Vyrýsujte své svaly k dokonalosti

Vyrýsujte své svaly k dokonalosti

Asi to znáte. V posilovně dlouhé měsíce budujete svalovou hmotu, ale při pohledu na své tělo si říkáte, že to není úplně ono. Co s tím? Pokud už nějaké ty vypracované svaly máte, můžete svou dřinu zvýraznit vyrýsováním postavy.

Jak určitě správně tušíte, klíčem k vyrýsování svalů je dodržování několika zásad ohledně stravy a pohybu. Při nedodržování těchto zásad bude proces rýsování svalů pomalejší, nebo dokonce můžete ztratit nejen tuk, ale i svalovou hmotu. Podívejme se proto na pár tipů, jak podpořit hubnutí tuku při udržení svalů.

Dopřejte si pořádnou porci bílkovin

Při rýsování svalové hmoty byste stejně jako při jejím nabírání měli myslet na dostatečný příjem bílkovin. Bílkoviny pomáhají snižovat pocit hladu, stabilizovat hladinu glukózy v krvi a nastartovat metabolismus pro efektivní spalování. Na trávení a spalování potravin bohatých na proteiny totiž tělo potřebuje více energie oproti sacharidům a tukům.

Pozor na nezdravá jídla

Pokud se chcete zbavit tělesného tuku, snažte se vyhýbat nezdravým potravinám. Mezi ty nejhorší patří výrobky plné rafinovaného cukru či pokrmy z fastfoodů. Nevyhýbejte se však všemu, co obsahuje sacharidy nebo tuky, protože třeba s ovocem chybu opravdu neuděláte. Ve vašem jídelníčku by neměla chybět ani zelenina, která obsahuje minerály, vitamíny a vlákninu, a přitom má minimum kalorií.

Zdravé tuky

Základem redukční diety je bezpochyby vhodně nastavený kalorický příjem. Důležitá je však také správná skladba jídelníčku, do kterého určitě neopomeňte zařadit zdravé tuky, jenž se podílí na maximalizaci spalování tuku. Zdravé tuky jsou obsaženy například v rybách, avokádu, ořeších nebo olivovém oleji. 

Pozor na tekuté kalorie

Tekuté kalorie jsou při hubnutí poměrně velkou hrozbou. Nápoje s vysokou energetickou hodnotou vás totiž nezasytí tak jako stejně kalorické jídlo a ve výsledku tak snadno můžete během dne přijmout i stovky kalorií zbytečně navíc. Samozřejmě je třeba brát toto doporučení s rozumem, třeba takový proteinový shake po tréninku vynechávat rozhodně nemusíte. Naopak ho lze jen doporučit.

Pitný režim

Voda v lidském těle ovlivňuje spoustu procesů, mezi něž patří například trávení. Díky dodržování pitného režimu se vyhnete řadě zdravotních problémů a jak vyplynulo z vědeckých studií, také přijmete méně kalorií.

Pohyb nesmí chybět

Jídelníček máme za sebou, teď je čas se hýbat. Bez pohybu se tuku při současném zachování svalové hmoty zbavíte jen těžko. Vedle silových tréninků proto do svého tréninkového plánu zařaďte také kardio. Srdeční tep by se měl pohybovat ve střední intenzitě, protože v aerobní zóně probíhá spalování nejefektivněji.

V posilovně do toho dávejte všechno

Podle vědeckých studií pravidelné zvedání těžkých vah pomůže k nastartování metabolismu, a tedy ke spalování tuku. V posilovně se tak zaměřte na „klasiku“ v podobě benchpressu, mrtvého tahu či dřepu a nebojte se pořádně si naložit.

Spánkem k úspěchu

Nepodceňujte význam kvalitního spánku. Nedostatek spánku může vyústit ve snížení rychlosti metabolismu a slabou citlivost na inzulín. Po dobrém spánku navíc budete mít více energie při tréninku.