Jaké benefity má pro náš organismus hovězí maso?

Člověk je všežravec, v jeho jídelníčku by nemělo chybět maso, zelenina, mléčné výrobky ani vejce. Jenže ne všechny potraviny patří do zdravého jídelníčku, různé mýty kolují třeba o mase. Když na něj totiž přijde řeč, většinou se dozvíte, že máte dávat přednost libovému bílému masu, ideálně drůbežímu nebo králičímu. Na červené maso se tak nějak zapomíná, přitom ani to by v jídelníčku nemělo chybět. Jen ho musíte dobře připravit.

Zdravé a chutné zeleninové jídlo se zelenými fazolovými lusky a kousky libového hovězího masa.

Když se řekne červené maso

Mezi červené maso řadíme vepřové, telecí, skopové, jehněčí a hovězí maso, spadá do něho i zvěřina a kachní i husí maso. Oproti tomu bílému je tučnější a zároveň je bohatým zdrojem minerálů, a to zejména železa. Jeho nedostatkem mnozí z nás trpí, přesto si červené maso odpíráme. 

Důvodem je jistě i to, že v něm převažují nasycené tuky a má vysoký obsah cholesterolu, což vede k tomu, že ho považujeme za ne zrovna zdravou variantu masa.  Přesto bychom ho neměli tak úplně zavrhnout. Do jídelníčku bychom ho měli zařadit 2x týdně.

Jaké jsou výhody červeného masa?

  • Obsahuje 14 esenciálních (nenahraditelných) prvků a sloučenin, které náš organismus potřebuje a z jiných zdrojů nezíská.
  • Je zdrojem bílkovin velmi dobře využitelných pro stavbu naší svalové hmoty.
  • Obsah tuku v hovězím mase je nižší než v kuřecím s kůží a stejný jako v kuřecím bez kůže.
  • Má vysoký obsah železa, které je, na rozdíl od rostlinných zdrojů, velmi dobře naším organismem využitelné.
  • Obsahuje velké množství vitamínů skupiny B, které jsou důležité nejen pro správnou funkci mozku.
  • Je téměř jediným zdrojem využitelného zinku, bez něhož náš imunitní systém nefunguje.Hraje důležitou roli v dietách při snižování hladiny cholesterolu.
  • Hovězí maso má vyvážený poměr energie a bílkovin, takže zcela určitě nemůže jeho konzum zvyšovat naší tělesnou hmotnost.
  • Správná kulinární úprava z něj činí kvalitní pokrm doporučovaný vzdělanými výživovými poradci.
  • Hovězí maso má typickou výraznou chuť, není třeba používat dochucovadla. Přesto (nebo právě proto) si ho oblíbí všichni členové rodiny.

Jak správně připravit červené maso?

Na přípravě masa záleží asi nejvíc. Při určité teplotě (180-200 °C) totiž vznikají látky s prokázaným karcinogenním účinkem. 

Navíc se mnozí z nás při jeho přípravě dopouští velké chyby ve chvíli, kdy vezmeme plátek masa, nasolíme ho, okořeníme a pak ho upravujeme na rozpáleném tuku. Další nevhodnou úpravou je uzení, smažení a grilování na otevřeném ohni. Jak na to správně, aby si maso zachovalo svojí vysokou nutriční hodnotu?

Kousky hovězí plece dušené doměkka ve vlastní šťávě, dochucené jen solí.

NÁŠ TIP! Maso je chutné i za studena. Je vhodné pro rychlou přípravu pomazánek, polévek, omáček a salátů.
Složení:

Tip číslo jedna: Nasucho na nerezové pánvi

Vezměte si plátek masa, osušte ho a položte na rozpálenou nerezovou pánev s trochou řepkového oleje, který nejlépe snáší vysoké teploty a nedochází tak k přepalování tuku, a orestujte ho z obou stran.

Víte, že abyste si na mase pochutnali, musíte ho i správně nakrájet? Maso na závitky krájejte podél průběhu svalových vláken, maso na řízky šikmo. Chcete kotletu? Na okraji ho několikrát nařízněte, aby se nesmrštilo. Aby se vám maso dobře krájelo, je dobré vědět, jak na broušení nožů, aby byly vždy ostré.

Tip číslo dva: Sous-vide

Pozvolná příprava masa ve vakuu při maximální teplotě 65 °C je další možností, jak si připravit červené maso. Tahle metoda je šetrná a zachová jak přirozenou vláčnost masa, tak jeho šťavnatost.

Tip číslo tři: A co tataráček?

Máte kontrolované libové červené maso, a tak rádi byste si dali tatarák? Žádný problém! Teda, když k němu nesníte několik topinek smažených v oleji. Dejte přednost topinkám udělaným na sucho a rázem máte vlastně dietní jídlo.