Ostropestřec silymarin

Ostropestřec silymarin

Výborný pomocník v podpoře funkci jater, které mají zásadní funkci v lidském organismu.

Co o Ostropestřci možná nevíte

Ostropestřec pochází pravděpodobně ze Středomoří, kdy jeho standardizovaný extrakt se označuje jako sylimarin, který je komplexem několika látek ze skupin flavonolignanů a flavonoidů.
Jedná se o bodlák s řadou léčivých účinků. Tradičně se využívá zejména k podpoře funkce a léčbě jaterních problémů, má však i protinádorové účinky a působí pozitivně na imunitu, srdce a cévy, diabetes, sportovní výkonnost a podporu kojení.

Ostropestřec a zdravá játra

Ostropestřec mariánský – Silybum marianum – pěstování

Působí jako ochrana jater před působením toxických chemikálií. Dokáže vytěsňovat toxiny, které se snaží vázat na játra (jako například alkohol.) Dokonce funguje i jako protijed při některých otravách.
Podílí se na regeneraci jater, stabilizuje membrány jaterních buněk a chrání je před působením volných radikálů.

Pozitivní efekt byl prokázán také při cirhóze jater, akutní i chronické hepatitidě neboli žloutence (typu C) a alkoholické hepatitidě.

Ostropestřec se také uplatňuje při jaterní nedostatečnost, kdy jde o mírně zhoršenou funkci jater, která se projevuje například únavou, malátností, bolestí pod žebry, zácpou, nezdravým vzhledem kůže, popřípadě i alergiemi.

Z bylinného herbáře - OSTROPESTŘEC MARIÁNSKÝ

Mimojiné, dle studií, dokáže ovlivnit některé procesy související se vznikem a rozvojem nádorových onemocnění. Ovlivňuje zejména buněčný cyklus a signální dráhy související s dělením buněk. Jeho účinnost byla prokázána například při rakovině prostaty, jater, slinivky a tlustého střeva.
Některé studie dokonce ukázaly pozitivní efekt při léčbě diabetu II. typu jako například zmírnění inzulínové rezistence nebo zlepšení hladiny glukózy v krvi.
Někdy je využíván k léčbě Alzheimerovy a Parkinsonovy choroby. Díky svému antioxidačnímu a protizánětlivému brání poklesu kognitivních funkcí.

Má také pozitivní vliv na hladinu cholesterolu a triglyceridů v krvi. Ovlivňuje totiž metabolismus tuků, pomáhá snížit tvorbu cholesterolu v játrech i jeho vstřebávání z potravy ve střevech a zvyšuje rychlost přeměny cholesterolu na jiné sloučeniny.

Tip: Tuto léčivou rostlinu můžete snadno pěstovat na své zahradě, není totiž příliš náročná. Přečtěte si, jak na pěstování ostropestřce.

Ostropestřec a jeho vliv na kojení

Je doporučován na podporu laktace a jeho účinnost v tomto směru potvrdily i některé výzkumy.

Sportovní výkonnost

Užívání ostropestřce může být užitečné zejména pro vytrvalostní sportovce. Zlepšuje totiž metabolismus glukózy, tuků a odbourávání laktátu (kyseliny mléčné).

Užívání a nežádoucí účinky

Složení v 1 kapsli:
– 300 mg BIO Extrakt z ostropestřce mariánského Silybum marianum) s obsahem účinné látky sylimarin min. 3 %.
– rostlinná kapsle (hydroxypropylmethyl celulóza) 100 mg, pomocná látka – maltodextrin BIO.

Některé složky Ostropestřce jsou sice mírně toxické, studie na zvířatech ovšem neprokázaly žádné výraznější negativní účinky ani při dlouhodobém podávání vysokých dávek. Interakce s léky jsou spíše výjimečné, opatrnost je ale třeba například u antidiabetik, léků na řadění krve (Warfarin, Diazepamu, některých imunosupresiv, antibiotik a léků na hepatitidu C. V případě, že užíváte jakékoliv léky, je vždy vhodné konzultovat užívání ostropestřce s lékařem.

Vhodné kombinace

Játra: ostropestřec + čekanka, ostropestřec + řepík, ostropestřec + kurkumin, ostropestřec + vitamin E, kvercetin

Nádorová onemocnění: ostropestřec + kurkumin

Žaludek: ostropestřec + benedikt

Kojení: ostropestřec + benedikt

Sportovní výkonnost: ostropestřec + vitamin C

Více o produktu Ostropestřec mariánský naleznete na oficiálních stránkách firmy EPIGEMIC.

KOUPIT