Jak na zpomalený metabolismus?
Metabolismus má zjednodušeně řečeno v těle na starosti veškerou látkovou výměnu a jeho základním parametrem pro všechny živočichy je bazální metabolismus. Znamená to, že má na starosti i námi velmi chtěné pochody, jako je spalování tuků či nabírání svalové hmoty.
Klidový, neboli bazální, metabolismus je základní parametr pro výpočet energetické bilance a je vyčíslen v jednotkách Kj nebo Kcal. Právě množství energie vydané v klidovém stavu v neutrální teplotě a na lačno je rovna bazálnímu metabolismu. Pokud tedy spojíme hodnotu bazálního metabolismu spolu s energetickým výdejem určeným na pohybovou aktivitu, termoregulaci atd., vyjde nám tzv. energetický výdej, který spolu s příjmem potravy tvoří energetickou bilanci.
Energetická bilance
Energetická bilance je vyrovnaná pokud, se výdej rovná příjmu. Jestliže, však snížíme nebo zvýšíme příjem energie vůči energetickému výdeji, tak jednoduše řečeno hubneme nebo přibíráme. Naše tělo, je ale velmi chytré a zas tak jednoduché to není. Pokud totiž po delší dobu (většinou déle jak 3 dny) převyšujeme nebo snižujeme energetický příjem, tělo začne reagovat zrychlením nebo zpomalením metabolismu.
Jak na zpomalený metabolismus?
Ať už jsme se ke zpomalenému metabolismu dostali drastickou dietou, kdy jsme zacházeli dlouhodobě do extrému nebo jsme jen dlouhodobě špatně jedli, lék má pro každého stejný název a
tím je metoda Reverse dieting neboli obrácená dieta. Člověk se zkrátka musí „rozežrat“.
Jak se rozjíst?
Pokud jsme doposud špatně jedli nebo máme za sebou redukční dietu a chceme se pustit do reversní diety, musíme vždy vycházet z průměrného kalorického příjmu. Princip opačné diety spočívá v postupném přidávání energie většinou v podobě tuku nebo sacharidu. Začínáme tím, že přidáme 250-500 kcal dle typu člověka a po úvodním větším navýšení se následně přidává okolo 50-250 kcal týdně.
Důležité je nastavit si hodnotu, kterou vždy přidáte každý týden. Pokud jsme začali poměrně rychle nabírat, přidáváme hodnoty moc rychle a pokud naopak jsme například ještě více prorýsovaný a váha nám ubývá, je potřeba přidávat větší množství energie. Postupným navyšováním příjmu se tělo adaptuje a zrychluje metabolismus. Podstatné je přesně dodržet dietu a rozhodně nevyužívat například cheat days nebo refree day.
Obecně se říká, že pokud jsme byli v redukci řekněme 10 týdnů, obrácená dieta by měla být nastavena na 5 týdnů. Pokud aplikujeme metodu na základě špatného stravování a nemáme za sebou redukční dietu, délku stanovujeme za pochodu dle výsledků podle výše kalorického příjmu a váhových přírůstek. Jedná se asi o nejtěžší dietu, co jsme si mohli vyzkoušet.
Možná si říkáte, proč bych měl vlastně chtít jíst víc?
Proč bych se měl zbytečně přejídat?
Pokud máme zpomalený metabolismus a chtěli bychom postupně začít redukovat váhu, je pro tělo a psychiku mnohem snazší a především zdravější hubnout na vysokém příjmu energie a nezacházet do extrému, kdy bychom zacházeli až pod optimální hodnotu bazálního metabolismu.
Pozitivně ovlivnit metabolismus lze nejen jídlem, ale i silovým cvičením. Bohužel, bez dostatečného příjmu jsme opět ve slepé uličce. Správně nastavený metabolismus základem pro další progress v našem úsilí a jak už jsme si řekli, ideálním pro nápravu metabolismu je obrácená dieta spolu se silovým tréninkem.