Důležitost vitamínů na rostlinné stravě

Důležitost vitamínů na rostlinné stravě

Důležitost vitamínů na rostlinné stravě 

velké foto
OMEGA 3 mastné kyseliny ve formě měkkých tobolek obohaceny o vitamíny D3, K2 a vitamín E!

Pro správné fungování organismu je důležitý dostatek živin, minerálů a vitamínů. Mnoho z nás se bohužel zasekne jen u rozložení tří základních makroživin – bílkovin, sacharidů a tuků, a opomene důležitost i mikronutrientů, jakým jsou minerály a vitamíny, abychom získali ucelenou skládačku zdravého životního stylu.

A právě na mikronutrienty se zaměříme v dnešním článku. Vitamíny slouží ke správné funkci našeho těla a podílí se na metabolismu bílkovin, sacharidů a tuků. Mimo jiné jsou preventisty před různými degenerativními a dalšími onemocněními.
Rozdělujeme vitamíny rozpustné v tucích (A, D, E, K), které se ukládají a zásobují tělo po delší dobu, a pak ty rozpustné ve vodě (B1, B2, B3, B5, B6, B9, B12, vitamín C), které se neukládají, vylučujeme je močí, a proto je potřeba je neustále doplňovat.

Vitamíny v rostlinné stravě 

Ve společnosti se setkáváme s řadou výtek, jak vegani nemají dostatek základních živin, zejména bílkovin, a postrádají i co se týče vitamínů a minerálních látek. My si teď v krátkosti uděláme malý výčet potřebných mikronutrientů, na které byste jako jedinec na rostlinné stravě rozhodně neměl zapomínat a měl jej zapojovat do svého jídelníčku. 

velké foto
Koenzym Q10 pomáhá využívat přijatou energii z potravy buňkami našeho těla. S postupem věku se vlastní tvorba Koenzymu Q10 snižuje a je tak vhodné jej začít přibližně kolem čtyřicátého roku věku doplňovat. Jako antioxidant a látka podobná vitamínům je pro tělo zcela nepostradatelný, je rozpustný v tucích a tedy forma softgelové kapsle s použitím sójového oleje se považuje za nejvhodnější.
  • Selen. Slouží pro správnou funkci štítné žlázy a je jako prevence před kardiovaskulárními potížemi. Nalezneme ho například v para oříškách, fazolích či celozrnných těstovinách.
velké foto
– Přispívá k normální činnosti štítné žlázy
– Podporuje normální tvorbu spermií
– Napomáhá normální funkci imunitního systému
– Přispívá k ochraně buněk před oxidativním stresem
– Podporuje udržení normálního stavu vlasů a nehtů.
velké foto
Jód vyhledávají lidé orientovaní na:
– Duševní pohodu
– Spotřebu energie v těle
– Normální funkci štítné žlázy
– Správný metabolismus živin cukrů, tuků i bílkovin.
  • Jód. Pro funkci štítné žlázy, pro lepší kvalitu kůže a správnou nervovou činnost. Zdrojem je jodizovaná sůl, višně, třešně, mořské řasy, wakame, nori řasy nebo arónie černá.
  • Vápník. Vápník slouží pro zdraví našich kostí, zubů, správnou činnost svalů a regeneraci srdečního rytmu. Je obsažený v obilovinách, luštěninách, brokolici, obohacených sójových mlékách, kadeřávku či mandlích
  • Omega 3 mastné kyseliny – pro správnou činnost mozku. Zdrojem je lněné semínko, chia semínka, vlašské oříšky, sója.
  • Zinek. Zlepšuje imunitu, obranyschopnost a podílí se na opravě buněk. Nalezneme ho například v tofu, pšeničných klíčkách, oříškách nebo luštěninách
  • B komplex. Slouží k tvorbě červených krvinek, podporuje chuť k jídlu a podporuje správný vývoj CNS. Jeho nedostatek může zapříčinit anémii, únavu, celkovou slabost nebo poruchy paměti. Zdroje je chlorela, spirulina, mořské řasy, do určité míry tempeh a miso, obohacená rostlinná mléka a jogurty nebo lahůdkové droždí. I přesto je doporučeno ho suplementovat. 
velké foto
Komplex vitaminu B obsahuje vyváženou směs vitamínů B1, B2, B6, B12, niacinu, kyseliny listové a kyseliny pantothenové.
Vitamíny jsou základní živiny. Tělo si je nedokáže samo vyrobit; musí mu být k dispozici prostřednictvím potravin nebo doplňků.
  • Vitamín D
velké foto
Vitamin D3 je také nazýván jako slunečný vitamín. Pokud je lidská kůže vystavena slunečnímu záření, tělo je schopno vytvářet vitamín D.

