5+1 proti jarní únavě

Jarní únava není žádná konkrétní diagnóza, ale i tak ji většina z nás s úderem jara pociťuje. Ať už jarní únava nebo podzimní deprese, oba stavy mají souvislost s biorytmy, které nás výrazně ovlivňují.

Je to z toho důvodu, že máme po té temné sychravé zimě nedostatek sluníčka, a teď paradoxně to pociťuje naše tělo nejvíc, když se mu začíná dostávat. Sluneční světlo je nezbytné pro tvorbu vitamínu D. Dalším viníkem je i nedostatek vitamínů a minerálních látek, protože buďme upřímní, přes zimu nemáme možnost jíst kvalitní čerstvé ovoce plný těchto tělu důležitých látek.

6 důvodů, proč je pohyb vždy skvělý nápad – G.cz


Během zimy se také zvyšuje riziko infekčních onemocnění – jsme častěji nachlazeni, a tak do jarních měsíců přicházíme s oslabenou imunitou a možná v nás ještě nějaký ten moribundus doznívá. Navíc – buďme upřímní – že se nám do toho chladného neduhu ven ani jít nechce, a tak i menší pohyb a celková aktivita přispívá k celkové nerovnováze. Chlad působí negativně na naše svalyklouby i imunitní systém a my tak podvědomě dostáváme tělo do stresu. 

Čtěte také: Krabičkujte chutně a levně.

TOP 5+1 tipů, jak podpořit svoji kondici a celkové zdraví 

1. Cvičením podporujeme sílu a pružnost kostí.

Správně provedené cvičení napomáhá snižovat krevní tlak a klidovou srdeční frekvenci, což má blahodárný vliv na činnost a stav našich cév a srdce. Díky pravidelnému pohybu se také, dle odborníků, snížil výskyt infekčních onemocnění až o polovinu! 

Snažte se hýbat každý den. Chůze je tělu nejpřirozenějším pohybem, a také je to nejlevnější sport, který můžete dělat více méně celoročně.
Pro své zdraví uděláte lépe, i kdybyste si měli jít projít ven na čerstvý vzduch jen na půl hodiny – provětrat hlavu, projít s pejskem nebo si jen pěšky dojít do obchodu. 

Z denního světla totiž načerpáte hormon serotonin, který je vázán na naši dobrou náladu, je také známý jako šťastný hormon. Naopak inhibujeme produkci melatoninu, což je hormon spánkový.
Svižnější chůze má pozitivní vliv na posílení srdce, cév, kosterního svalstva, napomáhá snižovat krevní tlak a nebo zabraňuje osteoporóze. Navíc zvýšená aktivita napomáhá redukovat deprese nebo stres.

Pohyb na čerstvém vzduchu a teplém sluníčku, přispívá hlavně i naší psychice. Spolu s příchodem sluníčka, tak nějak sama od sebe přichází i dobrá a pozitivní nálada. 

Souhrnně o blahodárném účinku přirozeného pohybu venku:

  • Zlepšíte si celkovou fyzickou i psychickou kondici
  • Je to perfektní nástroj k úbytku váhy 
  • Posilujete srdeční činnost a imunitu 
  • Snižujete riziko infarktu, mrtvice a cukrovky 
  • Přispíváte ku zdraví kostem a svalům
  • Snižujete riziko osteoporózy
  • Zvyšujete si hladinu vitamínu D 
  • Zlepšujete spánek
  • Odbourává deprese, stres
  • Budete se cítit skvěle! 

Pohyb není jen o aerobní aktivitě. Tu nezapomeňte kombinovat s posilováním. Silovým cvičením budujete svaly, zpevňujete a tvarujete postavu. Čím více svalů máme, o to více energie spotřebujeme, tím pádem si můžeme dovolit více jíst a svalovým růstem podporujeme a zvyšujeme kondici. 

Víte, proč zařadit do jídelníčku hovězí maso?


2. Se správným jídelníček k vitalitě a energii.
Ať už jste menší či větší sportovec – vyvážená strava je něco, co bychom rozhodně neměli opomíjet a zanedbávat. Ve svém jídelníčku byste měli mít zastoupení všech důležitých živin jako jsou kvalitní bílkoviny (maso, vejce, ryby, tempeh,…), komplexní sacharidy (brambory, batáty, quinoa, rýže,…) a zdravé tuky (avokádo, oříšky, semínka,…) pro naše zdraví i budování kondice. 

Na svých talířích bychom se neměli ochuzovat ani o příjem vitamínů a minerálních látek skrze čerstvé ovoce a zeleninu.
Přednost byste měli dát vždy sezónním druhům.


Na jaře dominují zejména ředkvičky, jarní cibulka, chřest, kedlubny nebo zelené saláty.
Z druhů ovoce zařadit pak takové třešně, jahody, rybíz nebo angrešt.

Které bylinky mohou být skvělými pomocníky v boji s jarní únavou?


– Echinacea: Kromě toho, že zklidňuje, používá se také při nachlazení a na posílení imunitního systému. Má velmi dobré antivirové a antibakteriální účinky, a proto je považována za přírodní antibiotikum.


Ženšen: Potlačuje únavu, přispívá k vyvážení imunity, chrání před volnými radikály a podporuje zlepšení paměti a koncentrace.


Guarana: Nakopává, dodává energii a posiluje mysl.
– Zázvor: Pomyslný všelék stačí každý den ráno vylouhovat ve skleničce horké vody a hned budete mít o něco víc energie.

