Problematika modrého světla zvláště ve večerních hodinách, je poslední dobou velice diskutovaným tématem. Známe to všichni, a jistě to i všichni praktikujeme – večer před spaním naposledy sjíždíme sociální sítě, projíždíme instagram, čteme poslední zprávy ohledně nejnovější situace ve světě… jenže dopad modrého světla na naše zdraví se jeví jako velice negativní, který ovlivňuje náš cirkadiální rytmus. Podle vědeckých studií je to jeden z důsledků, proč většina populace trpí spánkovou deprivací. Spánková deprivace má za následek vzrůstající tělesnou hmotnost, zvýšenou únavu a větší sklony k depresím.
Pojem ,,modré světlo“
V úvodu je vhodné si napřed tento pojem objasnit. Viditelné modré světlo je část spektra světla, která má nejkratší vlnové délky a nejvyšší energii. Podílí se na vytváření našich biologických hodin, a důsledkem toho má mnoho účinků na naše fyzické a psychologické procesy, jako je spánek, nálady, paměť, chuť k jídlu nebo regulaci hladiny cukru v krvi. Modré světlo stimuluje buňky v sítnici, které se následně připojí k hypotalamu, který má za úkol řídit naše cirkadiální rytmy, metabolické a endokrinní funkce. Setkáme se s ním prakticky kdekoliv – samotné sluneční světlo, zářivky, LED žárovky, obrazovky našich oblíbených elektronických zařízení – ať už počítače, tablety, telefony, notebooky.
Vliv modrého světla
V prvém bodě má velký vliv na náš cirkadiální rytmus. Cirkadiální rytmus je biologickým rytmem, který má dohromady zhruba 24 hodin. Jedná se o opakující se změny našich fyziologických funkcí, jako je tělesná teplota, sekrece hormonů, hodnota krevního tlaku a podobně. Každý z nás má své vlastní biologické hodiny, které řídí náš cirkadiální rytmus. Biologické hodiny jsou shlukem buněk v hypothalamu, kde dochází k signalizaci těla, že v noci máme spát a ve dne bdít, pracovat a smát se. Přirozené modré světlo pomáhá právě tuto bdělost zvyšovat, zlepšuje náladu a navozuje pocit pohody. Jenže jakmile se cirkadiální rytmus vychýlí ze svého normálu, může docházet k civilizačním chorobám – ať už to je cukrovka nebo obezita. Tím, že trávíme před spaním takové ohromné množství času na zařízení, dochází k uvolňování melatoninu – hormonu, který výrazně ovlivňuje naše spánkové cykly a cirkadiální rytmy. Tím to bohužel nekončí. Je prokázáno, že modré světlo způsobuje únavu očí. Během toho, co projíždíme instagram nebo pinterest, dochází k tomu, že naše absorbují velké množství nezaostřeného světla. Následkem toho začneme do telefonu mžourat a oči začnou být podrážděné. Naše lidské oko nedokáže modré světlo blokovat tak dobře jako je tomu u UV světla.
Rozhození našich cirkadiálních rytmů vlivem modrého světla má kromě únavy očí vliv mimo jiné na kolísání krevního cukru, kardiovaskulární problémy, deprese nebo obezitu. Abychom modré světlo pouze nehanili, má i svoje pozitivní stránky. Bylo dokázáno, že vystavení se přirozenému světlu podporuje bdělost, chrání před sezónními depresemi nebo napomáhá s kognitivními funkcemi.
Čím si můžeme pomoci?
Jednou z nejlepších věcí, které pro sebe můžete udělat, a vytvořit si tak novou večerní rutinu je omezit přísun modrého světla před spaním. Tedy vyhnout se scrollování instagramu nebo sledování zpívajících talentů na Nově. Podle odborníků je nejlepší vyhnout se elektronice zhruba 2-3 hodiny před spánkem. Vymožeností poslední doby jsou tzv. filtry modrého světla. Jedná se o technologii, která blokuje modré světla. Mohou to být například ochranné brýle, které budete používat během používání elektronických zařízení. Světelné brýle obsahují nátěr, který blokuje světlé vlnové délky od zasažení vašich očí. Další radou, kterou bychom vám rádi předali, je trávit více času na sluníčku, protože denní sluneční záření je důležité pro regulaci našich cirkadiálních rytmů a napomáhá mozku rozlišovat, jestli je zrovna den či noc. A poslední naše doporučení – vyzkoušejte vyměnit žárovky. Červené a teplé odstíny světel mají mnohem menší vliv na cirkadiální rytmy a potlačení produkce melatoninu.