Nedostatek vitaminu D v zimních měsících neakceptujte. Vitamin D vám může pomoci udržet normální hladinu vitaminu D. Podporuje normální hustotu kostí, přispívá k normálnímu stavu imunitnímu systému a kostí a podporuje buněčnou diferenciaci a regulaci krevního tlaku.

Vhodné doplňky a ňaminy 

CBG RECOVERY PROVEGAN 15%

GreenDay® ProVegan CBG Recovery 15% je kvalitní konopný extrakt s vysokým obsahem CBG. Konopný olej podporuje normální stav pokožky, normální činnost kardiovaskulárního systému, normální činnost svalů a kloubů. Konopný olej má také protizánětlivé účinky a podporuje přirozenou obranyschopnost.

velké foto

XXL CHLORELLA 

Chlorella se podílí na detoxikaci organismu a podporuje imunitu. Je bohatá na vlákninu, bílkoviny a chlorofyl, který zlepšuje kvalitu srdce. Mimo jiné obsahuje chlorenin, který je přírodním antibiotikem, kyselinu listovou, která se podílí na tvorbě červených krvinek nebo jód pro řízení metabolických pochodů.

velké foto

HEALTH MIX VEGAN 

Zregenerujte své tělo čistě přírodní cestou! Kombinace superpotravin vám pomůže po fyzickém i psychickém vyčerpání opět nabrat sílu, obnovit poškozené buňky a dodat energii. Kromě silného detoxikačního účinku této kombinace vám Chlorella zajistí potřebnou regeneraci a splní prebiotickou úlohu díky mnoha obsaženým prospěšným látkám, Spirulina dodá potřebné vitamíny a je bohatým zdrojem bílkovin s obsahem všech esenciálních aminokyselin a Mladý ječmen využijete pro jeho detoxikační a acido-alkalické účinky.
•Detoxikační účinky
•Fyzická a psychická regenerace
•Obnovuje poškozené buňky a dodává energii

velké foto

OAT KING VEGAN PROTEIN PANCAKE

Oat king proteinové palačinky vegan friendly, navíc s obsahem bílkovin. Oat King vegan protein pancakes je směs složená z hrachového proteinu a polysacharidů z ovsa. Směs navržená tak, aby obohatila a dodala jídelníčku porci bílkovin a vlákniny, navíc s veganským složením.

Připravte si tak velice chutné a jednoduché na přípravu palačinky s jemnou vanilkovou chutí.

velké foto

VEGAN ARAŠÍDOVÝ KRÉM S ČOKOLÁDOU 

Oblíbený arašídový krém s jemnou čokoládou ve veganské verzi!
Arašídový krém s čokoládou obsahuje pouze arašídy a kakaovou hmotu. Je navíc bez palmového oleje, laktózy a lecitinu s vysokým podílem bílkovin.

velké foto

SYNERBIO 

Směs prebiotik a probiotik pro zdravý stav vnitřní mikroflóry. Probiotika jsou živé bakterie, které příznivě ovlivňují naše zdraví a prebiotika jsou vlákninou, která není rozkládána trávicími enzymy, ale bakteriemi tlustého střeva. 1-3 kapsle denně během jídla obsahují směs fruktooligosacharidů, což jsou složité cukry, které slouží jako zdroj energie pro přátelské střevní bakterie, a inulín, který pochází z rostliny čekanky, snižuje cholesterol a slouží jako rozpustná vláknina.

velké foto