Slovo detox je dnes natolik nadužívané slovo, až vznikly dva extrémy. Prvním je tvrzení, že potřebujeme zázračné produkty k očistě, bez kterých detox zkrátka nelze. A druhým extrémem je však popření významu očisty (odlehčení tělu) a tvrzení, že na detox máme játra. Co je na detoxu pravda?
Věřte svým orgánům!
Narodili jste se s orgány? Gratulace! Detoxikujete se každý den!
Narodili jste se s trávicím traktem? Máte játra a ledviny? Máte plíce nebo kůži? Pravděpodobně jste vyhráli ve sportce každodenní detox s doživotní platností! Lidské tělo a řada jeho orgánů se zabývá odváděním toxinů z těla každý den a to i ve chvílích, kdy spíte. Naše tělo to zvládá i bez podpůrných čajů a šťáv. Lidské tělo nečeká na to, až mu začnete jednou za rok podávat zelený ječmen nebo až si začnete mixovat smoothies.
Proč nevsadit na smoothies?
Ovocná a ovocno-zeleninová smoothies, ačkoliv obsahují méně prospěšné vlákniny než čerstvé ovoce, jsou pořád dobrým zdrojem vitaminů a minerálních látek. Rozhodně je to tedy vhodnější varianta, než ovoce žádné.
Dopřávat si ovocná smoothies a šťávy v rozumné míře můžete, konzumovat je ale v rámci očisty organismu v rámci několikadenních programů nebo vámi naordinované kůry je spíše kontraproduktivní. Pro tělo je taková kůra paradoxně zátěží. Proč? Ovoce obsahuje fruktózu, což je přírodní cukr, který nepotřebuje ke svému metabolismu inzulín. Kde se tedy fruktóza metabolizuje? Přímo v játrech.
Pokud budete játrům podsouvat ke zpracování nadbytek fruktózy, nejen, že je zbytečně zatěžujete, ale dlouhodobý nadbytek fruktózy může přispět k jejich ztukovatění, což je důvod, proč všichni hlaholí proti glukózo-fruktózovému sirupu.
Nepříjemnosti způsobujete organismu také nedostatkem bílkovin. Pokud ze svého organismu vyřadíte běžnou stravu a budete své tělo živit několik dní jen jednoduchými cukry z ovoce, nebude se játrům dostávat bílkovin (ty se rozštěpí na aminokyseliny a ty pak játra využívají), které játra potřebují k odvádění pomyslných toxinů z organismu. Z toho vyplývá, že se během vámi naordinovaného „detoxu“ tělo naopak všech toxinů hůře zbavuje a vy mu házíte spíš klacky (nebo mrkve..?) pod nohy.
Rozhodně to ale neznamená, abyste přestali pít jednou provždy šťávy nebo lépe smoothies (ty narozdíl od šťáv obsahují vlákninu – ovoce není jen odšťavené, ale mixuje se). K vypitému množství je ale potřeba přistupovat s rozumem a myslet na to, že i když jsou tyto nápoje zdrojem vitaminů, minerálních látek a prospěšných enzymů, obsahují velké množství jednoduchých cukrů, které jsou zátěží nejen pro organismus, ale mohou celkem výrazně zvýšit kalorický příjem. A v tekutém stavu jsme schopni ho vypít mnohonásobně větší množství, než bychom byli schopni ujíst v čerstvém ovoci. Programy a celé „diety“ založené na pití šťáv jsou proto spíše marketingový tah a nová vlna, kterou propagují „vyznávači zdravé strany“, ale z odborného hlediska je tento trend trochu zbytečný.
VSAĎTE NA KVALITU! Super green detox není žádná několika denní kúra slibující úbytek váhy ani žádné zázraky. Jedná se o velice čistý a kvalitní doplněk stravy nabušený přírodními látkami a vlákninou, které PODPORUJÍ odstranění škodlivých toxinů z těla.
Krátkodobé odvodnění a vyprázdnění střev vám zajistí ztracené kilo nebo dvě na váze, ale rozhodně ne z tukových zásob. Až se po „detoxu“ zase normálně najíte, přiberete vše zase zpět. Pomyslných toxinů tímto „čištěním“ své tělo nezbavíte, naopak si můžete pěkně rozhasit trávení. Při průjmech dochází k narušení střevní mikroflóry, proto se doporučuje po průjmových onemocněních pořídit probiotika. Vyvolávanými průjmy tedy svůj organismus sice čistíte, ale hlavně od těch prospěšných bakterií.
Co je na detoxu pravda?
Zkusme se podívat na detox jako na očistu těla a na to, jak souvisí s tradiční medicínou a přirozenými cykly těla a přírody.
Vyhnout se dnes chemii, cizím látkám a toxinům je prakticky nemožné – ať už jde o jídlo, obaly na jídlo, účtenky, léky, kosmetika, čisticí prostředky, dokonce i květiny a oblečení. A chemii náš mikrobiom (mikroorganismy na našem a v našem těle) rád nemá. Když se k tomu přičte ještě dlouhodobý stres, nedostatek spánku a oslavy s horami jídla a alkoholu, je to pro tělo zápřah. V historii vždy hodování následovalo postění a docílilo se tak určité rovnováhy.
