Hořčík v těhotenství

Hořčík v těhotenství

Hořčík nebo-li magnesium (Mg) je jedním z minerálů v našem těle, který je nezbytný pro náš život. A to zejména pro sportovce, ale i těhotné ženy. Proč právě těhotné ženy? Odpověď je jednoduchá. V průběhu těhotenství v těle nastávající maminky klesá množství hořčíku až o 10 %. V tomto období totiž dochází k jeho zvýšené spotřebě, ale i k jeho častému vylučování. O tom, co jaké formy hořčíky existují, nebo jaké je jsou doporučené denní dávky pro sportovce se dočtete v článku o užívání hořčíku. Pojďme se podívat, co má za následek nedostatek hořčíku v těle a jak hořčík doplňovat

Při nedostatku hořčíku v těle v těhotenství

Při nedostatku v hořčíku v těle se stává, že žena bývá unavená, oslabená, má zrychlený srdeční tep, trpí poruchy koncentrace, ztuhlostí, nervozitou nebo jsou pozorovány například křeče svalů – dolních končetin i prstů na rukou. A proto je třeba hořčík doplňovat a to nejen v těhotenství, ale i čase, kdy žena kojí. Mimojiné má nedostatek hořčíku vliv na budoucí vývoj plodu. V celém průběhu těhotenství jsou ženy sledovány právě na obsah hořčíku v těle.

V čem je hořčík

Je zřejmé, že hořčík pro zdraví své i vašeho potomka, prostě potřebujete. V čem ho ale hledat a co zařadit do svého jídelníčku? Za zdroj hořčíku se považují:

  • banány,
  • sušené meruňky,
  • špenát,
  • čočka,
  • hrách,
  • tuňák,
  • mandle nebo kešu.

A pozor! Pro mlsné nastávající maminky, které si v tento čas nemůžou odpustit čokoládu máme dobrou zprávu.

Nejlepším zdrojem hořčíku je kakao, které je obsaženo právě v čokoládě.

Doplnění hořčíku pomocí vitamínů

Důležité je množství hořčíku v těle nepodcenit, a proto je pravděpodobné, že budete hledat možné alternativy. Není reálně možné uzpůsobit svůj jídelníček totiž tak, abyste měla množství všech vitamínů během těhotenství v požadované míře. Proto se doporučují využívat vitamíny. U vitamínů i doplňků stravy je vždy nutné přečíst si, zda je vhodný i pro těhotné. 

Jednou z možností, která je určena právě pro těhotné jsou vitamíny, které obsahují hořčík, vápník i zinek. Sáhnout můžete ovšem i po samotném magnesiu

V případě jakékoliv konzultace nás neváhejte kontaktovat. Poradíme vám z několikaleté zkušenosti i z odborných znalostí.