Crossfit: Co to je a jak začít?

Crossfit: Co to je a jak začít?

Crossfit. Pokud jste tohle slovo zatím pouze slyšeli a víte maximálně to, že má něco společného se cvičením, pojďte se podívat na to, co crossfit je. A pokud vás tento druh cvičení zaujme, představíme si i pár rad, na které byste hned od začátku neměli zapomínat.

Crossfit je intenzivní tréninkový program, který se zaměřuje na zlepšení kondice a zvýšení síly. Jeho podstatou je rychlá změna cviků prováděných s maximální možnou intenzitou, díky čemuž lze poměrně rychle dosáhnout znatelných výsledků. I když pro opravdu viditelné výsledky je samozřejmě nejlepší ho provádět dlouhodobě.

Snahou a také výhodou cvičení crossfitu je, že se snaží z člověka vytvořit komplexního sportovce. Sportovce, který nebude strádat v žádném z aspektů, jako je vytrvalost, síla, pružnost, výbušnost nebo rychlost.

Jde se cvičit!

Představu o podobě crossfitového tréninku jste si asi už udělali. Dále si uvedeme pár základních rad, které se snažte dodržovat už od prvního tréninku. Každopádně je dobré začít s osobním trenérem nebo organizovaným cvičením ve skupině, abyste si pořádně zažili podobu těchto tréninků a naučili se základní i pokročilé cviky. Pak již hravě zvládnete cvičení i doma.

Správná technika je základ

Tréninky crossfitu jsou velmi intenzivní, ale v žádném případě se nesnažte udělat co nejvíce opakování za daný čas na úkor správné techniky. Nejenže při technicky správném cvičení se dostaví výsledky rychleji, ale také pomáhá předcházet zranění a neúměrně velkým bolestem po tréninku.

Proto se v začátcích opravdu vyplatí zaměřit na zvládnutí správné techniky základních cviků, obětovat tomu nějaký čas a intenzitu tréninků zvyšovat postupně. S přibývajícími zkušenostmi sami poznáte, že tohle je ta správná cesta.

Pravidelný trénink

To, že jeden trénink za měsíc stačit nebude, je jasné snad každému. Ale kolikrát týdně chodit cvičit? To samozřejmě záleží na mnoha dalších faktorech, jako jsou vaše časové možnosti, aktuální fyzická zdatnost nebo tréninky v dalších sportech, které děláte. Každopádně na začátku, při seznamování s crossfitem bývají optimální 2 tréninky týdně, pokud to budete zvládat, klidně choďte i třikrát za týden.

Nepodceňujte sílu odpočinku

Po každém náročnějším tréninku by měl na řadu přijít odpočinek. Bez kvalitního odpočinku tělo dostatečně nezregeneruje a progres nebude tak rychlý. Navíc hrozí přetrénování a zvyšuje se riziko zranění, což vám může na dlouhou dobu znemožnit trénink.

Správné regeneraci samozřejmě pomáhá kvalitní a dostatečně dlouhý spánek. Proto se snažte každý den poctivě spát alespoň 7 hodin, klidně můžete i o hodinku déle. Zase ale nemusíte vyspávat do oběda. 🙂 

Pořádné oblečení se hodí

Na crossfit je dobré obléci prodyšné oblečení, které vás nebude nijak omezovat. Základem je, abyste svému tělu dopřáli plný rozsah pohybu. Stejně tak je důležité, abyste se v oblečení „nauvařili“. Pro holky jsou tu třeba prodyšné superbarevné legíny.

Bez správné stravy to nepůjde

Ti, co se zabývají posilováním, to už jistě vědí – samotné cvičení není všechno. Bohužel bez správné, kvalitní stravy budete dobrých výsledků dosahovat jen těžko. Kdybyste to s nezdravým jídlem a slazenými nápoji opravdu přeháněli, ani cvičení nebude dostatečnou kompenzací.

Ve vašem jídelníčku by rozhodně nemělo chybět dostatečné množství bílkovin. Důležité jsou samozřejmě i sacharidy, tuky a vláknina a úplně vyhýbat se nemusíte ani jednoduchým cukrům, jen se to nesmí přehánět. O zásadách správného stravování a sportovní výživě se více dozvíte v dalších článcích na našem blogu.