Nedávejte si novoroční cíle, mějte dlouhodobé vize

Nový rok se pro mnohé z nás pojí s jistými očekáváními, vizemi, sny, plány a cíli. Něco nového do svého života zakomponovat, něco naopak eliminovat – zkrátka velké oči u nových začátků.
Ruku na srdce ale, že ne vždy to dopadne tak, jak jsme si v naší hlavně představovali a velké plány skončí dříve, než pomalu začnou.
Protože není čas.
Protože nejsou ty vhodné podmínky.
Protože práce.
Protože děti.
Protože špatná konstelace hvězd
… A tak dále. Vymluvit a hledat důvody, proč to zrovna teď nejde – na to jsme přeborníci všichni.

Pojďme na to ale s tím novým rokem jinak. Nejet hned z nuly na sto. Ale postupně. Po dílčích krocích, které nás dovedou tak, kam chceme. Možná pomaleji, zato efektivněji a s mnohem větší pravděpodobností na úspěch. A o to nám jde, že?

10+1 tipů, jak si efektivně stanovit novoroční cíle

1. Dávejte si krátkodobé cíle. Ani Řím nepostavili za den. Když si během vaší cesty stanovíte několik menších dílčích cílů, které budete plnit, bude vás to bavit mnohem víc.
Asi nejčastějším předsevzetím bývá klasika všech klasik – ,,Konečně zhubnu.“ Jakoby ty nuly na hodinách po půlnoci vymazaly vše, co doposud bylo a s každou novou sekundou, která odtikává v novém roce, začalo i něco nového a vy se změnili, zázračně jako mávnutím proutku. Změnil se ale pouze datum a číslo v kalendáři. Vy jste zůstali stále stejní, a pakliže chcete něco změnit, musíte začít od sebe – svého myšlení a celkovém přístupu k dané věci.
Nestačí jen chtít, ale hlavně musíte v to opravdu věřit.
Nestačí být jen motivován s novým datem. Ta motivace brzo přejde. Přejde s první krizí. Když se vám něco nepovede v práci, rozčílí vás děti či partner… vždycky se najde důvod, proč otevřít tu obří pixlu se zmrzlinou a zakončit to slovy ,,Zítra začnu, fakt.“ Ne! Takhle by to šlo stále dokola, jako ten předchozí rok. A přece nebudete v polovině ledna zase čekat na nový rok?
Život není čekárna. Život je ordinace, tak jednejte hned. Protože klíčem k úspěchu je soustředit se na cíl, nikoliv na překážky.

„Po dobrém obědě lze odpustit každému, i vlastním příbuzným.“
Oscar Wilde

Neříkejte si hned, že zhubnete 20 kilo za měsíc. Nezhubnete. Buďte realističtí a daná kila si rozplánujte do širšího časového spektra. Například, že během týdne chcete dát dolů půl kila. Nebo, že v daném týdnu sníte více zeleniny, připravíte si zdravé jídlo s sebou do práce a školy. Každý takový nepatrný krok je velkým krokem k vašemu velkému cíli.

Chcete pomoct na vaší cestě za fit a zdravou postavou? Rádi vám pomůžeme skrze naše výživové plány a nutriční konzultace!

2. Odměňujte se. I maličkosti dělají radost. S každým kilem nebo poctivě odjetým tréninkovým splitem se můžete odměnit. Běžte na nějakou zkrášlovací procedúru, zajděte do kina, kupte si ty kalhoty, do kterých jste se ještě před měsícem nevešli. Každá maličkost se počítá. 

Čím se například můžete odměnit z naší sekce ZDRAVÉ VÝŽIVY?

3. Nebojte se říct o podporu. Jistě kolem sebe máte několik blízkých přátel, kteří při vás stojí. A každý se někdy může dostat do úzkých, proto se nebojte si říct o pomoc a podporu vašich bližních. To vás dostane zpět na trať. Nebo rovnou přemluvte někoho z přátel, aby do toho šli s vámi, pokud víte, že má stejné ambice jako vy. Ve dvou se to přece lépe táhne. 

4. Nesrovnávejte se. To, že někdo šel do ,,novoroční výzvy“ s vámi a má o něco dřív výsledky ještě neznamená, že vy něco děláte špatně, a že jste selhali. Každý jsme jiný, každé tělo je jiné a na každého působí řada faktorů také jinak! Proto neházejte flintu do žita, vytrvejte, věřte si a uvidíte, že výsledky se dostaví! Děláte to především pro sebe, neměla by to být soutěž. 

Aby vám nic neuniklo …

5. Nevzdávejte to po jednom neúspěchu. Každý chybujeme nebo někdy uklouzneme. A je to v pořádku, jsme jen lidi, ne stroje. Umět si přiznat chybu, poučit se z ní, bude polovina úspěchu. A jak se říká – ,,Jeden krok zpět, dva kroky vpřed!“ 

Ať už je vaším cílem cokoliv, ať už se to bude týkat zdravého životního stylu, cvičení, nové práce, zkoušení nových věcí, dělejte to s radostí a s láskou. Život vám občas připraví velkou řadu překážek. Ne proto, aby odhalil vaši slabost, ale proto, abyste objevili svoji sílu. 

