BCAA a EAA: Proč a kdy je užívat?

BCAA a EAA: Proč a kdy je užívat?

O BCAA, tedy větvených aminokyselinách, se mezi sportovci mluví téměř neustále. Mnozí si bez nich dokonce nedokáží svůj trénink představit. Už méně jsou však známé EAA, esenciální aminokyseliny, mezi které se řadí právě i BCAA. K čemu tyto látky slouží? Jak je správně dávkovat? Pojďme se na to všechno podívat.

Co jsou esenciální aminokyseliny?

Esenciální aminokyseliny jsou takové aminokyseliny, které si naše tělo nedokáže vytvořit samo, a proto je musíme přijímat z potravy, případně z doplňků stravy. Pro tělo jsou životně důležité – ovlivňují všechny metabolické procesy.

EAA označuje devět esenciálních aminokyselin – leucin, isoleucin, valin, histidin, lysin, methionin, threonin, phenylalanin a thryptophan. Z toho první tři pak samostatně označujeme jako BCAA.

Proč je užívat?

Esenciální aminokyseliny nabízí několik významných benefitů, díky kterým si je oblíbila celá řada sportovců napříč různými sporty. Pomáhají nejen při snaze o nabírání svalové hmoty, ale přispívají také k rychlejší regeneraci, což ocení například i vytrvalostní sportovci.

Hlavní přínosy:

  • podpora růstu svalů (spuštění a průběh proteosyntézy)
  • ochrana proti ztrátě svalové hmoty
  • rychlejší regenerace
  • oddálení únavy
  • zdroj energie

Ke spuštění anabolické fáze přispívá (samozřejmě kromě tréninku a odpovídajícího kalorického příjmu) především leucin. Z tohoto důvodu se mnohdy upřednostňuje užívání BCAA před EAA jako přínosnější. Leucin se sice zasluhuje o nastartování proteosyntézy, tvorby bílkovin, k jejímu provedení a následné tvorbě svalové hmoty je však zapotřebí i ostatních esenciálních aminokyselin (EAA). Proto by se na ně rozhodně nemělo zapomínat.

Z TOP BCAA doporučujeme

Dbejte na správnou dobu užití

Kdy užívat BCAA a EAA pro nejlepší účinky? Užití BCAA před tréninkem a během něj oddálí pocit vyčerpání, zabraňuje katabolismu (úbytku) svalů a zvýší vaši energii. Při užití po tréninku pomáhají urychlit regeneraci a podpořit proteosyntézu, a tím pádem růst svalů.

Pro maximální efekt při podpoře proteosyntézy, jak už bylo řečeno, jsou však nutné i ostatní aminokyseliny, a tudíž je vhodné po tréninku sáhnout po EAA.

Jaké potraviny obsahují esenciální aminokyseliny?

Vzhledem k důležitosti esenciálních aminokyselin a také tomu, že si je naše tělo nedokáže samo vytvořit, je třeba tyto látky doplňovat ve stravě. Dobrou zprávou je, že existuje řada potravin, které obsahují dostatek esenciálních aminokyselin. Potraviny, které obsahují všech devět těchto aminokyselin, se nazývají kompletní proteiny a patří mezi ně maso, ryby, vajíčka, mořské plody a mléčné produkty. Dostatečný příjem nám samozřejmě mohou pomoci zajistit i oblíbené aminokyselinové přípravky.

Pokud se zaměříme na rostlinné zdroje, tak kompletní sestavu esenciálních aminokyselin obsahuje sója, quinoa a pohanka. U dalších rostlinných zdrojů, jako jsou ořechy nebo luštěniny, alespoň jedna esenciální aminokyselina chybí, a proto se nepovažují za kompletní proteiny.