Kouzelný zázvor
Zázvor patří u nás mezi nejpoužívanější koření vůbec. Účinky zázvoru znali již v pravěku před cca 3000 roky už v Indii nebo Číně.
Zázvor je zdrojem vitamínů (A, B1, B2, B6, C, E), stejně jako draslíku, hořčíku, sodíku, fosforu, vápníku, železa. Jeho chuť je příjemná má typickou vůni. Účinnou látkou je Gingerol, který dodává zázvoru pikantní chuť.
V současnosti se právě zázvor považuje za jednu ze superpotravin. Je nejvyužívanější pro svou schopnost udržovat zdravou imunitu organismu, působí jako antioxidant a prospívá zdraví dýchacích cest.
Věděli jste, že v tradiční medicíně (asijské, arabské a indické) se používá k léčbě různých zdravotních problémů od artritidy, koliky, srdečních onemocnění?
Několik faktů o zázvoru:
- Zázvor tlumí nevolnost a zvracení způsobenou léčbou HIV/AIDS. Výzkum naznačil, že užívání zázvoru 30 minut před každou dávkou antiretrovirové léčby po dobu 14 dnů může snižovat riziko nevolnosti a zvracení u pacientů s HIV.
- Zázvor mírní bolestivou menstruaci.
- Zázvor může pomoci předcházení poškození jater způsobeným léky proti tuberkulóze.
- 3 g zázvoru denně po dobu 2 – 3 měsíců může snižovat hladinu cukru v krvi u lidí s cukrovkou.
- Užívání jednorázové dávky 1,2 g zázvorového prášku 1 hodinu před jídlem může urychlit vyprazdňování žaludku u lidí s dyspepsií.
- Kombinace zázvoru, mandarinek a hnědého cukru před konzumací alkoholu může mírnit kocovinu (nevolnost, zvracení, průjem).
- Užívání 1 g zázvoru 3x denně po dobu 45 dnů může snižovat hladinu triglyceridů a cholesterolu u lidí s vysokým cholesterolem.
- Pití černého čaje se zázvorem u některých lidí s diabetem a vysokým krevním tlakem může krevní tlak snižovat.
- Je protizánětlivý.
- Podporuje paměť a prospívá při Alzheimerově chorobě.
- Slouží jako přírodní afrodiziakum.
- Tiší bolesti při zánětech kloubů a svalových bolestech.
- Působí proti pálení žáhy
Ginger shots – jak to s nimi je
Ginger shots se ve wellness komunitě staly populární teprve nedávno, v historii mají ale stejně jako zázvor samotný stabilní pozici. Tyto produkty jsou nejčastěji vyrobeny odšťavňováním čerstvého kořene nebo kombinací nastrouhaného zázvoru s jinými šťávami, jako je citronová nebo pomerančová.
Přidané komponenty ale mohou být problémem, obzvlášť pokud se jedná o přidaný cukr. Vyšší množství receptů na tyto “panáky” obsahují med a různé druhy sirupů nebo ovocných šťáv pro tlumení pikantní chuti zázvoru. Proto je vždy na místě projet složení nebo si vytvořit vlastní výtvor, třeba podle receptu níže.
Recept na GINGER SHOT
- Zázvor očistěte, nakrájejte ho na menší kousky a vhoďte do mixéru.
- Přidejte vymačkanou pomerančovou a citronovou šťávu a vše společně rozmixujte.
- Hotovou směs přeceďte přes jemné sítko, dokud vám nezůstane jen šťáva.
- Takto připravenou šťávu přelijte do uzavíratelné sklenice.
- Přidejte kurkumu, med, řepkový olej a sklenici protřepejte tak, aby se všechny ingredience promíchaly.
- Hotovou směs přelijte do panáků a je hotovo.
Jak připravit zázvorový čaj?
Nastrouháme lžičku čerstvého zázvoru (nebo můžeme použít i kandované plátky) zalijeme cca 250ml horké vody, necháme louhovat cca 5 – 10 min., zcedíme a dochutíme medem se skořicí a hřebíčkem.
Jak připravit zázvorový sirup?
- 2 lžičky čerstvého zázvoru nasekáme na malé kousky.
- Vaříme je asi 30 minut ve 200 ml vody.
- Následně se přidá 100 g cukru nebo medu a necháme směs zhoustnout.
- Sirup užíváme po lžičkách, lze jej zamíchat i do čaje