Guarana – přírodní stimulant pro vaši vitalitu a zdraví

Fenomén posledních let – Guarana. Jinak nazývaná také jako ,,druhý kokain,“ pochází ze semen rostliny Paulinie nápojné z Amazonského pralesa Jižní Ameriky. Dorůstá až 12 metrů a její semena mají načervenalá rostlinná vlákna a pryskyřice s menším množstvím vody a rostlinných olejů. 

Léčivé schopnosti pro tělo i duši

Guarana v sobě skrývá velice pestrou škálu zdravotních benefitů pro naše tělo. Je tak vhodná pro sportovce, manažery, řidiče nebo studenty. Působí jako afrodiziakum, zlepšuje koncentraci, paměť a je mimo jiné přírodním analgetikem. Bojuje s bolestmi hlavy, silnými migrénami, snižuje horečky nebo zmírňuje bolestivou menstruaci. Pozitivně stimuluje centrální nervovou soustavu, čímž zbystřuje smysly, ostražitost a urychluje myšlenkové pochody. Je obohacena o vitamíny A, B1, B2, B3, C nebo E. Tudíž chrání naše tělo před bakteriemi, díky vitamínu A například podporuje náš zrak, zajišťuje funkčnost žaludečního a střevního traktu, posiluje obranyschopnost a chrání před vznikem aterosklerózy. Z minerálních látek obsahuje vápník, draslík, fosfor nebo hořčík. 

Mimo to: 

  • snižuje krevní tlak
  • pročišťuje krev 
  • podílí se na detoxikaci těla 
  • bojuje s depresemi a úzkostmi 
  • chrání kardiovaskulární systém 
  • podporuje trávení 
  • protizánětlivé účinky 
  • je silným antioxidantem 
  • dokáže odbourat některé příznaky kocoviny 
  • likviduje volné radikály z těla 

Na své si přijdou muži i ženy

Bylo prokázáno, že u mužů pomáhá s poruchou eriktilní dysfunkce a zlepšuje mužskou potenci. U žen zase napomáhá zmírňovat bolestivou menstruaci. 

Gurana jako přírodní životabudič

Je přírodním zdrojem energie, která povzbuzuje náš organismus a zvyšuje tak naši fyzickou a psychickou kondici. Ukrývá v sobě až 4x více kofeinu než tradiční káva. Například v klasickém šálku horké kávy se nachází zhruba 20–120 mg kofeinu, zato v Guaraně až 50 mg.

Šálek kávy nebo Guarany? 

Jsou lidé, kteří si nedokáží představit den bez svého oblíbeného šálku kávy. Jenže – účinky kávy jsou krátkodobé a nerovnoměrné. Po chvilce euforie se dostaví útlum a my tak máme tendenci sahat po další a další kávě k nakopnutí. Kofein, který se vyskytuje v Guaraně, se uvolňuje postupně a jeho účinek se běžně dostavuje zhruba do třiceti minut až hodiny. Oproti kávě pak ale jsme v té naspeedované euforii zhruba 6-8 hodin. Mimo to nedráždí tolik náš žaludek jako káva. Podle výzkumů výměnou kávy za Guaranu nedochází k poruchám spánku, nervozitě či srdečním potížím. Mimo kofeinu, který oddaluje únavu a zlepšuje naši bdělosti, dále obsahuje stimulanty jako theobromin, který ovlivňuje celou nervovou soustavu, podílí se na snížení krevního tlaku a zvyšuje srdeční tep. Poslední látkou je theofylin, který je mimo jiné protizánětlivý. 