Jaro je pro přírodu i pro naše tělo takový reset. Zima vždy bývala obdobím jídel spíše těžších, tučnějších a bohatších na bílkoviny. V zimě tělo potřebuje dostatek energie na tvorbu tepla a s energií se šetří. Jaro je naopak znamením obnovy, regenerace a „nového startu“.
Dle Tradiční čínské medicíny je jaro obdobím zelené barvy, jater a žlučníku. Játra jsou zodpovědná za správné proudění energie v těle. Tzv. „jarní únava“ s jejich funkcí úzce souvisí. Stejně jako my se občas potřebujeme pořádně vyspat, játra by na jaře ráda trochu klidu, aby energii po těle rozpumpovala.
Očista na jaře také přirozeně kopíruje sezónní a lokální potraviny, na které se naštěstí začíná klást čím dál větší důraz. Sezónní a lokální potraviny jsou pro naše tělo nejpřirozenější a obsahují nejvíce živin, které zrovna potřebujeme. „Čerstvá“ rajčata nebo jahody v zimě nám nic moc nepřinesou. Co zrovna na jaře roste? Spousta medvědího česneku, chřest a dalších zelených potravin – v tomto komerční blábol nehledejte. Zelené potraviny jsou bohaté na zelené barvivo = chlorofyl, které je skvělým antioxidačním a protizánětlivým prostředkem.
Chcete se efektivně “detoxikovat”? Dodržujte pravidla zdravého životního stylu
Nejefektivnější cestou, jak v těle zabránit hromadění cizorodých látek, je dbát o optimální funkci svých orgánů a organismu jako takového. Namísto jednorázových a nesmyslných a detoxikačních kůr se tak zaměřte raději na to, zda je váš jídelníček dostatečně pestrý a poskytuje vám všechny makro i mikronutrienty nezbytné pro správnou činnost těchto orgánů, zda nekonzumujete zbytečně mnoho alkoholu, uzenin nebo zpracovaných potravin, nekouříte nebo záměrně nevdechujete cizorodé látky.
Důležitými faktory jsou samozřejmě také pitný režim, pravidelný pohyb a kvalitní spánek.
Nevíte si rady s jídelníčkem? Rádi vám poradíme! Obraťte se na naše certifikované výživové poradce !
Jak podpořit detoxikaci? Síla zelených potravin
V těle i malé kroky mohou nastartovat velké kroky k lepšímu zdraví a pocitu ze sebe sama. A třeba něco z toho zařadíte do svého života jako každoměsíční rituál.
Zelené potraviny jsou bohaté na kyselinu listovou a chlorofyl, které působí antioxidačně a protizánětlivě. Čerstvý salát, medvědí česnek, řasy i zelené superpotraviny jako chlorella a spirulina – to všechno pomůže tělu vypořádat se s toxickou zátěží každého dne.
Vyvážený komplex bylinných extraktů a ovocných šťáv, které pomáhají pročistit organismus, podpořit funkci jater, trávení a trávicí trakt.
Mezi obsažené látky patří stále známější Ostropestřec mariánský, který je považován za antioxidant. Příznivě působí například na normální trávení, funkci jater, podporuje ale i pročištění a přirozenou obranyschopnost organismu. Nezapomínejme ani na blahodárný vliv na udržení správné hadiny cukru v krvi a normální činnost srdce. Další známou bylinou obsaženou v doplňku stravy je Smetanka lékařská. Populární pampeliška přispívá k normální činnosti jater a žaludku, ale i ke správné funkci močové soustavy.
Z oblíbených stálic jmenujme také zelený čaj. Rozsah příznivého působení tohoto antioxidantu na náš organismus je velmi široký, a to od podpory normální činnosti srdce přes kontrolu tělesné hmotnosti až po správnou funkci střevního traktu a vylučování vody z těla. Vylučování podporuje i další v přípravku obsažená bylina, kterou je bříza bílá.
Doplňky stravy podporující detoxikaci
Při výběru doplňků stravy je zásadní jejich kvalita a účinnost. Nechceme utrácet peníze za doplňky, které by obsahovaly toxická aditiva a ve výsledku nám mohly ještě více škodit (např. běžně se vyskytující karcinogen oxid titaničitý a mnohé další). Ve WUGI si na složení dáváme velký pozor.
Detoxikaci významně podporují byliny a látky, jako je ostropestřec, a vitální houby (Reishi, Chaga a další) Pamatujte také na dostatečný příjem B vitamínů, kyseliny listové (např. ze zelených potravin), hořčíku a vitaminu C.
Detoxikaci podpoříte i příjemnými koupelemi v Epsomské soli (hořčíková sůl do vany pro relaxaci).