Pít protein s vodou či mlékem?

O tom, jestli je lepší míchat protein s vodou, nebo mlékem, se vedou spory jako o ananase na pizze.

ČTĚTE TAKÉ: Vše, co potřebujete vědět o proteinu.

Benefity proteinového shaku s mlékem

Protein v mléce

Když budujete svaly, konzumace proteinového shaku s mlékem nabízí mnohé výhody. Kasein a syrovátka jsou dvě vysoce kvalitní bílkoviny, které se nachází v mléce v poměru 80% kasein a 20% syrovátka. Syrovátkový protein se rychle tráví – perfektní pro doplnění bílkovin pro svaly – zatímco kasein se tráví pomaleji a stabilněji, díky čemuž podporuje syntézu svalových bílkovin po delší dobu. 

Mléko může pomoci svalům regenerovat a zotavit se po těžkém silovém tréninku. Je také dobrým zdrojem tuků a sacharidů. Sacharidy vám nejen pomůžou budovat hmotu a regenerovat svaly po těžkém tréninku, ale také vám dodají energii na to, abyste mohli kvalitně odjet trénink.

Ale pozor takový shake bude mít vyšší kalorickou hodnotu a pomalejší vstřebatelnost. Z tohoto důvodu byste určitě neměli tuto kombinaci používat po tréninku, ale například jako náhradu některého jídla během dne, kdy vám nezáleží na rychlé vstřebatelnosti.

Mezi výhody proteinu s mlékem patří lepší chuť shaku, vyšší obsah bílkovin a vápníku. Proteinový shake s mlékem by se tak perfektně hodil například před spaním, jelikož vstřebatelnost syrovátkového proteinu se díky plnotučnému mléku zpomalí.

Vysoce kvalitní syrovátkový protein s vysokým podílem BCAA.

ČTĚTE TAKÉ: Jak vybrat správný protein?

Benefity proteinového shaku s vodou

Voda neobsahuje kalorie. Velkým benefitem míchání proteinu s vodou místo mléka je to, že ušetříte kalorie, když chcete hubnout.

Ti, kteří chtějí nabírat, budou z mléka profitovat, ale pokud se snažíte zhubnout, ale přijímat dostatek bílkovin, bude se pro vás spíš hodit voda. Jedna odměrka průměrného proteinového prášku smíchaného s mlékem má zhruba 270 kalorií. Proteinový shake smíchaný s vodou má obvykle pouze okolo 110 kalorií.

To samé platí o sacharidech a tucích. Pro kvalitní nabírání svalové hmoty potřebujeme všechny tři makroživiny, sacharidů a tuků nevyjímaje.

Mléko obsahuje sacharidy. Ačkoliv sacharidy v mléce mají určité benefity, sacharidy mohou být živinou, kterou úplně nechcete přijímat z proteinového shaku.

Mléko je také zdrojem tuku. Ačkoliv tělo tuk potřebuje, pokud chcete, aby byl shake v maximální možné míře zdrojem pouze bílkovin, lepší volbou bude voda. Pro představu každá 250ml sklenice plnotučného mléka má 8,3 tuku a 4,8g nasyceného tuku.

Dobrý proteinový prášek je vyroben tak, aby chutnal skvěle s mlékem i vodou, takže se nemusíte bát, že přijdete o veškerou chuť, pokud ho smícháte s vodou. Protein s vodou je lépe a rychleji vstřebatelný. Díky tomu patří mezi ideální potréninkové nápoje.

Pokud toužíte po krémové a nadýchané konzistenci jako tomu můžete více dosáhnout u proteinu připraveného z mléka, využít můžete micelární kasein. Chybu ovšem neuděláte ani v případě, že si vyberete protein obsahující guarovou nebo xanthanovou gumu, které pomohou vytvořit krémově hustou konzistenci. 
Jednoznačnou kvalitu hledejte u proteinů německých výrobců, které naleznete v naší nabídce. Proteiny disponují příjemnou konzistencí, lahodnou chutí a neobsahují zahušťovadla.

VYBERTE SI Z NAŠÍ ŠIROKÉ NABÍDKY KVALITNÍCH PROTEINŮ KLIKNĚTĚ PRO VÍCE INFORMACÍ

Co se stravitelnosti týče, je jasným vítězem protein s vodoukterý bude vaše tělo trávit rychleji, než by to bylo v případě mléka. V souvislosti s trávením i lidé s laktózovou intolerancí ocení kombinaci s vodou, případně náhradou klasického kravského mléka. Pro ně je na místě používat pouze syrovátkové izoláty či hydrolyzáty a vypozorovat, jak na ně tělo reaguje. Zároveň je ideální smíchání s vodou, aby se vyhnuli obtížím spojeným s mlékem. Alternativou pak může být smíchání s rostlinným či bezlaktózovým mlékem.

Naše nabídka proteinů bez laktózy

ČTĚTE TAKÉ: Správné dávkování proteinu.

Slovo závěrem

Neexistuje jedna správná odpověď na otázku, jestli je lepší pít protein s vodou, nebo mlékem. Různé situace si žádají různá řešení. A stejně tak mají odlišní lidé jiné potřeby. Proto je vždy důležité myslet na to, jaký je můj cíl a co konkrétně v danou situaci od proteinu očekávám. 

Myslete ale na to, že protein, ať už bude s mlékem, nebo vodou, tvoří jen menší část denního kalorického příjmu. A to, kterou tekutinu použijete, je spíše detail a nemá až takový vliv na vaše celkové výsledky v kontextu celého jídelníčku z dlouhodobého hlediska. Zaměřte se tedy především na to, abyste měli ve stravě celkově dostatek potřebných bílkovin a primárně si připravte takový proteinový koktejl, který si dáte s chutí ať už kdykoliv během dne, nebo hned po tréninku.

Vyzkoušejte i KOZÍ PROTEIN – Kozí syrovátka poskytuje nejrychlejší absorpci bílkovin a vysokou biologickou dostupnost.
Produkt je zcela bez kravského mléka a aspartamu.
Jedinečná formule bílkovin pro každého, kdo se okusit nový zdroj kvalitní bílkoviny s perfektní vstřebatelností.
Navíc kozí syrovátkový protein německé kvality má velmi dobrý profil aminokyselin – obsahuje celkem 41,5% esenciálních aminokyselin a 22% BCAA.