Co jsou proteiny a co proteiny obsahuje?

Co jsou proteiny a co proteiny obsahuje?

Pro sportovce je velmi důležité nabírání svalové hmoty, co nejkratší doba regenerace a vysoký výkon během fyzické aktivity. Proto si sportovci a kulturisté hlídají svůj přísun proteinu. Začněme tím nejzákladnějším a to – co jsou proteiny. Jdeme na to!

Co je protein

Protein, jinak řečeno bílkoviny, jsou důležité k budování svalové hmoty. Proto pro oblíbence cvičení a posilování se jedná o velmi důležitý prvek v jejich stravě. Proteiny se skládají z aminokyselin, bez kterých se žádný lidský organismus neobejde. Tyto aminokyseliny se v lidském těle tvoří sami, ale neukládají se. Ovšem esenciální aminokyseliny do těla dostáváme pouze prostřednictvím doplňků stravy. Mezi nejoblíbenějším a mezi sportovci nejpoužívanějším proteinem jsou syrovátkové proteiny neboli whey protein izoláty. 

Syrovátkový protein obsahuje vysoké procento bílkovin (přes 88 %) s nízkým obsahem cukru a laktózy. Vhodný například při dietě.

Co obsahuje proteiny

Rozhodli jste se, že je na čase se svým tělem něco dělat, a nebo chcete jen podporovat svoji svalovou hmotu svým jídelníčkem? Už jistě víte, že protein je ta správná volba. Ale co obsahuje protein?

Proteiny najdete jak v živočišné, tak i rostlinné stravě. Plnohodnotné bílkoviny – esenciální mastné kyseliny, jsou obsaženy v živočišných bílkovinách. Tyto živočišné bílkoviny mají ale i své zápory a to je pro sportovce na dietě velmi zásadní – obsahují totiž vysoké procento cholesterolu a tuku. Proto sáhněte po nízkotučném zdroji bílkovin, jako je například v kuřecím a králičím mase, rybách, zvěřině, vysokoprocentní kvalitní šunce a z jiného než masového soudku to jsou bílky, nízkotučné sýry a tvarohy (též ty nízkotučné).

Pokud se podíváme na potraviny rostlinného původu a budeme v nich hledat stravu bohatou na proteiny, najdeme zde luštěniny, mák, sezamová semínka, mandle, sojové maso nebo tofu. Oproti živočišným bílkovinám tyto potraviny mají nízký obsah tuku, ale zároveň vyšší obsah vlákniny. Ale i potrava rostlinného původu má své nevýhody a to ty, že neobsahují všechny aminokyseliny, a proto jsou označovány jako plnohodnotné bílkoviny

V neposlední řadě je vhodné používat doplňky stravy, pokud to myslíte se svým tělem opravdu vážně. S podílem proteinů jsou takzvané proteinové koncentráty. Nesmíte ovšem zapomínat na vhodnou stravu, která obsahuje přirozené zdroje bílkovin. 

Funkce a význam proteinů pro tělo člověka

Benefity bílkoviny jsou jasné:

  • spalování tuků,
  • snižování nadváhy,
  • podpora svalů při výkonu,
  • zkrácení regenerace po výkonu,
  • výživa svalů,
  • růst svalů,
  • výživa kůže, kostí a šlach.

Je zcela jasné, že bez proteinu se při sportovních výkonech neobejdete, a protože jídelníček nestačí, sáhněte po doplňcích stravy. Důležité je nezapomínat ani na jiné potraviny, například na ty, které obsahují sacharidy

Zařaďte do svého jídelníčku ty správné potraviny!

1 názor na “Co jsou proteiny a co proteiny obsahuje?”

  1. Pingback: Zhubněte už jednou pro vždy! | Blog PT servis

Diskuse uzavřena.