Jaké účinky má na nás zdravý kokosový olej?
Jistě jste v poslední době zaznamenali často skloňovaný kokosový olej. Jeho využití je opravdu velice pestré, a tak se v dnešním článku zaměříme na jeho zdravotní benefity pro lidské zdraví, a kde všude ho lze využít.
Ačkoliv se jedná o potravinu, která je opravdu bohatá na nasycený tuk (až z 90%), stále se jedná o něco, co je velice žádaným doplňkem ať už v rámci zdraví, tak v domácnosti.
Kokosový olej se získává z kokosového ořechu. Jako čistá přírodní surovina je ideálním pomocníkem v péči o pokožku, tělo, obličej i vlasy. Má navíc zklidňující a zvláčňující účinky.
Kde všude lze kokosový olej využít?
Během redukce hmotnosti
Je všeobecně známo, že tuky jsou jedinou makroživinou, které se v našem organismu tráví nejdéle. Mají tedy i nejdelší sytící schopnost, což zajišťuje, že nás nebude honit mlsná. V adekvátním množství tak podpoří úbytek hmotnosti a zamezí nežádoucímu jojo efektu. Na rozdíl od jiných tuků se v těle neusazuje, ale mění se rovnou na glukózu, tedy hroznový cukr, který dodává energii našemu tělu postupně, a tudíž se v něm neusazuje. Navíc neobsahuje žádný cholesterol.
Navíc je prokázáno, že díky obsaženým mastným kyselinám, dokáže kokosový olej efektivně snižovat chuť k jídlu, a pomáhat tak v období hubnutí.
Jako bohatý doplněk jídla
Ačkoliv by se mohlo na první pohled zdát divné konzumovat jen tak na lžíci tuhého oleje, věřte, že to má své opodstatnění. Kokosový olej je bohatým zdrojem vitamínů jako A, , B1, B2, B3 nebo vitamín E. Je také přínosným antioxidantem. Mimo to je bohatý na mastné kyseliny, zejména na kyselinu laurovou, až z 50%, která je důležitou složkou mateřského mléka, protože je lehce stravitelná a jejím cílem je chránit mladý imunitní systém proti virům a bakteriím.
Mimo to obsahuje ketolátky, pomocí kterých jsou prokazatelné účinky v boji s epileptickými záchvaty.
Kokosový olej lze mimo jiné využít i během přípravy jídla, například při smažení, protože je tepelně stabilní až do 200°C, proto se nepřipaluje a neprská. Využít se dá například během přípravy palačinek, k vajíčkům, k obilné kaši nebo v rámci orientální kuchyně. Kokosový olej lze také využít i při přípravách borůvkového smoothie.
Kokosový olej je odolný vůči žluknutí nebo oxidaci. Žluknutí je velkou slabinou většiny rostlinných olejů, které jsou čerstvé nebo za studena lisované. Vznikají tak toxické transmastné kyseliny, které se negativně podílejí na ucpávání tepen a vzniku srdečních a cévních chorob.
Tukem ke zdraví
Mimo kyseliny laurové obsahuje další důležité kyseliny, které se podílejí na ničení plísní, kvasinek a virů tím, že narušují jejich membrány.
Kokosový olej tak napomáhá pacientům trpící různými infekcemi, kandidou, herpes virem a dalšími. Díky tomu, že se mění rovnou na energii, se doporučuje zejména lidem trpící na vysoké hladiny krevního cukru v krvi a diabetikům.
Krása zevnitř i z vnějšku
Jeho užívání přispívá našemu tělu nejen zevnitř, ale i z vnějšku. Lze jej využít jako perfektní náhradu klasického tělového mléka, kdy se snadno vstřebává do pokožky, aniž by zanechal mastný film.
Léčivé účinky projevil jak na sušší nebo citlivou pleť, vyrážky nebo ekzémy. Je vyhledávaným produktem i co se týče večerní skin care rutiny v odličování pleti od make upu.
Díky jeho antibakteriálním účinkům se perfektně hodí i k bělení a čistění zubů. Pravidelné čištění olejem tak chráníte své zuby a zároveň zabráníte tvorbě aftů v ústní dutině.
NÁŠ TIP: Vyzkoušejte BIO kokosový olej
Dále skvěle působí na nehtová lůžka, vyschlou pokožku v oblasti loktů, kolen či pat. Tím, že se efektivně vstřebává hluboko do pokožky, je vysoce efektivní při hojení a odstraňování vad jako mohou být jaterní skvrny, vrásky či jizvy.
Jeho přínosy ocení i vlasy, protože je velice ceněn pro své účinky proti lámavosti vlasů, dodává lesk a dokáže odstranit lupy. nejlepším způsobem je zábal vlas před jejich umytím.
Co si z toho vzít závěrem?
Kokosový olej, jak sami vidíte, má opravdu pestrou a širokou škálu, co se týče vlivu na lidské zdraví. Jeho negativní účinky ještě nebyly potvrzeny. Ať už s čímkoliv, ani s kokosovým olejem bychom to neměli přehánět.
Důležité je vždy dbát na vyváženou a pestrou stravu, dopřávat tělu kvalitní jídlo, spánek a regeneraci.