Jaké existují fáze spánku a v čem jsou pro tělo důležité?

Jaké existují fáze spánku a v čem jsou pro tělo důležité?

Asi každý z nás tuší, že spánek rozhodně není tak jednoduchý klidový stav, jak by se mohlo zdát. Rozděluje se na dvě hlavní fáze, kdy při každé z nich probíhají trochu jiné reakce a pochody. Obě fáze spánku jsou podobně důležité a jejich nevyvážený poměr může výrazně zamávat s celkovou kvalitou zdravého spánku. Jak tyto fáze vypadají a čím jsou typické? 

Proč se spánek tolik důležitý? 

Během spánku upadáme do stavu, kdy přestává vnímat podněty okolí a částečně se snižují tělesné funkce. Tepová frekvence i dýchání je pomalejší a nastávají procesy, díky kterým se mohou jednotlivé buňky efektivně opravovat, regenerovat a podobně. Během spánku se také ukládají do mozkových spojení nové informace, což znamená, že spánek je klíčový pro dobře fungující paměť. Poslední dobou se spojuje CBD a spánek, pokud se chcete dozvědět více o téhle dvojici doporučujeme přečíst článek od výrobce cbdstar.cz

V optimálním případě spí dospělý člověk kolem 8 hodin. U dětí je však potřeba spánku ještě o něco větší. Jde totiž o čas, kdy dochází k růstu a dále se vyvíjí některé orgány či mozek, který se stává s přibývajícím věkem komplexnějším. 

Usínání

Hned první fází spánku je usínání. Nejde o klasifikaci spánkového stavu jako takového, ale spíše mezistupeň mezi spánkem a bdělostí. Jistě každý zná ten pocit, kdy se propadá do stavu spánku. Z fyziologického hlediska jde o snížení svalového napětí, prohloubení a mírné zpomalení dýchání, ale i snížení krevního tlaku a tepové frekvence. Hned s první fází mohou mít problém lidi, kteří trpí nespavostí. 

NREM fáze spánku

NREM spánek, který je pojmenovaný podle anglického označení non rapid eye movement, představuje klidnější fázi, kdy nedochází k žádným pohybům očí. I během této fáze je mozek svým způsobem aktivní. Konkrétní aktivita se liší podle toho, v jaké části NREM spánku se tělo zrovna nachází. Jednotlivé fáze se postupně cyklicky střídají v rámci noci.

Tato fáze spánku se dále dělí na 4 NREM fáze:

  1. NREM fáze – jde o poslední fázi usínání, kdy začíná nastupovat pravý spánek. Přesně v tento okamžik může dojít k takzvanému hypnoanagogickému stavu, kdy máte pocit, že padáte a prudce sebou škubnete. 
  2. NREM fáze – dochází k úplnému uvolnění a mizí pohybu očí. Tělesná teplota mírně klesá, stejně jako tlak a tep. V tuto chvíli dochází ke zklidnění celého těla. 
  3. NREM fáze spolu se 4. NREM fází představují velmi důležitou část spánku obecně. Jde totiž o okamžik, kdy dochází k hlavním regeneračním procesům v těle. Dochází k jednotlivým mechanismům oprav buněk a vylučuje se růstový hormon. Už jen z této podstaty je jasné, že právě tato fáze je klíčová pro efektivní svalovou regeneraci a tím pádem i růst svalů. Kromě toho dochází také k přesouvání informací z krátkodobé paměti do neuronové sítě zodpovědné za dlouhodobou paměť. 

REM fáze spánku

U REM fáze spánku, což je zkratka rapid eye movement, nejsou žádným překvapením oční pohyby. Jde o nejhlubší část spánku, která je typická především tím, že se během ní zdají sny. Zajímavostí je, že v této fázi spánku vykazuje mozek srovnatelnou aktivitu jako při bdění. Nejdelší cyklus REM fáze je při nočním spánku k ránu před probuzením. I z toho důvodu je časté, že si pamatujeme poslední ranní sen. Doba této fáze je přitom od 10 do 30 minut. Z pohledu rozvoje mozku a schopností se uvádí, že REM fáze je klíčová především pro rozvoj kreativity, představivosti, ale i celého procesu učení a dávání jednotlivých souvislostí do kontextu. 

Během snění jsou paralyzovány svaly na končetinách. Má to jeden dobrý důvod. Při snění jde totiž velmi často o pohyb. A ten je potřeba odfiltrovat, aby nedošlo k případnému zranění. Mozek tak oddělí svou činnost od pokynů, které běžně dává svalům. V první fázi NREM spánku však toto oddělení ještě není kompletní, což je i důvodem záškubů při pocitu, že někam padáme a podobně. 

Probouzení

Probuzení může být buď poměrně násilné vytržení z aktuálního spánkového cyklu, který přeruší budík, nebo se jedná o přirozené probuzení vlivem postupné tvorby kortizolu a dalších hormonů, které tělo uvedou zpátky do stavu bdělosti. U některých lidí je pravidelná hodina buzení natolik přesná, že se v podobnou dobu probudí víceméně kdykoliv bez ohledu na to, jestli šli spát dříve či později. 

Jak můžete kvalitu spánku ovlivnit? Dalo by se říci, že všechny fáze spánku jsou podobně důležité a nejlépe fungují jako vyvážený harmonický celek, kdy organismus dostane od všeho něco v potřebných intervalech. Mnohdy to ale i kvůli modernímu životnímu stylu není možné. Ať už se jedná o problémy s nespavostí, nebo třeba nejrůznější poruchy spánku jako takového. Pro pozitivní ovlivnění kvality spánku se doporučuje celá řada režimových opatření, ale například i světelná terapie, pro kterou se využívá červené světlo. Naopak se často doporučuje bránit se 2 hodiny před spánkem záření modrého světla, které vyzařují mobilní telefony, obrazovky počítačů, ale také televizní obrazovky. To by znamenalo, buď tyto technologie těsně před spaním nepoužívat, a nebo použít brýle proti modrému světlu, které poměrně dobře brání modrému světlu ovlivňovat náš organismus. Tím, že si nasadíte brýle proti modrému světlu vlastně očím odfiltrujete toto barevné spektrum. Díky tomu bude mozek přirozeně reagovat na končící den, a nebude si myslet, že je pravé poledne. V konečném důsledku by se měl organismus díky tomu připravovat na spánek, takže dělo dosáhne rychleji kýžených spánkových fází a lépe si odpočine.