Optimální denní příjem sacharidů

Optimální denní příjem sacharidů 

Příjem sacharidů je nesmírně důležitý, protože spolu s tuky jsou hlavními živinami pro naše tělo. Každý muž i žena, kteří na první pohled vypadají “dobře” –  široká ramena, úzký pas a pevné nohy, neřeší jen cvičení a naprosto příšerné a nesmyslné diety, ale hlavně si počítají to, kolik a čeho denně sní. Když už si čtete obaly a počítáte si denní příjem sacharidů – víte, jaká je správná hladina příjmu sacharidů? A kde vlastně sacharidy všude najdete, ačkoliv jste o tom ani možná nevěděli? 

Co jsou sacharidy

Sacharidy nejsou jen cukr, ale najdete je i v běžné stravě – jako je například rýže, ovesné vločky, brambory nebo třeba v mouce. Dělení sacharidů je podle cukerných jednotek – tedy monosacharidy (známé jako jednoduché či rychlé cukry), oligosacharidy, polysacharidy a v neposlední řadě komplexní – složené sacharidy. Sečteno podtrženo – sacharidy jsou hlavním zdrojem naší energie a měly by obsahovat přibližně polovinu z našeho celkového energetického příjmu. Na každém výrobku, který si zakoupíte, najdete údaj o tom, kolik obsahuje sacharidů a také, kolik z toho je cukrů, a tak sledování počtu sacharidů nemusí být pro vás příliš složitý. 

Denní příjem sacharidů

Je zcela jasné, že příjem sacharidů se odvíjí i podle toho, jak velkou fyzickou zátěž daný člověk má. Rozdíl je i pro muže a ženy. Obecně platí, že pro ženu při průměrném energetickém příjmu 8400 kJ je optimální dávka sacharidů průměrně 250 – 300 g. U mužů při energetickém příjmu 9600 kJ je optimální 280 – 310 g. Pokud je vaše fyzická zátěž větší, potřebujete i více sacharidů. Logicky, čím více pohybu, tím více tělo potřebuje zdroj energie. Pokud bude například muž v tréninku, jeho denní dávka bude 400 – 450 g sacharidů. Energetická hodnota 1 g sacharidu je 17 kJ. 

Potraviny před sportem

Před tím než budete vydávat fyzickou zátěž – sportovat, jsou vhodné potraviny obsahující cukr pro dlouhotrvající zátěž. Cukr vám ale neposkytne dlouhodobou energii, jak se někteří lidé mylně domnívají. V krvi cukr sice nastoupí okamžitě a zvýší se vám glykémie, ale stejně tak jak rychle se zvýšila, tak se rychle i sníží. I to je důvodem, proč po snědení něčeho sladkého, mají lidé brzy chuť na další sladké. Oproti tomu složené sacharidy vám v těle vydrží déle, a proto máte pocit delší doby nasycení a delší je tak i jejich trávení. 

Doplňky stravy – sacharidy gainery

Při vysoké koncentraci sacharidů (60 – 75 %) jsou vhodné užívat gainery, které vám dodají co nejvíce energie a to v tekutém stavu. Proč tekutá forma? To je rozhodující pro co nejvíc možné rychlé trávení a vstřebávání sacharidů. Důležité je jej užívat bezprostředně po sportovním výkonu. Gainery lze také využívat namísto sacharidové snídaně, při pocitu nedostatku energie během dne, nebo pro sportovce, kteří potřebují rychle nabrat váhu, je vhodné užívat gainery i před spaním. Zmiňované gainery neobsahují pouze jeden jediný typ sacharidů, ale všechny druhy – jednoduché i komplexní.

Tak ať to roste!

1 názor na “Optimální denní příjem sacharidů”

  1. Pingback: Zhubněte už jednou pro vždy! | Blog PT servis

Diskuse uzavřena.