NÁŠ TIP: Vybavte se kvalitními doplňky stravy z našeho výprodeje za akční ceny!

6. Zapomeňte na slovo ,,DIETA“. Už samotné slovo v nás evokuje něco negativního.
Většina lidí si totiž pletou slovo ,,dieta“ s pojmem ,,zdravý životní styl,“ a myslí si, že je to totéž. Není. Naše mysl dietu považuje jako něco negativního, jako něco, co je pouze dočasné, co musíme nějakým způsobem překousnout, vydržet, do doby, než se něco stane – než zhubneme, a pak se navrátíme zpět do starých kolejí. To je ale právě ten špatný způsob. Zdravý životní styl je naopak doživotní změna způsobu našeho života. Kdy chceme dosahovat výsledků neustále, neustále se posouvat, být lepší než včera, být zdravý a být fit.

Arnold Schwarzenegger: Motivační video nejen pro kulturisty - YouTube

7. Změňte svůj přístup. Neříkejte, že něco ,,musíte.“ Ne, vy přece nemusíte cvičit a nemusíte jíst zdravě. Nikdo vás přece do toho nenutí. Ale vy přece chceteChcete cvičit, abyste byli fit a ve formě a měli pěknou, zpevněnou postavu. Vy přece chcete jíst zdravě, protože se po tom cítíte dobře, necítíte se nafoukle nebo unaveně. Naopak – cítíte se fresh a plní energie. To chcete. Chcete po každém cvičení a zdravém jídle, které si připravíte být na sebe pyšní s tím, že něco pro sebe děláte, že vám na sobě samém záleží. 

„Je-li vůbec něco smutnějšího než zneuznaný génius, je to nepochopený žaludek.“
Honoré de Balzac

8. Poslouchejte svoje tělo. Nic se nemá přehánět, a ačkoliv vás nový životní styl, spolu s novým rokem plný očekávání nadchnul, vy vidíte výsledky, cítíte se skvěle a plní energie, někdy se prostě stane, že nás ten zákeřný moribundus dostihne, že nás pracovní tempo donutí vynechat cvičení, že nás učení, práce s dětmi nebo mimořádné události donutí nepřipravit si jídlo na další den nebo odjet naplánovaný trénink… V pořádku. Neznamená to hned, že je vše ztraceno a vaše dosavadní dřina přišla vniveč. Dejte tělu dostatek odpočinku, jste-li nastydlí. Nechoďte cvičit, pokud se opravdu necítíte a nos vám svítí více než sobu Rudolfovi o Vánocích. Dopřejte si volno, načerpejte novou sílu a energii do dalších dnů.

Proč nefungují novoroční předsevzetí

9. Strava je základ. Ať už jste si dali za cíl sportovní nebo profesní úspěchy, strava je něco, co nás bude ovlivňovat a provázet na naší cestě, ať už je kterákoliv. Proto je důležité nezanedbávat svůj jídelníček!
Zařaďte kvalitní nezpracované potraviny. Jezte libová masarybyobiloviny jako rýži, brambory, zkuste batáty, ovesné vločky, nezapomeňte ani na luštěniny nebo kvalitní zdroje tuků, jako jsou kvalitní olejeoříšky nebo avokádo. Nezapomínat byste neměli ani na dostatečný pitný režim, který by se měl pohybovat od 2-3l na den, ideálně ve formě čisté vody nebo čajů.

NÁŠ TIP: Nevíte, čím obdarovat na narozeniny a svátky své bližní? Využijte dárkových poukazů.

10. Spánek dělá divy. Stejně jako strava, i spánek a spánková hygiena přináší divy, i když si to v prvním momentu nemusíte uvědomit. Budete odpočatí, spokojení a ready do dalších skvělých dnů, které vás čekají. Abyste zvládali celý váš ,,to do list,“ práci, rodinu, domácnost, koníčky… někde na to sílu brát musíte, a k tomu potřebujte i kvalitní spánek, proto se snažte denně spát 7-9 hodin.

11. Užívejte si to. Je to život. Je to váš život. Vám by mělo jít o vaše zdraví, a o to, jak se budete cítit. Neděláte to pro partnera, pro to abyste ukázali přátelům, jak na to máte. Vy si dokažte, že na to máte, že vám záleží na vlastním životě a zdraví. Dělejte to, co vás baví.

Užívejte si tu cestu, užívejte si život. 

„Ze všech lásek nejupřímnější je láska k jídlu.“
George Bernard Shaw

Za celý tým PT SERVIS vám chceme popřát klidné a radostné poslední dny letošního roku a popřát, co nejvíce úspěšný vstup do Nového, ale i nového roku.

Bude skvělý.

Bude skvělý s vámi pro vás.