Ořechy a ořechová másla ve zdravé výživě



Přiznejte se, kdo v dnešní době nepropadl trendu ořechových másel?

Na první pohled nenápadné kousíčky slané pochoutky, na které lze ale velice rychle vypěstovat závislost, můžeme trošku nadneseně říct. A není se čemu divit. Dnešní trh nabízí neskutečnou škálu druhů, příchutí a směsí právě s ořechy. A tak každý z nás si dokáže najít zrovna tu svoji oblíbenou. 

Přiznejme si, že ne jednou je to končí jen u jedné lžičky. 

Láska k ořechovým máslům aká #peanutbutterlover

Tato tekutá závislosti se k nám dostala z Ameriky, a již od prvního ochutnání se stala základního vybavení nejedné kuchyně. Čím si ta relativně nenápadná potravina získala srdce snad každého z nás? A jedná se jen o sladkou neřest, nebo dokáže prospět i našemu zdraví?

Ať už si vyberete z té obrovské škály možností jakoukoliv příchuť a jakýkoliv druh oříšků, můžeme s jistotou říci, že každý oříšek je zdrojem tuků. A tuk je pro naše tělo velice důležité. A být závislí na zdravé věci je přece lepší než být závislí na čokoládě, že? Jak se to řekne. 

Každý oříšek se počítá! 

Všeho moc škodí. I zdravých věcí. 

Protože i zdravé věci obsahují kalorie, se kterými musíme během naší cesty k vysněné postavě a cílům, počítat.
A bohužel – olíznutí víčka se také počítá.
Dejte si pozor, abyste kupovali opravdu kvalitní ořechová másla, kdy na prvním místě se nebude hrdě hlásat cukr. 

Ořechy jsou jinak bohaté na tzv. mononenasycené tuky, vitamíny (hlavně E, A, B, K) a minerály (hořčík, selen, draslík, fosfor, mangan nebo zinek.)
V průměrném – kvalitním – ořechovém másle se nachází kolem 5 g bílkovin, 3 g vlákniny, 6 g sacharidů a kolem 20 g zdravých tuků.

Zdravotní přínosy jednotlivých oříšků:

1. Mandle. Hrst mandlí obsahuje necelé 4 g vlákniny, 6 g bílkovin, 14 g tuku a vitamíny s minerály jako vitamín E, mangan, hořčík, fosfor, měď nebo vitamín B2.
Obsahují mononenasycené tuky, které napomáhají snižovat hladinu LDL cholesterolu a mají pozitivní účinek na kardiovaskulární systém.

Dopřejte si celých 1000 g kvalitních mandlí !

2. Kešu ořechy. Kešu obsahují hořčík, který pomáhá snižovat stárnutí buněk a zlepšují kvalitu spánku. Jeho nedostatek se projevuje zvýšenou únavou, nespavostí nebo svalovými křečemi. Mmo jiné jsou bohaté na vitamíny skupiny B, draslík, fluor, vitamín K nebo jód.

velké foto


Ochutnejte jemný kešu krém, který zmizí během chvíle.

3. Para ořechy. Zdraví v jednom kousnutí. Oříšek bohatý na vitamín A, vitamíny skupiny B, D nebo E. Z minerálních látek je nadupaný draslíkem, sodíkem, železem. Že obsahují selen se o nic traduje celé roky. A má to své opodstatnění. V jednom jediném oříšku se ukrývá celá jedna doporučená denní dávka selenu. Sele ovlivňuje funkci imunitního systému a podporuje buněčné dělené. Zlepšuje onkologický průběh léčby, slouží pro správnou kardiovaskulární činnost nebo se podílí na správné funkci štítné žlázy. 

Vyzkoušejte netradiční spojení para ořechu s mákem 

4. Lískové oříšky se podílí na snižování cholesterolu, prospívají funkci našich očí nebo napomáhají zpomalovat proces stárnutí a s ním spojenou demenci. 

TIP pro fajšmekry: Božský lísko-mandlový krém s rumem!

velké foto

5. Vlašské ořechy mají tu vlastnost, že zklidňují nervy, chrání tělo před buněčným poškozením a mají protizánětlivé účinky. Slouží jako prevence před civilizačními nemocemi. Obsahují celou paletu vitamínů a minerálních látek.

