Co dělat, když se hubnutí zastaví

Co dělat, když se hubnutí zastaví

Na začátku jsme plní motivace a odhodlání. Tentokrát to jistě vyjde a my konečně docílíme vysněné postavy. 
První týden, druhý, … vše běží jako po másle, než … Než se ručička na váze sekne

Stagnace váhy. Stagnace progressu. Demotivace. Mrzutost. 

Bohužel se nejedná o nic nového, co by nás na naší cestě za krásným a fit zdravým tělem, nepotkalo.
Jak je to ale možné? Jak dojde k tomu, že ačkoliv jste přesvědčeni, že jste maximálně důslední, výsledky se nedostavují?

Nejčastější chyby při posilování a jak se jim vyhnout | Sportcentrum Delfín  České Budějovice

Kde může být chyba?

  1. Metabolická adaptace. Jedná se vlastně o to, že vaše tělo je v režimu hubnutí už příliš dlouhou dobu. Dlouhou dobu v jeden časový úsek si hlídáte kalorický deficit, aby došlo k efektivnímu spalování tukových buněk a váha šla dolů. Jenže tělo je dost chytré, a zkrátka se po čase dokáže adaptovat na energetický příjem, který mu dodáváte. Tudíž kalorie, které jste doposud jedli, už pro vaše tělo nejsou deficitní, ale udržovací, a vy jste nuceni kalorie ponížit. A přiznejme si – to se nikdy nikomu nechce.

    Jak z toho ven? Cyklujte. Aby vaše tělo bylo neustále v chodu a váš metabolismus šlapal jako hodinky, musíte mu neustále dávat nové a nové stimuly. Zkuste si proto naplánovat, že tedy dobře, teď si například, 12 týdnů dáte redukční režim, budete si sledovat osobní pokrok, budete dodržovat kalorický deficit a shodíte nějaké kilo, které vás trápí. A pak zase postupně přejdete na udržovací kalorický příjem, zkusíte nabrat nějaké svaly, a následně to zase vyrýsovat.
    Věřte, že takhle budete vaše tělo neustále nově stimulovat a nestane se vám, že se pokrok zastaví, a vy byste museli neustále ponižovat kalorie, protože jídlo je láska.
    Navíc, když budete střídat období diety s nabíráním svalů – více svalů, více spálených kalorií, a více spálených kalorií? Více jídla! A právě třeba díky tomu se vám podaří zvednout si váš bazální metabolismus, a už se nikdy nebudete muset trápit na nízkém energetickém příjmu!

    Náš tip: V redukci se přichází nejen o nadbytečný tělesný tuk, ale může dojít i ke ztrátám svalové hmoty – zvláště v dlouhodobém kalorickém deficitu.
    Právě v tento čas je důležité mít ve stravě dostatek bílkovin, které se během diety doporučují i mírně navýšit, abychom ochránili svalovou hmotu – Vyzkoušejte proto kvalitu všech kvalit díky WHEY C-6 100% CFM. Vysoce anabolický a vysokoproteinový přípravek obsahující unikátní sadu WPI, WPC a WPH, včetně důležitým aminokyselin a Leucinu. 
  2. Dietbreak. Můžeme přeložit jako ,,pauza v dietě.” Oproti prvnímu případu nejste v dietě příliš dlouho, ale i tak pociťujete, že to není ono. Síla není taková, chuť do tréninku není, co na začátku a máte větší hlad, než jste předpokládali, že budete mít. I to může nastat.
    Přepálíte začátek a nastavíte si příliš vysoký kalorický deficit, než by bylo potřeba. Nebo větší míra stresu v krátkém časovém úseku. Špatný týden a málo spánku. Zkrátka cokoliv. Právě v takový moment poslouží ona pauza. Kdy si dáte oblíbené jídlo mimo čísla, mimo tabulky, mimo váš zajetý režim. Neuvěříte, jak velký vliv tenhle nepatrně malý krok, může pozitivně přispět naší psychice, a my tak po jednom jídle zpátky získáme ztracený drive.
    Dietbreak lze aplikovat i na několikadenní bázi. Už ne třeba v rámci jídla, ale v rámci tréninků. Zvolníme. Snížíme váhy nebo počty opakování, zkrátíme celkovou dobu cvičení, aby nedošlo k přetrénování.. Druhů kombinací je opravdu několik. 
  3. Zvýšená dávka stresu. Hubnutí není jen rovnice příjem < výdej. Není to jen jídlo a rozhodnutí, jestli dnes hřešíte pizzou nebo odoláte, a uděláte si ten salát. Ať vám jde o redukci váhy nebo nabírání svalů, vždycky – vždycky to bude komplex hned několika faktorů. Od jídla a jeho kvality počínaje, přes spánek, regeneraci, trénink nebo právě stresem konče. Všechno souvisí se vším.
    Podle vědeckých výzkumů je dokázáno, že hladina stresu může vést k hormonálním změnám, které mohou náš cíl redukce ztížit. 
  4. Nedostatek odpočinku. Vlastně se tímto vracíme k bodu 2 – vše souvisí se vším. Spánek, stres, odpočinek, jídlo, trénink,… Podobně jako stresové hormony ovlivňují naši váhu, můžeme si, i v rámci hubnutí, ublížit nedostatečným odpočinkem.
    Kvalitní a dostatečný odpočinek je klíčový pro naši psychiku i svaly. Navíc nedostatečnou regenerací může dojít během dalších tréninků i ke zranění, které vás vyřadí ze hry na delší čas, než byste vůbec chtěli. A to nechcete.
    S odpočinkem úzce souvisí i spánek. Pokud budeme spát málo, než naše tělo potřebuje, přejde do tzv. úsporného režimu. Tělo si začne šetřit energie a dojde k rozkolísání leptinu a ghrelinu – hormonů ovlivňující spánek, hlad a chutě po sladkém. Navíc se zvyšuje hladina kortizolu, který má na starost onen stres a je právě proto spojován s nechtěným přibíráním na váze.

