Funkce trávicích enzymů

Otázka zdraví a zdravého životního stylu je stále více diskutovaným tématem.

Téma jako mikrobiomzdravá střeva nebo právě trávicí enzymy, se v poslední době v článcích skloňují více a více. A je to jedině dobře.

Účinné probiotikum k podpoře zdravé střevní mikroflóry. Kmeny probiotických bakterií přispívají ke zmírnění symptomů vyplývajících z nesprávné střevní flóry.


Pojďme se dnes společně podívat na trávicí enzymy.
Jako první si vysvětlíme tento pojem, abychom s ním mohli nadále pracovat a poskládali tak celé pomyslné puzzle.

Enzymy jsou nedílnou součástí lidského organismu. Jedná se o takzvané urychlovače chemických reakcí v našem těle. Jsou to látky bílkovinné povahy, které nám napomáhají trávit ostatní složky potravy, jako jsou bílkoviny, sacharidy a tuky. Můžeme si je rozdělit do několika skupin. Jako první jsou proteázy, které rozkládají proteiny na aminokyseliny.
Jejich produkce probíhá ve slinivce břišní, žaludku a tenkém střevě. Podílejí se na posílení našeho imunitního systému a zlepšují regeneraci.


Druhé jsou amylázy. Ty rozkládají komplexní sacharidy na jednoduché. Jejich rozklad začíná již v ústech pomocí α amylázy, která štěpí škrob. Potrava se dále přesune do pankreatu, kde se štěpí dál, zejména sacharóza, laktóza a maltáza.
Dále svoji roli plní lipázy, které rozkládají tuky na glycerol a mastné kyseliny. Tento rozklad dochází za pomoci žluče. Žlučník začne produkovat žluč, poté, co se dostane do tenkého střeva. Tam dojde k naštěpení tuku, a s výslednými molekulami si už poradí lipázy. A poslední – nukleázy – rozkládají nukleové kyseliny na nukleotidy. 

Trávicí enzymy slouží k trávení potravy, kterou přijmeme, správnému zažívání a rozkládají jednotlivé složky na jednodušší. Mimo jiné dohlížejí na správnou činnost žaludku a střev, díky čemuž podporují vstřebávání veškerých živin a vitamínů. 

Co může způsobit nedostatek enzymů 

Co jsou tzv. nasycené a nenasycené mastné kyseliny? | OmegaMarine Forte+

S jejich nedostatkem dochází k narušování životních funkcí. Můžeme pociťovat bolesti břicha, žaludeční obtíže, plynatost, nadýmání, průjmy, sníženou imunitu, pocity letargie nebo intoleranci laktózy. Laktáza, jiným názvem mléčný cukr, zlepšuje trávení laktózy, a pokud dojde v těle k jeho nedostatku, tedy k nestrávené laktóze, způsobuje to v našich střevech opravdu neplechu provázející bolesti či křeče. Jako s ničím – ani s enzymy – bychom to neměli přehánět. Naopak jejich nadbytek vede k přetěžování organismu, které se projeví jako únava, vyčerpání či zvýšená náchylnost k infekcím. 

Benefity dostatečného přijmu enzymů 

∙ Usnadňuje rozklad makroživin

∙ Zlepšují vstřebávání látek 

∙ Optimalizují trávení 

∙ Snižují vznik střevních plynů 

Snižují nadýmání 


Vyzkoušejte trávicí enzymy

Jak si zajistit optimální příjem enzymů? 

Ačkoliv je na trhu celá řada doplňků slibující zázraky s vašimi žaludečními obtížemi, alfou omegou bude vždy správná a vyvážená strava. Konzumací potravin v té nejpřirozenější formě, co nejméně zpracované, je klíčem ke zdravým střevům i tělu. Enzymy se v potravinách vyskytují přirozeně nebo jsou tam přidávány uměle. Jestliže konzumuje potraviny, ve kterých se enzymy vyskytují přirozeně, náš organismus snižuje činnost trávicích enzymů, které nejvíce pracují během vstřebávání zpracovaných potravin, a tím si vlastně prodlužujeme život. 

 

Nejlepšími přírodními zdroji jsou: 

Fermentované potraviny: ideální na hubnutí, trávení, imunitu - Proženy

Fermentované potraviny. Příkladem může být kimchi nebo nepasterizované kysané zelí. Fermentované potraviny jsou bohatým zdrojem vitamínů, živých enzymů a probiotik. 

Ovoce a zelenina. Například takový ananas obsahuje enzym bromelain, který napomáhá trávit bílkoviny a snižuje průjem. Banány jsou známou potréninkovkou nejedno fitness nadšence – a má to svůj důvod. Banány obsahují enzymy jako maltózu a amylázu, které se podílejí na rozkladu komplexnějších sacharidů na jednodušší a vstřebávání cukru.  

