Zaostřeno na: svalová horečka

Zaostřeno na: svalová horečka

Určitě to každý z nás ve svých fitness začátcích již poznal.

Ten drive.
Ta energie.
 Motivace.
 Síla.
 Touha po tom být lepší, výkonnější, silnější.

… A pak dojde na přetrénování.

Máme tendenci věci hnát do extrémů, a jakmile se pro něco nadchneme, neznáme hranice, a chceme víc. Ne ale víc, vždy znamená, že je to to ono.

V rámci fitness a cvičení se se svalovou horečkou nejčastěji setkáváme právě u začátečníků. U chtivých začátečníků, kteří jedou z nuly na sto a chtějí přes noc prvotřídní formu.

Rozdíl mezi svalovou horečkou a běžným přetrénováním

Potréninkovou bolestí můžeme chápat jako stav, kdy nás bolí určitá partie, a svalová vlákna jsou podrážděna. Bolest se objevuje zhruba 12-48 hodin po silovém tréninku. Postihuje zejména jedince začátečníka, jak jsme již nastínili, protože jeho svaly nejsou najednou na taková obrovský stimul zvyklí, a tak rezignují formou několikahodinové bolesti, která ale postupně odeznívá.

Sport, Školení, Břišní, Sixpack, Hnutí

Co bolest způsobuje?

Výsledkem bolesti jsou mikroskopické trhlinky ve svalových vláknech. Množství trhlinek se odvíjí od toho, jak tvrdě a jak dlouho jsme se fyzické aktivitě věnovali. Důsledkem trhlinek se mohou objevit právě i již zmíněné otoky, které mohou bolesti přispívat. Tohle je ale onen tížený moment pro každého sportovce, který chce výsledky. Během tréninku dojde k poškození svalu, a jestliže ho následně dostatečně vyživíme plnohodnotnou stravou bohatou na sacharidy a bílkoviny – dojde ke svalovému růstu.

U klasické bolesti svalů stačí dostatečný odpočinek mezi jednotlivými tréninky nebo snížit po kratší čas intenzitu – například ubrat na jednotlivých cvicích váhu či opakování. Zajít si na masáž a dbát na dostatečné protahování před i po tréninku.

Ne vždy platí pravidlo: ,,Co bolí, to roste.“

Ke svalové horečce může přijít snadno kdokoliv z nás, kdo své tělo vystavuje fyzické námaze, na které není tělo zvyknuto. Rizikové je, pokud takový pohyb probíhá za vysoké tepové frekvence. Bolest jednoduše řečeno chrání tělo.

Při svalové horečce doopravdy stoupá teplota a drží se v určité svalové partii delší dobu, ne-li zasáhne celé tělo.. U horečky odeznění trvá o něco déle, a jestli během ní i nadále sportujeme, může to vyústit ve stavu přetrénování, zánětu či zranění. Svalová horečka se objevuje ihned po tréninku, a může způsobovat otoky, natržení nebo natáhnutí svalu, naražení či pohmožděniny.

Předejít stoprocentně svalové horečce asi úplně nelze. Jako osvědčený tip se zatím ukázalo pravidelné plavání po silovém tréninku. Vyzkoušet ale můžete i masáž ledování nebo pravidelný stretching.

U horečky je to o něco složitější. Teplotu mohou pomoci srazit studené obklady nebo chladnější lázně. Určitě se nestane nic, když si dovolíte vynechat trénink. Takový krok je jednoznačně k užitku, nikoliv ke škodě. Doplňovat organismus dostatkem tekutin, odpočinkem a dodávat mu potřebné živiny k podpoře rekonvalescence – v podobě komplexních sacharidů pro doplnění glykogenů do svalů, a plnohodnotných bílkovin.

Nejčastější příznaky svalové horečky:

  • Silná bolest svalů
  • Celková únava těla
  • Otoky či ztuhlost
Člověk, Osoba, Moc, Pevnost, Strong

Někteří odborníci se dokonce domnívají, že k eliminování svalové horečky může dobře posloužit karnitin, který pomáhá při sportovním výkonu oddalovat únavu, zlepšovat regeneraci a je i skvělým pomocníkem ve spalování tuků.

Po období rekonvalescence je vhodné začít pomalu, a nic zase nepřepalovat. Procházky, stretching, který napomáhá přivádět do svalů krev, živiny a kyslík, dále lehčí pohyb, posilování s lehčími váhami, aby si tělo opět začalo zvykat a zaměřit posilování spíše na prokrvování svalů, než-li soustředění na váhu či intenzitu tréninku.

U protahování se soustředťe na jednotlivé partie celého těla – kroužení hlavou, trupem, pažemi, mírné úklony do stran, protahování zadních stran nohou.

V tréninku si udělejte určitě i jistý plán. Jestliže se nějakému silovému cvičení s jedním rozvrhovým plánem věnujete 6-8 týdnů, zkuste po daném období něco změnit. Ať je to počet opakování, rozložení cviků, dynamika, intenzita.. A cvičte pravidelně, alespoň 40 minut týdne, zhruba 3x to týdne.

Jak svalovou horečku léčit:

  • Masáž postižených svalů
  • Sauna, pára
  • Bylinné obklady z máty peprné, kostivalu lékařského
  • Masti a gely s kosodřevinnými výtažky či kafrem
  • Suplementace BCAA a karnitinu

Svalová horečka také signalizuje, že vlastně cítíte správně a tělo se přizpůsobuje na ještě namáhavější trénink. Pakliže svému tělu dopřeje kvalitní stravu, dostatečný spánek a regeneraci, zcela určitě vás čeká další, ještě nabušenější, trénink.

Boxer, Moc, Energie, Sport, Stíhací