S Guaranou v boji proti nadbytečným kilům 

Že by opravdu byla semena rostliny natolik mocná, aby nám konečně pomohla zbavit se toho přebytečného tuku, kterého se tolik snažíme zbavit? Jako je tomu u všech preparátů a doplňků stravy – i tady vás musíme bohužel zklamat. Ačkoliv je Guarana opravdu zdravotním zázrakem, natolik mocná není. Stále bude platit pravidlo kvalitní stravy, určitého kalorického deficitu a adekvátní pohybové aktivity. Guarana ale se všemi těmito aspekty dokáže pracovat a podpořit je. Zrychlí vám metabolismus a bude správně stimulovat vaše tělo. To znamená, že bude urychlovat odbourávání tukových buněk. Mimo to se podílí na snížení pocitu hladu. Vás tak nebudou trápit neukojitelné chutě po blbostech a jako další benefit – zrychluje peristaltiku střev. Takže závěrem by se dalo říct, že ano – do jisté míry má vliv na váhový úbytek hmotnosti. 

Prášek, extrakt nebo tablety? 

Guarana je k dostání hned v několika formách. Kapslích, extraktu, semenech, prášku či formou nápoje. Stejně tak jak pečlivě čtete etikety u potravin, si ovšem dejte pozor i tady. Zejména u tablet, které by ve svém složení neměly mít látky jako je fosforečnan vápenatý, uhličitan vápenatý, škrob, celulózu nebo sodnou sůl. Výrobci si tím ulehčují práci a všechno to jsou suroviny, které rádi přidávají, aby dosáhli prodloužení expirace výrobku a udrželi celý produkt pohromadě. Kapsle se doporučují konzumovat 1-2 x denně. U extraktu použijte 0,4-0,7 g a u prášku zhruba 5 g do 250 ml tekutiny, ideálně vody či mléka. Pokud s jejím užíváním začínáte, dávkujte postupně po menších dávkách. Abyste si na ni nevytvořili rezistenci jako tomu u většiny podpůrných stimulantů bývá, doporučuje se ji užívat například po 4 týdny a pak na určitý čas vysadit.

Vypěstovat si ji můžete i doma 

Guaranu si můžete vypěstovat i ve vašem obýváku či skleníku. Důležitá je pro ni pokojová teplota. Skleník stimuluje podmínky tropů s dostatečnou vlhkostí. Ideální teplota pro klíčení semínek je 20°C. V dnešní době se mimo to Guarana přidává do řady výrobků, které jsou již běžně k dostání v obchodech, jako je tomu například ve žvýkačkách, povzbuzujících nápojích či různých tyčinkách. 

Negativní dopady způsobené nevhodným užíváním 

Stejně jako se vším, ani s tímto zázračným elixírem bychom to neměli přehánět. Jeho pravidelná a dlouhodobá konzumace neblaze přispívá ke zvyšování cholesterolu a jeho následnému ukládání, proto se doporučuje ho po čase na chvíli vysadit. Ačkoliv se jedná o přírodní stimulant, jeho účinky jsou velice silné a je proto nutné opravdu dodržovat předepsané doporučené dávkování. Po překročení dávky se mohou dostavit vedlejší účinky v podobě bolesti hlavy, podrážděnosti, zrychleným srdečním tepem, horečky nebo dokonce křeče. Předávkování nastává po použití 20 g prášku a více (doporučená denní dávka je 2-4 g) a rozhodně jej neužívejte spolu s kávou. 

Pro koho je Guarana nevhodná? 

Vyvarovat by se jí měli zejména těhotné a kojící ženy, lidé trpící kardiovaskulárními potížemi a lidé s příliš nízkým krevním tlakem. Její konzumace se nedoporučuje ani dětem, u kterých by mohla vyvolat zvýšenou hyperaktivitu, nespavost a nesoustředěnost. Pakliže se rozhodnete pro její užívání, bylo by adekvátní jej napřed probrat s lékařem, protože Guarana je nevhodná pro lidi trpící nespavostí, jestliže užíváte dlouhodobě nějaké léky, které by se nemusely snést s látkami obsažené v rostlině. Mimo jiné obsažený kofein ovlivňuje účinky jiných léků. Dále jestliže trpíte epilepsií, srdečními vadami nebo cukrovkou.