3. Hydratace, hydratace a ještě jednou hydratace. Ke správné stravě patří i dostatečná hydratace organismu. Optimální hydratace by měla být jednou z našich priorit. Voda je pro nás důležitá z hlediska termoregulaceovlivňuje stav naší pokožky – například  má vliv na stav naší kůže, pokožky, vliv na vznik celulitidy. Mimo to ale odvádí odpadní látky z našeho těla a naopak rozvádí důležité živiny po organismu.
Bolest hlavy nebo únava nemusí nutně znamenat, že jste se špatně vyspali, a než sáhnete po velkém hrnku černé kávy nebo energy drinku, uvědomte si, kolik skleniček vody jste za dnešek vypili? 

Proč bychom měli dbát na dostatečný pitný režim? 

Působí jako transportní prostředí pro živiny, elektrolyty, hormony, krevní plyny, odpadní látky a elektrické proudy
Slouží jako rozpouštědlo a vhodné prostředí pro chemické reakce probíhající v organismu.
Dále:
– Zvlhčuje a chrání sliznici
– Udržuje pružnost a odolnost kůže
– Udržuje stálost vnitřního prostředí 
– Dodává kyslík celému tělo
– Slouží ke kráse naší pleti 
– Reguluje tělesnou teplotu
– Pomáhá správnému trávení 
– Zabraňuje poškození ledvin 
– Napomáhá hubnutí 

NÁŠ TIP: Začněte svůj den sklenicí vody. Proč? Po noci můžete mít vaše tělo dehydratované a to může starotvat celý proces únavy během dne. 

Po těžkém tréninku, po výběhu či procházce, musíme ale dopřát našem tělu i patřičnou regeneraci a odpočinek. Zatěžované svaly totiž potřebují regenerovat. Nezapomínejte tedy na dostatečný kvalitní spánek a do postele chodit včas.

RAW: Živá strava ze zahrady, zdravé jídlo bez vaření

Čtěte také: Důležitost soli v jídelníčku.


4. Změňte svůj přístup.
Neříkejte, že něco ,,musíte.“ 
Ne, vy přece nemusíte cvičit a nemusíte jíst zdravě. Nikdo vás přece do toho nenutí. Ale vy přece chcete.
Chcete cvičit, abyste byli fit a ve formě a měli pěknou, zpevněnou postavu.
Vy přece chcete jíst zdravě, protože se po tom cítíte dobře, necítíte se nafoukle nebo unaveně. Naopak – cítíte se fresh a plní energie. To chcete.

NÁŠ TIP: Zkuste vstávat bez budíku. Při spánku totiž procházíte různými fázemi spánkových cyklů a pokud vás budík nachytá zrovna v té hlubší části, bude to hodně nepříjemné probuzení.

Chcete po každém cvičení a zdravém jídle, které si připravíte být na sebe pyšní s tím, že něco pro sebe děláte, že vám na sobě samém záleží

5. Pracujte s neúspěchem.
Možná nejtěžší bod vůbec. Každý dělá chyby a každý den není posvícení. Někdy se prostě nedaří, všechno nám padá na hlavu, a my bychom se nejradši zavrtali s obřím balením zmrzliny pod deku.
Nevadí, že jednou něco nevyjde. Že se vám něco nepodaří. Nevyčítejte si, že jste neodolali nějakému zákusku nebo, že vás přemohla lenora a vy nešli cvičit. Pokud to není často, nic se neděje. Jsme jen lidi. Jsme lidi, kteří se denně učí. Denně poznáváme, denně něco překonáváme, chybujeme, zkoušíme. A tak je přirozené, že to není každý den 100%. Důležitá je snaha a odhodlání. A to vy přece máte.

6. A závěrem se ochladíme! Vyzkoušejte kouzlo ledových sprch.

Otužování nám pomáhá zvyšovat odolnost vůči nachlazení a stimuluje náš metabolismus. Jeho pravidelným zařazováním do naší každodenní rutiny zlepšujeme odolnost organismu proti nepříznivým podmínkám jako je vítr, smog či vlhkost. Během otužování se snižuje tep, vzrůstá spotřeba kyslíku a cévy se smršťují, díky čemuž vnitřní orgány získávají více krve. 

Benefity ledové sprchy:

– Urychluje regeneraci. Díky pár ledovým chvilkám snížíte bolestivost svalů po náročném tréninku a snižujete zánětlivost v těle. 
– Snižuje míru stresu a pocity úzkosti. 
– Zvyšuje tvorbu katecholaminů a endokanabinoidů, tedy hormonů, které nás mají primárně nabudit, pořádně probudit a zlepšit naši náladu. Věděli jste, že stejné látky jsou obsažené i v mariuhanně? 
– Začnete vítězit sám nad sebou, a hned po ránu nabudete pocitu, že nic horšího už tě ten den čekat nemůže. 
– Zlepšujete oběhový systém. 
– Zlepšujete kardiovaskulární systém. 
– Budujete si pevnější a odolnější imunitu. 

Čas na zdravé jídlo updated their... - Čas na zdravé jídlo


Žádné změny se nedějí přes noc, a ani to po vás nikdo nechce. Důležité je si uvědomit, jakou cenu pro nás naše zdraví má, jakému stresu, zátěži a práci naše tělo denně vystavujeme, a protože je tělo naše schránka, ve které budeme celý náš život, měli bychom se podle toho i patřičně chovat, a dopřávat tělu to nejlepší.

Od kvalitního jídla počínaje, až u dostatečné regenerace konče. Každá malá změna k lepšímu, každý nový správný naučený návyk, je malé vítězství a pozitivní bonus pro váš organismus. Dopřejte mu kvalitu, zaslouží si to.