Zlepšete na jaro svoji kondičku. Víme, jak na to

Zlepšete na jaro svoji kondičku. Víme, jak na to

Jarní únava není žádná konkrétní diagnóza, ale i tak ji většina z nás s úderem jara pociťuje. Ať už jarní únava nebo podzimní deprese, oba stavy mají souvislost s biorytmy, které nás výrazně ovlivňují. Je to z toho důvodu, že máme po té temné sychravé zimě nedostatek sluníčka, a teď paradoxně to pociťuje naše tělo nejvíc, když se mu začíná dostávat. Sluneční světlo je nezbytné pro tvorbu vitamínu D. Dalším viníkem je i nedostatek vitamínů a minerálních látek, protože buďme upřímní, přes zimu nemáme možnost jíst kvalitní čerstvé ovoce plný těchto tělu důležitých látek. Během zimy se také zvyšuje riziko infekčních onemocnění, jsme častěji nachlazeni, a tak do jarních měsíců přicházíme s oslabenou imunitou a možná v nás ještě nějaký ten moribundus doznívá. Také se více zdržujeme doma, a právě i nedostatek pohybu je jedním z viníků. Chlad působí negativně na naše svaly, klouby i imunitní systém a my tak podvědomě dostáváme tělo do stresu. 

Jarní sport po zimě - GSKlub.cz

TOP 5 tipů, jak podpořit svoji kondici a celkové zdraví 

1. Cvičením podporujeme sílu a pružnost kostí. Správně provedené cvičení napomáhá snižovat krevní tlak a klidovou srdeční frekvenci, což má blahodárný vliv na činnost a stav našich cév a srdce. Díky pravidelnému pohybu se také, dle odborníků, snížil výskyt infekčních onemocnění až o polovinu! Snažte se hýbat každý den. Chůze je tělu nejpřirozenějším pohybem, a také je to nejlevnější sport, který můžete dělat více méně celoročně. Pro své zdraví uděláte lépe, i kdybyste si měli jít projít ven na čerstvý vzduch jen na půl hodiny – provětrat hlavu, projít s pejskem nebo si jen pěšky dojít do obchodu. 


Svižnější chůze má pozitivní vliv na posílení srdce, cév, kosterního svalstva, napomáhá snižovat krevní tlak a nebo zabraňuje osteoporóze. Navíc zvýšená aktivita napomáhá redukovat deprese nebo stres. Pohyb na čerstvém vzduchu a teplém sluníčku, přispívá naší psychice. Spolu s příchodem sluníčka, tak nějak sama od sebe přichází i dobrá a pozitivní nálada. 

Samotné běhání má hned několik benefitů, jako například:

  • Zlepšíte si vaši celkovou fyzickou i psychickou kondici
  • Je to perfektní nástroj k úbytku váhy 
  • Posilujete srdeční činnost a imunitu 
  • Snižujete riziko infarktu, mrtvice a cukrovky 
  • Přispíváte kostem a svalům
  • Snižujete riziko osteoporózy
  • Zvyšujete si hladinu vitamínu D 
  • Zlepšujete spánek
  • Odbourává deprese, stres
  • Budete se cítit skvěle! 
Tapety : maso, Ryba, oranžový, plody moře, citrus, kuchyně, vyrobit, losos  jako ryba, uzený losos, příloha, thajské jídlo 5616x3744 - 4kWallpaper -  582036 - Tapety - WallHere

2. Aerobní aktivitu kombinujte s posilováním. Silovým cvičením budujete svaly, zpevňujete a tvarujete postavu. Čím více svalů máme, o to více energie spotřebujeme, tím pádem si můžeme dovolit více jíst a svalovým růstem podporujeme a zvyšujeme kondici. 

3. Dbejte na správný jídelníček. Ať už sportujeme více či méně – vyvážená strava je něco, co bychom rozhodně neměli opomíjet a zanedbávat. Ve svém jídelníčku byste měli mít zastoupení všech důležitých živin jako jsou kvalitní bílkoviny (maso, vejce, ryby, tempeh,…), komplexní sacharidy (brambory, batáty, quinoa, rýže,…) a zdravé tuky (avokádo, oříšky, semínka,…) pro naše zdraví i budování kondice.

