Co jsou analgetika? A jaké druhy známe?

Co jsou analgetika? A jaké druhy známe?

Zaslechli jste někde pojem analgetika, ale nevíte, co přesně to znamená? Pak přesně vám šitý na míru je tento článek, kde si analgetika představíme a povíme si o jejich účincích a nejčastějších důvodech k jejich použití. Pochopitelně opomenuto není ani na rozdělení analgetiky podle jejich druhu. 

Po přečtení tohoto článku byste tak měli být schopni rozpoznat analgetika a vědět, k čemu přesně se využívají. Dále byste si měli odnést i informaci o tom, jaká jsou nejlepší přírodní analgetika – ty totiž bývají častokráte v podobných článcích opomíjeny. 

Co jsou analgetika?

Termínem analgetika jsou označovány takové léky, které dokáží tišit bolest. Na rozdíl od léků používaných k anestezii během operace, nemají analgetika žádný vliv na nervovou soustavu, nemění schopnost vnímat okolí a ani nemění vědomí. Někdy jsou rovněž označovány hovorovějším pojmem “léky proti bolesti”

Tyto léky nicméně bolest jenom zmírňují, ale neřeší její základní příčinu. Obvykle působí buď snížením zánětu v místě bolesti nebo změnou vnímání bolesti mozkem. Analgetika jsou dostupná v mnoha formách, kupříkladu: 

K čemu se analgetika používají? 

Jak již bylo zmíněno, tak analgetika se používají k úlevě od bolestí a zánětů. Kdy konkrétně je ale nejlepší čas pro podání analgetik? Samozřejmostí bývají podávány v rámci rekonvalescence po operaci či dokáží zmírnit bolesti při zraněních typu zlomeniny kosti. 

Stejně tak účinné jsou i při krátkodobých akutních bolestech – mezi ně se může zas řadit vyvrknutý kotník nebo bolest hlavy. Mezi další náhlé bolesti s nimiž dokáží analgetika zatočit se řadí menstruační křeče či bolesti svalů v důsledku zvýšené námahy. 

Dále analgetika dokonce pomáhají i proti chronickým bolestivým stavům, jež jsou vyvolány artritidou, rakovou či bolestí zad. V neposlední řadě se analgetika předepisují i když vás trápí karpální tunel

Typy analgetik

Co jsou analgetika a k čemu slouží již nyní víte, je tedy nejvyšší čas se přesunout k tomu, jak se dělí. Základní dělení analgetik je následující:

  • jednoduchá, neopioidní analgetika
  • složená analgetika 
  • opioidní analgetika neboli „narkotika“

Jakožto neopioidní jednoduchá analgetika jsou nejčastěji označovány rotizánětlivé léky působící tak, že snižují zánět (otok) v místě bolesti. Jakožto příklad tohoto druhu analgetik nám mohou posloužit třeba acetaminofen (paracetamol) či aspirin. Mezi tato analgetická léčiva dále patří i nesteroidní protizánětlivé léky jako je kupříkladu ibuprofen nebo naproxen.

Umělá a přírodní analgetika

Oproti tomu analgetické opioidy (kodein, metadon, fentanyl, oxykodon…), také častokráte nazývané jakožto narkotika, působí tak, že mění vnímání bolesti v mozku. Nemají tedy vůbec co dočinění se snížením bolesti v místě poranění – ovlivňují pouze psychiku. Opioidem přitom může být nazývaná jakákoliv látka, přírodní nebo uměle vyrobená. 

Mnohé jsou svou strukturou podobné morfinu, nicméně v laboratoři vznikají i novější a modernější morfinu nepříbuzné opioidy, které jsou charakteristické tím, že se na nich dá hůře vypěstovat závislost. 

A co zmíněná přírodní analgetika? Analgetické účinky, tedy zmírnění bolestí a protizánětlivé účinky, má například červený kratom, který je má ze všech druhů kratomů vůbec nejvyšší. Podobně je na tom i CBD, které navíc pomůže i se zklidněním nervové soustavy.

Závěr

Ačkoliv termínem analgetika jsou častokráte označována uměle vytvořená léčiva, tak jsme si ale jasně ukázali, že analgetické účinky může mít i celá řada přírodních látek. Stejně tak již nyní víte, v jakých situacích se nejčastěji přistupuje k podání analgetik – jde o krátkodobé i chronické bolesti.