Hořčík – formy a kdy ho užívat a pohled na výkonnost
O tom, že je hořčík pro lidské tělo velmi důležitý minerál, se dočtete snad na všech portálech o posilování či zdravé výživě. I na našem blogu už jsme psali o jeho přínosu a rizicích při jeho nedostatku, stejně jako o tom, jaké potraviny je vhodné zařadit do jídelníčku pro jejich vysoký obsah hořčíku.
Proč je hořčík důležitý?
Krátce se zmíním o tom, proč je hořčík tak důležitý. Hořčík pomáhá zajišťovat celou řadu biologických procesů a přispívá tak ke správné činnosti metabolismu. Stará se také o udržování našeho zdraví.
Nejdůležitější přínosy hořčíku:
- pomoc při tvorbě ATP (adenosintrifosfát) – zdroj energie pro buňky
- podpora svalové a nervové činnosti
- zotavování krevních cév
- správný vývin kostí a zubů
- regulace hladiny krevního cukru a citlivosti na inzulín
- zvyšuje tělesnou a sportovní výkonnost
Při nedostatku hořčíku se zhoršuje činnost metabolismu, což může vést k dalším zdravotním problémům. Jeho nedostatek může způsobovat rovněž migrény, bolesti hlavy, úzkost nebo depresi. Dále pak jeho nedostatečný příjem přispívá ke kardiovaskulárním onemocněním a zvyšuje riziko náhlé srdeční zástavy.
O tom, že je hořčík pro lidské tělo velmi důležitý minerál, se dočtete snad na všech portálech o posilování či zdravé výživě. I na našem blogu už jsme psali o jeho přínosu a rizicích při jeho nedostatku, stejně jako o tom, jaké potraviny je vhodné zařadit do jídelníčku pro jejich vysoký obsah hořčíku.
Dbejte na dostatečný příjem hořčíku
Mnoho lidí přijímá nedostatečné množství hořčíku ve stravě. Důvodem je nezařazování potravin bohatých na hořčík do jídelníčku a k jeho snižování v organismu přispívají také další faktory, jako je například stres nebo pití alkoholu.
Řešením pro zajištění dostatečného příjmu hořčíku jsou hořčíkové doplňky, jejichž užívání se všeobecně doporučuje a které výrazně pomohou přijmout doporučenou denní dávku stanovenou na 320 mg denně pro ženy a 420 mg pro muže.
Jaké existují formy hořčíku a která je nejlepší?
Oxid hořečnatý
Oxid hořečnatý je používaný v řadě levnějších doplňků díky své nízké ceně. Tato forma se však nedoporučuje pro její velmi malou vstřebatelnost. Sice dokáže pomoci, zejména v případech velkého deficitu hořčíku v těle, ale lepší je zvolit některou z dalších forem. Při vyšším dávkování může mít projímavý účinek.
Citrát hořečnatý
Citrát hořečnatý je energizující formou hořčíku, když se podílí na tvorbě molekul ATP, které jsou důležitým zdrojem energie pro buňky. Tato forma je velmi oblíbená díky vysoké vstřebatelnosti, příznivé ceně, a tudíž i dobré dostupnosti. Nevýhodou však je možný lehce projímavý účinek při vyšším dávkování a nedoporučuje se pro dlouhodobé užívání. V poslední době sportovci velmi oblíbený například Magnesium citrate 300 g.
Bisglycinát hořečnatý
Bisglycinát ( mnohdy nazývaný chelát ) hořečnatý, je velmi dobrou a díky jeho benefitům rovněž oblíbenou formou s dobrou vstřebatelností. Vyznačuje se zklidňujícími účinky. Glycin, který obsahuje, pomáhá se zlepšením kvality spánku a také ochranou jater a srdce. Velmi oblíbený je například Magnesium Chelated Fair Power 120 kapslí.
Malát hořečnatý
Malát hořečnatý je vysoce energizující, dobře vstřebatelná forma hořčíku. Pomáhá ke snížení únavy, správné funkci nervového systému a svalů a podporuje funkci jater.
Taurát hořečnatý
Je poslední novinka z této oblasti a zejména se používá v kombinaci s vitamínem B6 a v této kombinaci se jedná o velmi funkční formu.
Kterou formu tedy vybrat?
Z předchozích odstavců je patrné, že dobrou volbou jsou bisglycinát a malát. Malátové formy se ovšem nabízejí velmi řídce. I proto je nyní nejvíce používanou formou magnesia, chelát, neboli bisglycinát a také citrát a to zejména v práškové rozpustné formě. Rozhodnout se tak můžete podle toho, zda preferujete energizující (malát) nebo uklidňující účinek (bisglycinát).
je sypkou směsí pro doplnění minerálních látek. Obsahuje vysokou dávku minerálních látek a vitamin C. V jednom sáčku (15 g) najdete: 600 mg draslíku a 160 mg hořčíku pro správnou činnost svalů a elektrolytickou rovnováhu. 90 mg sodíku a 80 mg vitaminu C, který přispívá ke snížení míry únavy a vyčerpání i správnému energetickému metabolismu.
Kdy použít?Užívejte ve dnech před fyzicky náročným výkonem (závodem či těžkým tréninkem), a to v dávce jeden sáček denně. Trpíte-li na křeče, lze jeden sáček vmíchat do hypotonického nápoje Enervit G Sport a popíjet během závodu či tréninku. Pro doplnění minerálních látek po náročném výkonu lze vypít jeden sáček denně i ve dnech následujících.