NÁŠ TIP: Vyzkoušejte naši jasmínovou rýži

Na svých talířích bychom se neměli ochuzovat ani o příjem vitamínů a minerálních látek skrze čerstvé ovoce a zeleninu. Přednost byste měli dát vždy sezónním druhům. Teď na jaře dominují zejména ředkvičky, jarní cibulka, chřest, kedlubny nebo zelené saláty. Z druhů ovoce zařadit pak takové třešně, jahody, rybíz nebo angrešt.

Kvalitní ořechy, semínka a ořechová másla na našem e-shopu

Ke správné stravě patří i dostatečná hydratace organismu. Správná hydratace by měla být jednou z našich priorit. Voda je pro nás důležitá z hlediska termoregulace, ovlivňuje stav naší pokožky – například  má vliv na stav naší kůže, pokožky, vliv na vznik celulitidy. Mimo to ale odvádí odpadní látky z našeho těla a naopak rozvádí důležité živiny po organismu. Bolest hlavy nebo únava nemusí nutně znamenat, že jste se špatně vyspali, a než sáhnete po velkém hrnku černé kávy nebo energy drinku, uvědomte si, kolik skleniček vody jste za dnešek vypili? 

 Proč bychom měli dbát na dostatečný pitný režim? 

  • Působí jako transportní prostředí pro živiny, elektrolyty, hormony, krevní plyny, odpadní látky a elektrické proudy
  • Slouží jako rozpouštědlo a vhodné prostředí pro chemické reakce probíhající v organismu
  • Zvlhčuje a chrání sliznici
  • Udržuje pružnost a odolnost kůže
  • Udržuje stálost vnitřního prostředí 
  • Dodává kyslík celému tělo
  • Slouží ke kráse naší pleti 
  • Reguluje tělesnou teplotu
  • Pomáhá správnému trávení 
  • Zabraňuje poškození ledvin 
  • Napomáhá hubnutí 

  NÁŠ TIP:  Podpořte na jaře své zažívání

Po těžkém tréninku, po výběhu či procházce, musíme ale dopřát našem tělu i patřičnou regeneraci a odpočinek. Zatěžované svaly totiž potřebují regenerovat. Nezapomínejte na dostatečný kvalitní spánek, vyzkoušejte saunu, masáže či příjemnou horkou sprchu po těžkém dni. 

4. Změňte svůj přístup. Neříkejte, že něco ,,musíte.“ Ne, vy přece nemusíte cvičit a nemusíte jíst zdravě. Nikdo vás přece do toho nenutí. Ale vy přece chcete. Chcete cvičit, abyste byli fit a ve formě a měli pěknou, zpevněnou postavu. Vy přece chcete jíst zdravě, protože se po tom cítíte dobře, necítíte se nafoukle nebo unaveně. Naopak – cítíte se fresh a plní energie. To chcete. Chcete po každém cvičení a zdravém jídle, které si připravíte být na sebe pyšní s tím, že něco pro sebe děláte, že vám na sobě samém záleží. 

5. Pracujte s neúspěchem. Možná nejtěžší bod vůbec. Každý dělá chyby a každý den není posvícení. Někdy se prostě nedaří, všechno nám padá na hlavu, a my bychom se nejradši zavrtali s obřím balením zmrzliny pod deku. Nevadí, že jednou něco nevyjde. Že se vám něco nepodaří. Nevyčítejte si, že jste neodolali nějakému zákusku nebo, že vás přemohla lenora a vy nešli cvičit. Pokud to není často, nic se neděje. Jsme jen lidi. Jsme lidi, kteří se denně učí. Denně poznáváme, denně něco překonáváme, chybujeme, zkoušíme. A tak je přirozené, že to není každý den 100%. Důležitá je snaha a odhodlání. A to vy přece máte.

Nezapomínejte procvičovat mozek

1. Pijte více tekutin. Dostatečná hydratace okysličí celé naše tělo. Hlídejte si proto, abyste za den vypili alespoň 2-3 l tekutin.Vhodnou volbou je čistá neperlivá voda či bylinné čaje. Příznakem, že je vaše tělo málo hydratováno, může být častá bolest hlavy, únava a snížená koncentrace na práci.

2. Pozor na cukr. Mozek spotřebovává velkou spoustu energie, kterou čerpá zejména ze sacharidů. Jakmile se začneme cítit ospale, už častokrát saháme po nějaké dobré sladké tyčince. Ta nás ale povzbudí jen na opravdu krátkou dobu. Místo toho volte raději kvalitní celozrnný chléb nebo například ovesné vločky, které udržují hladinu krevního cukru v normě. A čím obalit nervy místo sladkosti? Vyzkoušejte třeba banán. Kromě toho, že je bohatý na magnésium, napomáhá odolávat stresu a posiluje nervy. 

