Kdy užívat hořčík a jaká forma je nejlepší?

O tom, že je hořčík pro lidské tělo velmi důležitý minerál, se dočtete snad na všech portálech o posilování či zdravé výživě. I na našem blogu už jsme psali o jeho přínosu a rizicích při jeho nedostatku, stejně jako o tom, jaké potraviny je vhodné zařadit do jídelníčku pro jejich vysoký obsah hořčíku.

Proč je hořčík důležitý?

Krátce se zmíním o tom, proč je hořčík tak důležitý. Hořčík pomáhá zajišťovat celou řadu biologických procesů a přispívá tak ke správné činnosti metabolismu. Stará se také o udržování našeho zdraví.

Nejdůležitější přínosy hořčíku:

  • pomoc při tvorbě ATP (adenosintrifosfát) – zdroj energie pro buňky
  • podpora svalové a nervové činnosti
  • zotavování krevních cév
  • správný vývin kostí a zubů
  • regulace hladiny krevního cukru a citlivosti na inzulín
  • zvyšuje tělesnou a sportovní výkonnost

Při nedostatku hořčíku se zhoršuje činnost metabolismu, což může vést k dalším zdravotním problémům. Jeho nedostatek může způsobovat rovněž migrény, bolesti hlavy, úzkost nebo depresi. Dále pak jeho nedostatečný příjem přispívá ke kardiovaskulárním onemocněním a zvyšuje riziko náhlé srdeční zástavy.

Dbejte na dostatečný příjem hořčíku

Mnoho lidí přijímá nedostatečné množství hořčíku ve stravě. Důvodem je nezařazování potravin bohatých na hořčík do jídelníčku a k jeho snižování v organismu přispívají také další faktory, jako je například stres nebo pití alkoholu.

Řešením pro zajištění dostatečného příjmu hořčíku jsou hořčíkové doplňky, jejichž užívání se všeobecně doporučuje a které výrazně pomohou přijmout doporučenou denní dávku stanovenou na 320 mg denně pro ženy a 420 mg pro muže.

Jaké existují formy hořčíku a která je nejlepší?

Oxid hořečnatý

Oxid hořečnatý je používaný v řadě levnějších doplňků díky své nízké ceně. Tato forma se však nedoporučuje pro její velmi malou vstřebatelnost. Sice dokáže pomoci, zejména v případech velkého deficitu hořčíku v těle, ale lepší je zvolit některou z dalších forem. Při vyšším dávkování může mít projímavý účinek.

Citrát hořečnatý

Citrát hořečnatý je energizující formou hořčíku, když se podílí na tvorbě molekul ATP, které jsou důležitým zdrojem energie pro buňky. Tato forma je velmi oblíbená díky vysoké vstřebatelnosti, příznivé ceně, a tudíž i dobré dostupnosti. Nevýhodou však je možný lehce projímavý účinek při vyšším dávkování a nedoporučuje se pro dlouhodobé užívání. V poslední době sportovci velmi oblíbený například Magnesium citrate 300 g.

Bisglycinát hořečnatý

Bisglycinát ( mnohdy nazývaný chelát ) hořečnatý, je velmi dobrou a díky jeho benefitům rovněž oblíbenou formou s dobrou vstřebatelností. Vyznačuje se zklidňujícími účinky. Glycin, který obsahuje, pomáhá se zlepšením kvality spánku a také ochranou jater a srdce. Velmi oblíbený je například Magnesium Chelated Fair Power 120 kapslí.

Malát hořečnatý

Malát hořečnatý je vysoce energizující, dobře vstřebatelná forma hořčíku. Pomáhá ke snížení únavy, správné funkci nervového systému a svalů a podporuje funkci jater.

Taurát hořečnatý

Je poslední novinka z této oblasti a zejména se používá v kombinaci s vitamínem B6 a v této kombinaci se jedná o velmi funkční formu.

Kterou formu tedy vybrat?

Z předchozích odstavců je patrné, že dobrou volbou jsou bisglycinát a malát. Malátové formy se ovšem nabízejí velmi řídce. I proto je nyní nejvíce používanou formou magnesia, chelát, neboli bisglycinát a také citrát a to zejména v práškové rozpustné formě. Rozhodnout se tak můžete podle toho, zda preferujete energizující (malát) nebo uklidňující účinek (bisglycinát).

Kdy je užívat?

Důležitá je kromě vhodné formy také správná doba dávkování. V každém případě je nejlepší hořčík užívat nalačno, což umožní jeho lepší vstřebávání.

Podle zvolené formy hořčíku je ještě třeba určit, zda je lepší příjem ráno po probuzení, nebo před spaním. Energizující formy hořčíku, jako jsou malát nebo citrát hořečnatý, je dobré užívat ráno, zatímco bisglycinát je díky zklidňujícímu účinku naopak lepší užívat až před spaním. Hořčíkové doplňky můžete dávkovat i po tréninku, v této době totiž pomáhají hormonální optimalizaci.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *