Naše imunita dostává zvláště přes chladnější období pěkně zabrat. Celý svět se nyní potýká s vyšším výskytem nachlazení. Zdraví by teď tedy mělo být naše priorita, ostatně jak tomu mělo vždy být. Je proto velice důležité chránit sebe i své okolí a dbát na své duševní i psychické zdraví. Proto vám dnes přinášíme důležité body k podpoře vaší imunity a posilnění zdraví.
Náš imunitní systém zajišťuje rozpoznání a následnou likvidaci bakterií a virů. Posilnit naši obranyschopnost můžeme jak různými doplňky stravy, správnou životosprávou nebo také pohybem.
1. Správná životospráva
Základem zdravého těla bude vždy pestrá a vyvážená strava. Snažte se teď co nejvíce zaměřit na kvalitní suroviny, co nejméně zpracované, bez přidaných jednoduchých cukrů, které negativně ovlivňují schopnost bílých krvinek pohlcovat škodlivé bakterie. Neměli byste holdovat ani zpracovaným potravinám a polotovarům. Smažené jídlo je totiž plné transmastných tuků, které se podílejí na ucpávání našich cév. Raději volte doma připravené jídlo, čerstvé a připravené na kvalitním oleji nebo pečené v troubě.
Vsaďte na zelenou! Teď je ta nejvhodnější doma zařadit antioxidanty v podobě ovoce a zeleniny. Setkali jste se již s glukany? Jedná se o látky získané ze stěn hub, například hlívy ústričné. Posilují imunitu a bojují se záněty lymfatických uzlin nebo posilují naše játra. Tím, že aktivují malé části lysozomů, ničí cizí látky v našem těle. Dostatečnou konzumací probiotik, jako je kefír a mléčné výrobky, dostanete do svého těla lactobacily a ty zlepšující střevní mikroflóru a podílejí se na ničení infekcí v těle.
2. Dostatečná hygiena
Myjte si správně ruce pokaždé, co přijdete domů. A jak na správné mytí rukou? Ruce si opláchněte čistou teplovou vodou a aplikujte mýdlo. Dlaně mezi sebou třete krouživým pohybem, omyjte i hřbet ruce a mezi prsty. Mýdlem zajeďte i pod prsty, abyste špínu dostali zpoza nehtů. Ruce si následně opláchněte čistou teplou vodou a důkladně osušte. Během zimy, kdy je zvýšené množství infekcí, nebo při manipulaci s jídlem se pak vyplatí používat antibakteriální mýdlo. To je zároveň vhodné pro nemocné nebo starší lidi, kteří mají sníženou imunitu.
3. Neošizujte se o spánek
Nejlepší, co pro své tělo můžete udělat, po namáhavém dni je, že mu dáte dostatečný čas na regeneraci.
Ideální je nastavit si nějakou večerní rutinu, během které vaše tělo naučíte přepnout do klidového režimu. Snažte se chodit spát ve stejný čas, mějte optimální teplotu ve vaší ložnici, vyzkoušet můžete i večerní meditaci na uklidnění a před spánkem se už vyhnout projíždění televizních seriálů na Netflixu nebo scrollování instagramu. Díky kvalitnímu spánku snížíte chutě, podpoříte lepší náladu, regeneraci a zvýšíte koncentraci na práci.
4. Vitamíny
Strava není jen o mase a nějaké příloze. Je velice důležité nezapomínat ani na mikronutrienty jako jsou vitamíny a minerální látky. Zařaďte pití vody s citronem hned zrána, nakopnete metabolismu, doplníte tekutiny po noci a zároveň tak přijmete i potřebný vitamín C, který je klíčový pro naši obranyschopnost a mimo jiné zvyšuje odolnost i vůči infekčním onemocněním. Pokud budete do stravy zahrnovat ořechy a luštěniny, obohatíte se tím o zinek, hořčík nebo vitamín E.
Nepodceňujte vitamín C. Přečtěte si o něm více v našem článku.
5. Choďte do přírody
I v sychravém počasí neopomíjejte dostatečný pohyb, zejména tělu přirozený – stačí obyčejné procházky do přírody. Načerpejte poslední možnosti k získání vitamínu D. Jeho nedostatkem dochází k častým nevolnostem, infekcím, a tím tedy i k většímu riziku nachlazení a pozor – také nás přepadá i špatná nálada. Naopak jeho dostatečné množství stimuluje a podporuje náš imunitní systém, podporuje správnou funkci svalů nebo funkci naší mozkové aktivity. Mimo to aktivní pohyb je předpokladem pro silný a správně fungující imunitní systém.
6. Otužujte se
Věděli jste, že ranní ledová sprcha po ránu má řadu zdravotních benefitů? Slouží jako prevence proti nachlazení, zpevňuje kůži, snižuje napětí naší mysli, posiluje metabolismus a v neposlední řadě nastartuje náš metabolismus hned po ránu!
Poznejte sílu Quercetinu.
7. Relaxujte a smějte se
Během smíchu se vám z mozku vyplavují endorfiny – neboli hormony štěstí, které mají pozitivní vliv na celkový psychický stav. Jak tomu tak bývá, když je zdravá psychika, je zdravá i naše fyzická stránka. Relaxace je pak vhodným způsobem, jak eventuálně psychiku navrátit do vyrovnaného stavu.