Zázvor, který obsahuje enzym zingibain, který inhibuje fungování dalších produktů.

Mléčné výrobky. Takový kefír je skvělým probiotikem k podpoře střevní mikroflóry. 

∙ Ořechy a semena. 

Kromě jednotlivých druhů potravy, je pro enzymy důležitá i technologická úprava jídla. Enzymy jsou v surovinách ničeny, pokud teplota vaření přesáhne hodnoty 42°C. 

Moderní byt | Čím je prospěšné mléko a mléčné výrobky?

Vyplatí se suplementovat trávicí enzymy? 

Samozřejmě, jak jsme již zmínili, se můžeme na trhu setkat i s formou potravinových doplňků, které nám mohou v jisté míře pomoci s obnovou zažívání a redukcí nadýmání. Než se ale rozhodnete podporovat tento trh, v prvé řadě byste se měli pokusit změnit svůj jídelníček a více dbát na kvalitu potravin, které kupujete, a jakým způsobem jídlo připravujete.
Řada odborníků také zastává názor, že se vyplatí je suplementovat v kombinaci s probiotiky, tedy živými organismy, které obnovují přirozenou rovnováhu střevní mikroflóry, potlačujíc střevní infekce, a které napomáhají podporovat trávení. Nejvhodnější dobou k jejich přijmu je před jídlem nebo nalačno pro jejich lepší vstřebatelnost a využitelnost. 



Probiotika vs. prebiotika. Jaký je mezi nimi rozdíl?

Jistě jste se již s těmito termíny setkali (minimálně v posledních řádcích našeho článku). Jsou teď velice diskutované, a nalezneme je ve spojitosti s velice pozitivními vlivy na naše zdraví. Není vám ale stále jasné, o co se jedná, kde je naleznout ve stravě, a jak díky nim podpořit naše zdraví? Nebojte se nic. Všechny vaše otázky si dneska zodpovíme. Jedno změněné písmenko a jiné dopady na naše tělo.



Probiotika jsou živé mikroorganismy prospěšné pro naše tělo. Jsou známé zejména formou doplňků stravy. Jejich užívání se přisuzuje řada pozitivních účinků – od optimalizace trávení, léčby průjmů a zácpy až po zlepšení funkce imunitního systému.
Prebiotika jsou vlákninou pro probiotika – respektive jejich potravou (neboli střevní mikroflóru či střevní mikrobiom), které jsou pro nás nesmírně důležité.  

K čemu nám probiotika a prebiotika slouží? 

Správný poměr mezi oběma zmíněnými vede k rovnováze bakterií v našem střevě, což potažmo má vliv na náš celkový zdravotní stav. Ty ,,dobré“ střevní bakterie chrání naše tělo před škodlivými bakteriemi a plísněmi. Komunikují s naším imunitním systémem (který se z cca 80 % nachází právě ve střevě) a regulují zánětlivé reakce. Zabraňují vstupu škodlivých látek a snižují zánětlivé procesy. Následkem nevhodného jídelníčku, ve kterém se bude objevovat nadmíra jednoduchých cukrů a tučných potravin, vede k podpoře růstu škodlivých bakterií, které začínají rychle kolonizovat naše střevo.
Takové bakterie pak negativně ovlivňují vstřebávání živin, a mohou dokonce vést až k obezitě. 

Které potraviny jsou na prebiotika bohatá?

Střevní bakterie přeměňují tuto prebiotickou vlákninu na mastné kyseliny s krátkým řetězcem – butyrát. Ten je zdrojem energie pro zdravé buňky, má protizánětlivý účinek v tlustém střevě. 
Nalezneme je zejména v luštěninách, ovoci, zelenině jako je česnek, chřest, pórek nebo v mořských řasách.

Lepicol je doplněk stravy, obsahující vlákninu psyllium, která přispívá k udržování normálního střevního tranzitu, napomáhá tedy správnému a snadnému vyprazdňování, dále pak obsahuje specifické živé kultury, inulín a na rozdíl od Lepicolu Basic navíc TRÁVICÍ ENZYMY.
Obsažené specifické živé kultury jsou vyvíjeny celosvětově známou společností Protexin (Velká Británie). Díky tomuto je zaručen příznivý účinek Lepicolu.


Zaměřeno na: PITNÝ REŽIM

Co si z toho vzít závěrem? 

Pakliže konzumuje potraviny, které jsou co nejméně zpracované, dáváme důraz na jejich kvalitu a správnou technologickou přípravu, nemáme se čeho bát, že bychom strádali, co se týče trávicích enzymů. Každá přírodní potraviny v syrovém stavu obsahuje totiž komplexní škálu potřebných enzymů. To ale neznamená, že bychom se z nás měli stát RAW strávníci, jen u tepelného zpracování si již naše tělo enzymy tvoří samo.