Léto už běží v plném proudu! K-o-n-e-č-n-ě!
Pro ty z nás, kteří nemají to štěstí a jejich domovy nejsou vybaveny klimatizací ani zahradou s bazénem, mohou být vysoké venkovní teploty těžko snesitelné. Především, pokud poslední naděje vyhasíná v Datartu pohledem na prázdnou poličku s popiskem Klimatizace/Ventilátory.
Pojďme si dnešním článkem přinést několik vychytávek, jak tepelné dny úspěšně zvládat.
Nechcete v létě trpět? Adaptujte se!
Aby se naše tělo adaptovalo na horko, je logicky nutné ho horku vystavovat. Od věci nejsou například návštěvy sauny v období, které horku předchází. Například 1x týdně můžeme saunu navštěvovat celoročně a v okamžiku, kdy meteorologové hlásí vlnu horka, návštěvy zintenzivnit.
Důležitou podmínkou adaptace i zvládání horka obecně je pochopitelně i dostatečný příjem tekutin – dehydratace snižuje schopnost zvládat horko zcela zásadně.
Vyzkoušejte adaptogeny
Adaptogeny jsou látky zlepšující adaptaci organismu na fyzický či psychický stres, a platí to i v případě adaptace na stres teplotní – tedy na horko. Vhodnou volbou je zejména rhodiola.
Látky podporující prokrvení
Čím více je prokrvena naše pokožka, tím více tepla jsme schopni vyzářit do okolí. Určitou pomoc tak mohou nabídnout i látky, které rozšiřují cévy a podporují prokrvení, ať už podporou produkce oxidu dusnatého či jiným cestami.
Poměrně známé jsou v tomto směru účinky máty, jejíž chladivý efekt je způsoben právě zvýšeným prokrvením. Vhodnou volbou je ale i quercetin, granátové jablko či ginkgo biloba. Prokázaný pozitivní vliv na termoregulaci má i alkoaloid berberin Prokrvení, stejně jako toleranci vůči horku podporuje i betain z červené řepy.
Protizánětlivé látky
Vystavení vysokým teplotám může negativně ovlivnit propustnost střevní stěny, což může vést k průniku bakterií a dalších látek do krevního řečiště. Důsledkem je zvýšená intenzita zánětlivých procesů v těle. Proto mohou pomoci látky, které mají protizánětlivý efekt a pozitivně ovlivňují propustnost střevní stěny. Dobrou volbou je například kurkumin či butyrát.
Tipy, jak se ochladit
- Mokrý zábal. Stačí namočit do studené vody bavlněné tričko, košili, ručník nebo šátek a zabalit se do něj.
- Držte se při zemi. Doslova. Teplý vzduch se drží vždy nahoře kvůli jeho nižší hustotě, proto je lepší se v horkých dnech držet v budovách co nejníže. To samé platí i pro spánek. Pokud se potíte i v posteli, zkuste se na spaní přesunout na zem.
- Zabedněte si danou místnost. Když venkovní teplota překročí 30°C, svěžího vánku z okna se jen tak nedočkáme. Pokud přes den byt nebo dům opouštíme, je lepší větrat pouze v noci a ráno okna zavřít a zatáhnout všechny žaluzie i záclony. Dočkáme se o něco lepšího vzduchu, než je venku, i bez ventilátoru nebo klimatizace.
- Eliminujte spotřebiče produkující teplo. Odložte fény a zkuste vypínat všechna elektronická zařízení, pokud je zrovna nepoužíváte. Ať už je to počítač, televize nebo i nadměrné svícení v noci, jejich vypnutím zabráníte zbytečnému vyváření nadměrného tepla v místnosti.
- Spěte jako Egypťané. Ti v těch největších vedrech místo běžné přikrývky používají mokré prostěradlo. S tím ale opatrně, pokud jste citliví na nachlazení, raději se mokrým prostěradlem přikryjte jen na chvíli. I v létě může tělo snadno prochladnout.
- Dodržujte pitný režim. Pod vlivem nadměrného pocení naše tělo může snadněji dehydrovat, čemuž nejlépe zabrání dostatečný příjem čisté vody. I když máme přirozeně v horku chuť na něco studeného, je lepší sáhnout po vlažných nápojích. Ledová tekutina totiž pocit žízně ještě posiluje.
Pitnému režimu jsme věnovali samostatný článek, který si můžete přečíst TADY
Jak v těch vedrech efektivně cvičit?
Kromě dostatečného PITNÉHO REŽIMU, se nezapomeňte chránit před přímým slunečním světlem. Pro venkovní sportování si zvolte brzké ráno nebo pozdní večer, kdy už slunce nemá takovou sílu. Pokud je to zapotřebí, cvičte v čepici nebo šátku a ve slunečních brýlích, což vás také ochrání před případným úpalem nebo úžehem. Doporučujeme také namazat se opalovacím krémem, který brání popálení kůže od sluníčka, ale také stárnutí pleti a tvorbě vrásek.
Jezte svěží a lehká jídla. V letních dnech vsaďte na lokální ovoce i zeleninu, různé druhy kvalitních bílkovin a lehké sacharidové přílohy. Kdy jindy jíst svěží letní saláty, když ne v létě? Ale nezapomínejte na bílkoviny! Vyzkoušet můžete některý protein z naší pestré nabídky. Ať už syrovátkový, vícesložkový, veganský, hrachový, rýžový a další.
Vsaďte na funkční oblečení.
Cvičíte doma? Pak oblečení nehraje velkou roli, při vedrech můžete cvičit i ve spodním prádle, pokud chcete. Pro sport venku si vyberte lehké a vzdušné oblečení, které dobře odvádí pot a je nejlépe světlých barev, aby chránilo před sluncem.
Existuje řada speciálního funkčního oblečení.