Jaké benefity má pro náš organismus hovězí maso?

Jaké benefity má pro náš organismus hovězí maso?

Člověk je všežravec, v jeho jídelníčku by nemělo chybět maso, zelenina, mléčné výrobky ani vejce. Jenže ne všechny potraviny patří do zdravého jídelníčku, různé mýty kolují třeba o mase. Když na něj totiž přijde řeč, většinou se dozvíte, že máte dávat přednost libovému bílému masu, ideálně drůbežímu nebo králičímu. Na červené maso se tak nějak zapomíná, přitom ani to by v jídelníčku nemělo chybět. Jen ho musíte dobře připravit.

Když se řekne červené maso

Mezi červené maso řadíme vepřové, telecí, skopové, jehněčí a hovězí maso, spadá do něho i zvěřina a kachní i husí maso. Oproti tomu bílému je tučnější a zároveň je bohatým zdrojem minerálů, a to zejména železa. Jeho nedostatkem mnozí z nás trpí, přesto si červené maso odpíráme. 

Důvodem je jistě i to, že v něm převažují nasycené tuky a má vysoký obsah cholesterolu, což vede k tomu, že ho považujeme za ne zrovna zdravou variantu masa.  Přesto bychom ho neměli tak úplně zavrhnout. Do jídelníčku bychom ho měli zařadit 2x týdně.

Jaké jsou výhody červeného masa?

  • Červená masa jsou bohatá na plnohodnotné bílkoviny, které obsahují všechny esenciální aminokyseliny. Víte, že stogramový steak dodá tělu 20 gramů bílkovin, tedy tolik jako 2 vejce, deset dekagramů kvalitní šunky nebo čtyři jogurty?
  • Je plné také nenasycených mastných kyselin, které jsou podobné těm, co najdeme v rybách.
  • Červené maso je bohaté na železo, které je lépe využitelné než to z rostlinné stravy. Nejbohatší na něj je hovězí maso, které obsahuje zhruba 2,5 mg/100 g.
  • Najdeme v něm i hojné množství zinku.
  • Je také zdroje vitamínu B12, který se nachází hlavně v živočišné stravě a pozitivně působí na nervový systém, snižuje i únavu a vyčerpání.
  • Když si vyberete hovězí maso některých plemen, nemusíte se bát ani tuku. Je libovější než dřív, maso některých plemen má dokonce méně cholesterolu než třeba drůbeží maso. Kdo by to byl řekl?
  • Hovězí maso si můžete připravit na mnoho způsobí, potěší vás i jeho chuť.

Víte, že červené maso může být i součástí redukčního jídelníčku? Stačí sáhnout po tom libovém pěkné barvy a bez zápachu. Maso by na povrchu ani nemělo být slizké.

Jak správně připravit červené maso?

Na přípravě masa záleží asi nejvíc. Při určité teplotě (180-200 °C) totiž vznikají látky s prokázaným karcinogenním účinkem. 

Navíc se mnozí z nás při jeho přípravě dopouští velké chyby ve chvíli, kdy vezmeme plátek masa, nasolíme ho, okořeníme a pak ho upravujeme na rozpáleném tuku. Další nevhodnou úpravou je uzení, smažení a grilování na otevřeném ohni. Jak na to správně, aby si maso zachovalo svojí vysokou nutriční hodnotu?

Tip číslo jedna: Nasucho na nerezové pánvi

Vezměte si plátek masa, osušte ho a položte na rozpálenou nerezovou pánev s trochou řepkového oleje, který nejlépe snáší vysoké teploty a nedochází tak k přepalování tuku, a orestujte ho z obou stran.

Víte, že abyste si na mase pochutnali, musíte ho i správně nakrájet? Maso na závitky krájejte podél průběhu svalových vláken, maso na řízky šikmo. Chcete kotletu? Na okraji ho několikrát nařízněte, aby se nesmrštilo. Aby se vám maso dobře krájelo, je dobré vědět, jak na broušení nožů, aby byly vždy ostré.

Tip číslo dva: Sous-vide

Pozvolná příprava masa ve vakuu při maximální teplotě 65 °C je další možností, jak si připravit červené maso. Tahle metoda je šetrná a zachová jak přirozenou vláčnost masa, tak jeho šťavnatost. Vyzkoušejte sous-vide.

Tip číslo tři: A co tataráček?

Máte kontrolované libové červené maso, a tak rádi byste si dali tatarák? Žádný problém! Teda když k němu nesníte několik topinek smažených v oleji. Dejte přednost topinkám udělaným na sucho a rázem máte vlastně dietní jídlo.