3. Zařaďte nenasycené mastné kyseliny. Benefity přínosu omega 3 jsme si již vysvětlili. Tuky jsou energie pro naše nervové buňky. Volte ve svém jídelníčku kokosový olej, tučné ryby nebo ořechy pro příjem minerálů, vitamínů skupiny B.

Tuky naše tělo obzvlášť potřebuje, zejména pak ženy v rámci jejich hormonálního zdraví. Tuk už není jen lžička rybího oleje, který si jistě pamatujeme z dětství. V dnešní době existuje na trhu celá řada výborných zdrojů tuků, kterým uděláte jedinečné každé jídlo. 

Mořské ryby chrání před mrtvicí - ale ne smažené! – Dáma.cz

Své kouzlo pro zlepšení kondice a nastartování organismu do letních horkých dnech, tkví i v kouzlu ledových sprch. 

Věříme, že v parných letních dnech není nic lepšího, než po celém dni v práci, kdy jste pomalu potili i vlastní krev, není příjemnějšího pocitu, než si odpoledne jít zaplavat do bazénu, na koupaliště nebo vzít zavděk váš sprchový kout a pustit na sebe proud ledové vody. Jenže – teď se to lehce řekne, ale co v zimě? Budete u hrnku horkého čaje v zimních měsících toužit po ledové sprše? Asi těžko, že. Jenže taková chvilička pod proudem studené vody má celou řadu výhod, ne jen zaručené ranní probuzení! Přiznejme si, že jsme dnešní dobou maličko zhýčkaní, Všude radiátory, vytápěné podlahy, vyhřívané sedačky.. Ačkoliv je to pro nás velkým komfortem, není to vlastně nic, za co by nám naše zdraví mělo dvakrát poděkovat. Máme v sobě určitý vnitřní pocit, že jakmile nám začne být zima, je něco v nepořádku, a tak se za každou cenu snažíme zůstat v teple. Známe to všichni, zejména v podzimním čase. Prochladneme velice snadno díky sychravému počasí. Lidé, kteří nejsou zvyklí se dostatečně otužovat, mají s nachlazením mnohem větší potíže a jsou více náchylnější. Otužování nám pomáhá zvyšovat odolnost vůči nachlazení a stimuluje náš metabolismus. Jeho pravidelným zařazováním do naší každodenní rutiny zlepšujeme odolnost organismu proti nepříznivým podmínkám jako je vítr, smog či vlhkost. Během otužování se snižuje tep, vzrůstá spotřeba kyslíku a cévy se smršťují, díky čemuž vnitřní orgány získávají více krve. 

Benefity ledové sprchy:

  • Urychluje regeneraci. Díky pár ledovým chvilkám snížíte bolestivost svalů po náročném tréninku a snižujete zánětlivost v těle. 
  • Snižuje míru stresu a pocity úzkosti. 
  • Zvyšuje tvorbu katecholaminů a endokanabinoidů, tedy hormonů, které nás mají primárně nabudit, pořádně probudit a zlepšit naši náladu. Věděli jste, že stejné látky jsou obsažené i v mariuhanně? 
  • Začnete vítězit sám nad sebou, a hned po ránu nabudete pocitu, že nic horšího už tě ten den čekat nemůže. 
  • Zlepšujete oběhový systém. 
  • Zlepšujete kardiovaskulární systém. 
  • Budujete si pevnější a odolnější imunitu. 

Co si z toho vzít závěrem? 

Žádné změny se nedějí přes noc, a ani to po vás nikdo nechce. Důležité je si uvědomit, jakou cenu pro nás naše zdraví má, jakému stresu, zátěži a práci naše tělo denně vystavujeme, a protože je tělo naše schránka, ve které budeme celý náš život, měli bychom se podle toho i patřičně chovat, a dopřávat tělu to nejlepší. Od kvalitního jídla počínaje, až u dostatečné regenerace konče. Každá malá změna k lepšímu, každý nový správný naučený návyk, je malé vítězství a pozitivní bonus pro váš organismus. Dopřejte mu kvalitu, zaslouží si to.