5 tipů, jak zvýšit energii – Co vám pomůže se zas cítit fresh?

5 tipů, jak zvýšit energii – Co vám pomůže se zas cítit fresh?

Cítíte se unavení a rádi byste získali zpět ztracenou sílu? V takovém případě se vám budou hodit následující praktické tipy na to, jak zvýšit energii a opět se cítit skvěle. Jde o léty a miliony lidmi ověřené tipy, které zaručeně pomohou i vám.

Od přečtení tohoto článku tedy očekávejte, že se dozvíte, jak efektivně bojovat s únavou a jak zas vrátit vaši energetickou hladinu tam, kam byste si přáli. Mezi přínosy přečtení tohoto článku se řadí kupříkladu i to, že se dozvíte i to, co jíst, abyste se cítili plní energie.

Káva jakožto ověřený bojovník proti únavě

Mnoho lidí si nedovede představit začátek dne bez šálku dobré kávy. Jedním z hlavních důvodů je to, že filtrovaná káva tělu dodává potřebnou dávku kofeinu, mírného stimulantu centrálního nervového systému, který dokáže rychle navýšit vaši bdělost a energetickou hladinu. 

Pití kávy tedy rozhodně není neúčinným zlozvykem, naopak bylo prokázáno, že snižuje únavu změnou hladiny určitých neurotransmiterů v mozku. Konkrétně se dokáže zapříčinit o to, že se vaše tělo energeticky probudí z ospalosti vyvolané adenosinem – hormonem způsobujícím únavu.

I cvičení vám může dodat energii

Možná to na první pohled vypadá nelogicky, že i cvičení, při němž byste měli logicky energii spalovat, se dokáže postarat o zvýšení energie, ale je tomu skutečně tak. Dobře zvládnuté domácí cvičení se totiž dokáže postarat o to, že budete moci spát kvalitněji a zdravěji, což dlouhodobě povede ke zvýšení vaší energetické hladiny. 

Nemluvě o tom, že během cvičení lépe cirkuluje kyslík a zároveň cvičení zvyšuje hladinu dopaminu, což vám pomůže zvednout náladu a cítit se více energičtěji. K monitoringu výsledků cvičení a jejich dopadu na zdraví a energii si doporučujeme pořídit chytré hodinky

Změňte svůj jídelníček

Jste to, co jíte – tak zní možná otřepané, ale o to více pravdivější klišé. Abyste se tedy mohli cítit plní energie, tak je potřeba sáhnout do vašich zažitých standardů ve stravování. 

Jmenovitě v boji proti únavě je vysoce doporučována je konzumace potravin s nízkým glykemickým indexem. Proč? Protože jejichž cukry se vstřebávají pomalu a dodají vám tedy energii v dlouhodobějším horizontu. 

Potraviny s nízkým glykemickým indexem vám pomohou vyvarovat se i propadu energie, k němuž obvykle dochází po konzumaci rychle vstřebaných cukrů nebo rafinovaných škrobů. Jaké konkrétní potraviny máme na mysli?

  • celozrnné výrobky
  • zelenina s vysokým obsahem vlákniny
  • ořechy
  • zdravé oleje, jako je například olivový olej

Pijte pitnou vodu, nepijte rum

Další z tipů, jak zvýšit energii, lze parafrázovat právě touto částí písničky od Jaromíra Nohavici. Pokud má totiž vaše tělo nedostatek tekutin, tak jedním z prvních příznaků bude citelný pocit únavy. Proto pokud vám jde o to, cítit se plní energie, tak vždy dodržujte pitný režim – alespoň 2,5 litrů vody denně

Voda je totiž jedinou přírodní živinou, která má prokazatelný vliv na zvýšení výkonu při fyzických aktivitách. Naopak se ideálně úplně vyvarujte alkoholu, případně jej výrazněji omezte. Sedativní účinek alkoholu je zvláště silný v odpoledních hodinách. Pakliže tedy chcete mít večer energii, tak se vyhněte koktejlu o páté.

Vyhnutí se stresu a šlofík = zaručený recept, jak zvýšit energii

Je prokazatelné, že úzkosti a stres spotřebovávají spoustu naší energie. Proto jestliže chcete mít více energie, tak se snažte pro nim bojovat. Kupříkladu tím, že do svého programu zařadíte vícero relaxačních aktivit.

Vyzkoušet můžete třeba:

  • meditaci
  • masáž
  • poslech hudby
  • čtení zajímavé knížky

V neposlední řadě s navýšením energetické hladiny pomůže i spánek, konkrétně bohatě dostačuje krátký šlofík v délce přibližně 60 minut.

Závěr

Výše uvedené tipy jsou spolehlivými pomocníky ve snaze cítit se energičtěji. Proto pevně věříme, že i vy se díky nim budete opět cítit plní energie!