Trendy sport, který bude bavit i vás
Máte rádi pohyb v zasněžené přírodě a lyže vám nejsou cizí? Pak byste určitě měli vyzkoušet skialpinismus! A předem upozorňujeme – je to návykové.
V posledních letech si skialpinismus získává stále více příznivců. Ať už je to ze zvědavosti, touze zkusit něco nového a překonat sám sebe nebo kvůli sjezdům prašanem za odměnu. Proč za odměnu? Oproti sjezdovému lyžování musíte vynaložit značnou dávku fyzického úsilí a času, než vystoupáte na kopec, který následně můžete sjet. Každý skialpinista potvrdí, že ten pot a námaha za to rozhodně stojí.
Co je skialpinismus?
Zjednodušeně by se dalo říci, že skialpinismus je turistika na lyžích. Cílem skialpového výšlapu většinou bývá vystoupat na zvolený vrchol a poté ho sjet dolů. Skialpy jsou odlehčené lyže se speciálním vázáním, na které se pro výstup do kopce lepí tzv. stoupací nebo tulení pásy.
Historie skialpinismu
Historie skialpinismu sahá až ke konci 19. století. Tehdy ještě neexistovaly lanovky, takže veškerý pohyb na lyžích byl tak trochu skialpinismus.
Do České republiky se skialpové vybavení začalo dostávat po otevření hranic. Z počátku se mu věnovali především horolezci a trvalo pár let, než se skialpinismus rozšířil do povědomí širší veřejnosti.
Skialpinistické disciplíny
ZÁVODNÍ SKIALPINISMUS
Závodů ve skialpinismu je několik typů. Vybavení musí být ultralehké, ale zároveň plně funkční. Závodníci zdolávají dlouhé tratě s vysokým převýšením v co nejkratším možném čase. Jsou i závody, kde ani lyže nestačí a přijdou na řadu mačky a cepín.
SPEED UP
Pro některé skialpinisty je hlavní cílem rychlý výstup. Vybavení pro tuto disciplínu je velmi lehké – hmotnost páru lyží se pohybuje kolem dvou kilogramů. Do kategorie SPEED UP se dá zařadit také kondiční skialp a fitness skitouring.
TOUR
Nejoblíbenější a nejčastější skialpinistická disciplína. Cílem túry je vystoupat na vrchol a pak si užít sjezd dolů, žádné lámání rychlostních rekordů. Lyže pro touring jsou příjemně ovladatelné.
FREE
Milovníci prašanu, pro které je nejdůležitější požitek ze sjezdu. Lyže pro freeride jsou širší, vázání robustnější a boty tužší.
Vybavení
Před pořízením výbavy na skialpinismus si zkuste ujasnit, k čemu z uvedených pojetí lyžování s pásy máte nejblíže a podle toho vybírejte. V potaz se také bere fyzická zdatnost a zkušenosti lyžaře. Vybavení si můžete samozřejmě i zapůjčit a otestovat, co vám bude před zakoupením vlastní techniky vyhovovat.
Lyže
Lyže na skialpinismus by měly být hlavně lehké a všestranné na různých druzích sněhu. Délka, šířka, tuhost a rádius lyží se řeší individuálně pro potřeby konkrétního lyžaře.
Vázání
Skialpové vázání se dělí do dvou kategorií – rámová vázání a pinová vázání.
- Rámové vázání je těžší, takže se tolik nehodí na dlouhé túry. Je ideální pro ostré sjezdy, kde umožňuje lepší přenos síly.
- Pinové vázání je v dnešní době rozšířenější pro svou nižší hmotnost. Vázání je složené z přední části, kde v oblasti spojení s botami naleznete špičaté trny, pomocí kterých se lyže připevňuje k botám. Při stoupání lze holí snadno nastavit tři polohy patní opěrky – dle příkrosti svahu.
Stoupací pásy
Stoupací pásy jsou svým způsobem nejdůležitější a také nejchoulostivější částí celé výbavy. Musí na ně být maximální spoleh, protože rozhodují o bezproblémovém výstupu na vrchol. Pásy se vyrábí z mohéru, nylonu a nebo mixu mohérových a syntetických vláken. V posledních letech se na trhu objevují pásy, které mají místo lepidla vrstvu, která přilne ke skluznici díky molekulární fúzi. Ve velké většině se pásy připevňují na dvou místech – na špičce a patce lyže. Protože jsou pásy opravdu choulostivou částí výbavy, je třeba o ně pečovat. Po každé túře je vysušit, pravidelně ošetřovat lepící vrstvu a při chůzi se vyhýbat kořenům a kamenům.
Boty
Skialpinistické boty mají velký předozadní rozsah pohyblivosti horní části skeletu, což rozhoduje o pohodlnosti při výstupu a zároveň stability při sjezdu. Díky nejnovějším materiálům (Karbon, Pebax, Grilamid) jsou boty velmi lehké.
Hole
Hole poskytují základní oporu při výstupu i sjezdu. Nejvhodnější jsou hole teleskopické, jejichž délku si jednoduše nastavíte, jinou délku potřebujete pro sjezd a jinou pro výstup. Skialpové hole mají prodlouženou rukojeť pro jednoduché přehmátnutí a jsou lehké – většinou se vyrábějí z karbonu nebo hliníku.
Lavinový vyhledávač, sonda, lopata
Svatá trojice, která je základem bezpečného pohybu v horách.
- Lavinový vyhledávač je zařízení vyvinuté k nalezení člověka zasypaného lavinou. Pracuje na principu radiového přijímače a vysílače.
- Sonda se používá k hledání zasypaného člověka lavinou. Dá se zjistit, jak přesně je zasypaný hluboko a jaká je jeho poloha.
- Lopata je nezbytná pro vyhrabání zasypaného člověka z laviny.
Lavinový batoh
Lavinové batohy obsahují bezpečnostní systém – airbag, který výrazně zvyšuje šanci přežít v lavině. V případě uvolnění laviny stačí airbag aktivovat tahem ruky, během tří sekund se airbag nafoukne. Objem těla se tak díky airbagu asi 1,5 krát zvětší a je vysoká pravděpodobnost, že člověk zůstane na povrchu laviny.
Ať už se rozhodnete pro jakoukoliv skialpinistickou disciplínu, vždy s sebou mějte dostatek tekutin a energie na doplnění (tyčinky, gely, sušené maso). Při pobytu v horách dokáže člověku vyhládnout a dostatečný pitný režim při sportovní aktivitě je nezbytný.
Kam vyrazit na skialpy?
I u nás v Čechách máme mnoho možností, kam se na skialpy vydat. Oproti Alpám jsou naše hory sice více zalesněné, ale i tak si lze tento sport užít i tady.
Pár tipů kam vyrazit na skialpy v ČR:
- Krkonoše – okolí Špindlerova Mlýna, Pece pod Sněžkou a Rokytnice nad Jizerou,
- Jizerské hory,
- Šumava – oblast okolo Špičáku,
- Beskydy,
- Králický Sněžník,
- Jeseníky,
- Orlické hory,
- Krušné hory – Skialp nad Hrobem.
Pokud ještě nemáte své lyže, vyberte si nejlepší skialpy na chytryvyber.cz.