Vyzkoušejte kilovku vlašských oříšků v jejich nejpřirozenější podobě.

Co vše se ukrývá v jedné skleničce …

1. Antioxidanty. Antioxidanty pro nás mají tu vlastnost, že chrání naše buňky před volnými radikály, které zvyšují riziko kardiovaskulárních onemocnění a urychlují proces stárnutí. Mimo to, že ořechy nás chrání před tímto rizikem, slouží i jako prevence před civilizačními a chronickými nemocemi. 

2. Protizánětlivé ořechy. Příznivě regulují hladinu cholesterolu a triglyceridů v krvi. Jejich pravidelná konzumace snižuje riziko mozkové mrtvice a zlepšuje činnost cév.

3. Podpora střevního mikrobiomu. Ořechy totiž obsahují probiotickou vlákninu, která má pozitivní dopad na náš střevní mikrobiom. Vláknina poskytuje pocit sytosti a stimuluje činnost našich střev. Prebiotická vláknina krmí bakterie v našem střevě, kde se na základě toho vytvářejí důležité látky – jako jsou například mastné kyseliny SCFA, která slouží protizánětlivě a snižují riziko obezity. 

4. Podpora činnosti mozku a harmonizace nervů. Jak jsme již zmínili na začátku, ořechy jsou bohaté na hořčík a vitamíny skupiny B. To všechno má blahodárný vliv na zlepšování mozkové činnosti, prokrvení cév a psychickou výkonnost. Zejména pro studenty v době zkouškového a v době testů se doporučují zejména kešu ořechy, vlašské a mandle. 

5. Harmonizace hormonů díky obsaženým fytolátkám a vitamínu E. Dokáží si poradit s akné, výkyvy nálad, nepravidelným menstruačním cyklem u žen nebo obtížemi v období klimakteria. 

6. Lepší sportovní regenerace. Mimo to jsou skvělým pomocníkem proti křečím a potréninkové únavě. 

7. Pomocníka v hubnutí. Největší šok na konec? Vždyť tak dlouho se myslelo, že tuk bychom neměli jíst nejlépe vůbec a stáhnout jeho hodnoty na minimum, protože přece tuk je špatný a po tuku se přibírá tuk.
Vy už ale teď víte, že tomu tak není, by naopak.
Ořechy disponují nízkým glykemickým indexem a mají skvělou sytící schopnost ze všech tří důležitých makroživin, tu největší. Stačí jich opravdu malá hrstička. Mimo to jsou oříšky skvělými preventisty cukrovky, Ačkoliv je jejich kalorická hodnota vysoká, obsahují více vlákniny, která zabraňuje rychlému vstřebání přijaté energie. Největšími pomocníky v době redukce skvěle uspěly mandle

Vyzkoušeli jste už naší novinku MANDLE S CHILLI nebo od Mixitu mandle arašídy?

Které máslo volit? 

Vsaďte na kvalitu. U produktu jako jsou právě oříšková másla, se rozhodně vyplatí něco navíc si připlatit. Odměnou vám bude výtečná, pravá a nefalšovaná chuť vašich oblíbených oříšků. Žádný zbytečný cukr, sůl, olej ani jiná aditiva a konzervanty, jako je tomu u jejich komerčních bratříčků. Ve složení hledejte, co nejvíce procent zastoupených ořechů. 

Dle americké legislativy musí obsahovat minimálně 90% arašídů, aby se dalo považovat za pravé arašídové máslo, jak jej známe, jinak se jedná o tzv. ,,arašídovou pomazánku.“ Když už chcete hřešit, arašídovým máslem nikdy nešlápnete vedle! 

 A jak s oříškovými másly naložit v kuchyni? 

Věříme, že většina z vás by se jistě spokojila jen s velkou polévkovou lžící a ovladačem Netflixu – a konec receptu. Vaše kreativita se může posunout na vyšší level, v podobě přidáním lžičky do ovesné kaše, smoothie, do sladkého dezertu?