Ekdysteron. Nenápadný pomocník ve svalovém růstu

Ekdysteron. Nenápadný pomocník ve svalovém růstu

Rostlinný steroid získávaný z rostliny Leuzea saflorová roste na popularitě, zvláště mezi sportovci, kulturisty a všemi, kteří holdují fitness. Doplněk stravy slibující růst síly, nárůst svalové hmoty, zlepšení sportovního výkonu a i zvýšení hladiny testosteronu. Samé klady a pozitiva. Pojďme se dnes na něj podívat více detailněji.
Leuzea saflorová patří také mezi adaptogeny. Tyto látky jsou známé pro své pozitivní účinky na psychickou odolnost, zvládání stresu a celkový wellbeing člověka.

Co je to ekdysteron?

Jak jsme již uvedli v samotném úvodu článku, jedná se o přírodní doplněk stravy, který slibuje velkou pomoct v rámci nabírání svalové hmoty. Patří mezi ekdysteroidní hormony, které podporují růst rostlin nebo hmyzu, díky čemuž jsou považovány za anabolické látky.
V reálu se můžeme setkat s několika druhy. Mezi nejvíce nejprozkoumanější patří Ekdysteron následovaný Turkesteronem. Účinky si jsou velice podobné.

velké foto
AMIX™ Ecdy Sterones je svým složením doslova „legální bezpečnou náhradou anabolických steroidů“. Jedná se o efektivní směs silně anabolických stimulátorů, určená zejména pro silové a silově vytrvalostní sporty, zaručující maximální podporu vašeho tréninkového snažení. 

Účinky Ekdysteronu

Vytváří komplex s beta-estrogenem. Tento mechanismus je spojován s vlivem růstu svalové hmoty a podpory sportovního výkonu. Jeho suplementace slibuje:

  • zrychlené nabírání svalové hmoty
  • růst silových schopností
  • zlepšení regenerace svalů
  • zvýšení syntézy neboli tvorby svalových bílkovin
  • rychlejší hubnutí 
  • zvyšuje odolnost vůči stresu

Ekdysteron a testosteron

velké foto

Testosteron – jak známo – je mužský hormon, který má mimo jiné vliv na velikost a celkovou sílu svalů i kostí. Kromě toho se podílí na správném fungování mužských pohlavních hormonů a sexuálním zdraví. Optimální hladina testosteronu je tak zásadní pro sportovní výkon, udržení vitality a zdravého organismu. 
Ekdysteron se svou chemickou strukturou testosteronu podobá. Podle odborníků Ekdysteron dokáže určitým způsobem napodobit účinky testosteronu v organismu. Protože ale stále probíhají studie, musíme tento fakt brát s určitou rezervou.

Hladinu testosteronu nám všeho všudy může podpořit i doplnění Zinku, kyseliny D-asparagové, jakožto aminokyseliny, která hraje důležitou roli v samotném procesu tvorby testosteronu v organismu, Tribulus Terrestris – extrakt z kotvičníku zemního, který rovněž obsahuje účinné saponiny, především protodioscin. Díky tomu je velmi oblíbený a používaný pro zvýšení hladiny testosteronu, libida a podporu reprodukčních funkcí nebo Ashwagandha – bylinka, která v řadě studií prokázala svůj pozitivní vliv na zvýšení hladiny testosteronu.

velké foto
D-AA Max Pure je nový revoluční doplněk výživy založený na základě účinků D-Asparagové kyseliny. Tato D-forma Asparagové kyseliny je jedním z nejnovějších „zvyšovačů hladiny testosteronu“ na trhu. Jedná se o neesenciální, přirozeně se vyskytující aminokyselinu. V lidském těle vyskytuje nejvíce ve varlatech, hypofýze a hypotalamu, kde hraje klíčovou roli při tvorbě hormonů a následné větší produkci testosteronu.

Víte, jak zvýšit hladinu testosteronu?

Má ekdysteron anabolické účinky?

Vliv ekdysteronu na růst svalové hmoty zkoumala také studie z roku 2019. Účastníci byli rozděleni do 3 skupin s tím, že každá z nich užívala jiné množství ekdysteronu. Po 10 týdnech skupina užívající největší dávku (800 mg) přibrala 2 kg svalů. V porovnání s ní dosáhla skupina užívající nejmenší dávku (200 mg) svalového růstu 1,6 kg. Nejmenší růst svalové hmoty zaznamenali účastníci s placebem. 

Pokud je naším cílem růst svalové hmoty, stále platí, že základem je dobře sestavený tréninkový a suplementační plán, vyvážený a pestrý jídelníček, dodržování principu progresivního přetížení a dostatečný odpočinek. Součástí komplexního přístupu mohou být ale také doplňky stravy, jako je ekdysteron, které sice na definitivní potvrzení svých účinků zatím čekají, ale věříme v jejich účinnost. 

velké foto
Ecdysteron-sumarol byl oblíbený doplněk mezi ruskými vzpěrači v přípravě na Olympiádu.

Vhodná suplementace Ekdysteronu

Ekdysteron najdeme nejčastěji ve formě rostlinného extraktu v kapslích či tabletách. Doporučuje se užívat ve 2 dávkách. Jedna ráno po snídani a druhá po tréninku nebo v průběhu dne, ale nikdy ne na prázdný žaludek.  Doporučená denní dávka ekdysteronu se nejčastěji pohybuje v rozmezí 100–2000 mg na den. Vhodné je začít s menším množstvím, a to zvyšovat postupně. 

Čtěte také: Účinné látky nakopávače.