nepřímo. Zinek se prodává v mnoha kombinacích i variantách, pro tělo nejlépe využitelný je ve formě chelátu, neboli bisglycinátu.

Tip: Health Line Zinek Zinc chelate 500 mg 90 tablet

Shrnutí

Co si z článku odnést? Určitě bych nedoporučil běžet do prvního obchodu a koupit vše ze seznamu. Osobně se mi jeví za velmi rozumnou kombinaci využití vitamínu D a Omega 3 (vitamín D je rozpustný v tucích) spolu s vitamínem C. Tuto variantu volím vždy na podzim a v zimě. Pouze Omega 3 užívám celoročně. Samozřejmostí je opět kvalitní jídelníček, který nám dodá další nezbytné látky pro správné fungování našeho těla. Na závěr tohoto článku zaměřeného na imunitu bych vám samozřejmě rád popřál pevné zdraví.