    Náš tip: Jestli vám dělá usínání problém, vyzkoušejte suplementaci Melatoninu, který zkracuje dobu nutnou pro usnutí. 

Ačkoliv je vždy nutností řešit v první řadě jídelníček – jeho skladbu a kvalitu – včetně fyzické aktivity, nikdy není na škodu, mít u sebe i malé pomocníky. Pomocníky jsme vyznačili tučně z prostého hlediska – oni tu práci za nás opravdu neudělají, ta bude čistě jen na nás.
Doplňky stravy jsou jen třešničkou na dortu celé té pyramidy zdravého životního stylu. Jen podtrhnou celou naši snahu a cestu za zdravějším a fit tělem. 

5. Váha není vždy jasným ukazatelem naší snahy. Lpět na číslech, vážit se denně a úpěnlivě každý den sledovat, kam se pohnula ručička váhy nebo jaké číslo na nás hned po ránu vyplivne digitální váha. Číslo, které může určit, jak naprd nebo jak skvěle se ten den budeme cítit. Jak moc se necháme strhnout do světa čísel a kolotoče hubnutí.
Jenže – váha není vůbec směrodatným ukazatelem. Naopak, je tak moc proměnlivá, že bychom ji měli brát jen jako okrajového ukazatele.
Na váhu má vliv totiž velká spousta faktorů. Pitný režim, s tím potažmo spojené zadržování vody a vznik otoků, pokud budeme pít málo, nedostatečný spánek, málo odpočinku, podrážděnost, nevyspalost, větší zásoba glykogenu ve svalech po tom včerejším kebabu. U žen pak období menstruace a tak dále, a tak dále.. Zkrátka.. váha kolísá a kolísat bude. Ať už logicky v rámci dne nebo celého týdne.
Je proto dobré dělat si váhové průměry za jednotlivá období (například na týdenní či měsíční bázi – důležité je se vždy vážit za stejných podmínek) nebo vzít metr a měřit si partie jako prsa, biceps, boky, bříško, zadek a stehna.
Skvělým pomocníkem jsou fotky. Vyfotit se na začátku vaší cesty, změřit si míry, zaznamenat počáteční váhu a pak v průběhu týdnů, aktualizovat.
Uvidíte, že sami si to tolik neuvědomíte, ale fotky řeknou mnohem víc, než váha. A ve výsledku – pakliže budete silově cvičit a snažit se udržet, nebo se vám dokonce podaří nějaký sval nabrat – svaly jsou těžší než tuk. Takže vy sice na váze můžete mít více, ale vzhledově budete vypadat mnohem lépe a štíhlejší!

Za PT SERVIS určitě můžeme doporučit 100% L-CARN a FAT KILLER od kvalitní německé značky HI-TEC NUTRITION, jehož jsme předními a hrdými dodavateli. 

Zdravé recepty ze zeleniny, které zasytí a zahřejí | Pro ženy | Blesk.cz