Jak se stravovat kvalitně, když ceny v obchodech rostou?
Současná doba našim peněženkám zrovna nepřeje, co si budeme povídat. Ceny, které na nás v obchodech skáčou spíš naše peněženky tunelují, než aby jí vycházeli vstříc. Ceny rostou napříč všemi službami a potřebami, které jsou pro nás nezbytné pro každý den.
Lze tedy v dnešní době ušetřit na jídle, zároveň ale jíst kvalitně? V dnešním článku se vám pokusíme přinést několik bodů, které mohou vašim peněženkám alespoň trochu ulevit.
- Mějte plán – dělejte si nákupní seznam a snažte se ho udržet. Nalítnout do obchodu (ještě k tomu hladoví) je to nejhorší, co pro sebe a své finance můžete udělat. Zkuste si dopředu promyslet, která jídla byste chtěli během následujících dní jíst a podle toho si sepsat jasně daný seznam, podle kterého se budete v obchodě držet. Nebude vás to tak lákat kupovat kdesi cosi okolo. Inspirací vám mohou poskytnout i potraviny, které už máte nakoupené a kterým už například dochází trvanlivost.
- Zbavte se pocitu, že kvalitní potraviny musí být drahé. Spousta lidí má pocit, že kvalitní potraviny jsou drahé. Ano – některé náhražky nebo čerstvé ryby mají svoji vyšší cenu, ale stejně základní potraviny, které jsou pro naše tělo primární a přirozené nejsou drahé. Zejména jídlo s vysokým stupněm průmyslového zpracování bývá obvykle ještě o něco dražší, než když si ho připravíte z čerstvých surovin doma, proto máte vždy lepší si jídla chystat sami dopředu na několik dní.
ČTĚTE TAKÉ: Jaké benefity pro nás má hovězí maso? - Omezte restaurace. Sem tam si udělat příjemný večer a nechat se hýčkat, že za nás někdo uvaří a nádobí pak umyje je samozřejmě příjemné pro každého z nás. Takové starání ale pak leze do peněženky. Skvělým řešením proto je vaření doma, kterým jednak zvládnete něco ušetřit, ale jednak budete také přesně vědět, jaké suroviny do svého jídla použijete. V případě, že nemáte čas si vařit každý den, může být řešením vařit na několik dní dopředu a jídlo skladovat v krabičkách buď v lednici, nebo klidně i v mrazáku a vytáhnout je vždy večer předtím, než si je budete chtít vzít třeba do práce.
Nečekejte na nový rok a splňte si své přání již teď! - Využívejte slev. V případě, že máte velkou spotřebu některých potravin, zkuste strávit nějaký čas zjišťováním toho, který řetězec jej nabízí levněji. Samozřejmě, že kvůli dvěma plátkům masa nemá cenu jezdit přes celé město, ale pokud ho sníte několik kilo měsíčně, možná už se vyplatí hledat levnější alternativy. I když to může znít trochu směšně, na nákupy se vyplatí chodit po jídle. Jakmile totiž budete mít hlad, kromě toho, že nakoupíte podstatně více jídla (i takového, které nemáte na seznamu), budete mít tendence sahat i po průmyslově zpracovaných potravinách, které jsou rovnou připravené ke konzumaci. A tím neprospějete jak své peněžence, tak ani svému zdraví.
ČTĚTĚ TAKÉ: Jak zachovat živiny v potravinách? - Zaměřte se na sezónní a lokální potraviny. Jakmile je nějaká potravina v sezóně, je zpravidla k dostání za dobrou cenu. A kromě toho v sobě skrývá maximální využití minerálních látek a vitamínů. Ideální je vždy nakupovat zároveň i ty produkty, které jsou lokální – jakmile musí ovoce přeletět půl světa, aby se dostalo na váš stůl (typicky třeba avokádo či mango), většinou si za ně naopak budete muset připlatit. Zatímco ovoce se hodí do různých smoothies či kaší, zeleninu můžete přidávat do téměř jakéhokoliv receptu.
Co si z dnešního článku odnést?
I při rostoucí ceně potravin se dá stále stravovat kvalitně. Stačí k tomu vlastně jen vhodně vybírat potraviny či nakupovat v akci. Zatímco v letních měsících mohou být řešením sezónní potraviny, přes zimu můžete sáhnout třeba po mraženém ovoci a zelenině, které bývá levnější a většinou není o nic horší než produkty cestující přes půl světa.