Nejužitečnější univerzální pomůcky pro trénink
Konkrétní sportovní vybavení vždy závisí na druhu sportu, který provozujete. Jinou výbavu budou potřebovat ti, kdo se zaměřují na silový trénink a jinou zase například běžci. Existuje však několik chytrých pomocníků, kteří ulehčí trénink úplně každému a budou užiteční bez ohledu na disciplínu, které se věnujete.
Pro měření výkonu
Měření tréninků je důležité z několika důvodů. Když vidíte, kam jste se postupem času posunuli a vypracovali, mnohem snáze si udržíte motivaci. Zaznamenané aktivity vám v případě potřeby pomohou připomenout vlastní úspěchy. Také slouží pro lepší plánování a analyzování tréninků, abyste mohli zvolit nejúčinnější styl a průběh cvičení. V případě odborné pomoci od trenéra budete mít v ruce údaje o svých dosavadních aktivitách. A v neposlední řadě se mnozí jistě rádi pochlubí se svými výkony ostatním sportovním nadšencům.
Zápisky si samozřejmě nemusíte poznamenávat staromódním způsobem a zdržovat se s ručním zapisováním. Na trhu existuje celá řada chytrých měřičů, které za vás automaticky zaznamenají sportovní aktivitu. Budou sledovat například čas strávený tréninkem, ale také rychlost, uběhnutou či uplavanou vzdálenost, záběry při veslování nebo třeba zmapují váš lyžařský sjezd. Nejčastěji bývají v podobě pásků na zápěstí. Na trhu se nachází celá řada těchto výrobků. A jaký vybrat? S tím vám poradí test chytrých náramků. Důležité je, aby zařízení podporovalo vámi provozované aktivity. Plusem pak bude velká kapacita baterie nebo zvýšená odolnost.
Mnohé fitness náramky měří i tělesné funkce, jako například okysličení krve či tepovou frekvenci. To se hodí především při aerobních aktivitách. Zajímat by vás rovněž mohl monitoring spánku. Ten je důležitý pro správnou regeneraci, proto se ho rozhodně vyplatí sledovat a vylepšovat. Velkým plusem chytrých náramků je, že nahradí krokoměr, stopky a spousty jiných nástrojů. Přitom ho máte stále při sobě. Získaná data můžete zobrazit ihned na displeji nebo podrobněji přes mobilní aplikace v pohodlí domova.
Pro rychlejší regeneraci
Žádnému sportovci by neměly v zásobě chybět pomůcky pro rychlejší regeneraci. Na bolest svalů po tréninku, ale i pro případná zranění, ze kterých se chcete rychle dostat, abyste se zase mohli vrátit ke cvičení, se hodí například tejpy nebo speciální uvolňující krémy či spreje. Ty kromě zkrácení doby regenerace navíc přinesou příjemný chladivý nebo naopak hřejivý pocit, který ihned zmírní bolest.
Zraněním je samozřejmě nejlepší preventivně předcházet, aby k nim vůbec nedošlo. Pro rozhýbání před tréninkem nepotřebujete žádnou výbavu, popřípadě postačí úplně základní cvičební pomůcky jako například švihadlo. S protahováním vám zase pomohou odporové gumy. Regeneraci urychlíte také tím, že budete používat kvalitní obuv.
Pro odvádění potu
Čím více se fyzicky namáháte, tím více se zapotíte. V některých případech stačí aplikovat deodorant, jindy se musíte otírat savým ručníkem. Pokud si plánujete dát ve fitness centru pořádně do těla, vezměte si ho určitě s sebou. Důležitou roli hraje také sportovní oblečení, které si díky speciálním materiálům poradí s potem daleko lépe než běžná trička nebo tepláky. Praktickým doplňkem je rovněž potítko. Proti klouzání zpocených rukou můžete využít tréninkové rukavice.
Nezapomínejte na lahev s pitím
Ať už se věnujete jakémukoliv sportu, je důležité dodržovat pitný režim. S potem při fyzické aktivitě odchází z těla voda, kterou je nezbytné doplnit. Nemluvě o tom, že napití je jedno z nejpříjemnějších a nejjednodušších osvěžení. Na každém tréninku byste proto měli mít lahev s nápojem. Například při běhání může být manipulace s ní mírně obtěžující. To však není důvod ji nechávat doma. Můžete ji nosit v ruce, v batohu, popřípadě nechat někde uloženou a občerstvit se po uběhnutí okruhu.