Přírodní zdroje hořčíku – hořčík v potravinách (potraviny obsahující magnesium)
Hořčík je pro lidské tělo velmi důležitý minerál, který pomáhá zajišťovat celou řadu biologických procesů a udržovat naše zdraví. Na hořčíku závisí činnost více než 300 enzymů, zásadním způsobem tak ovlivňuje mnoho biochemických procesů, které jsou nezbytné pro správnou činnost metabolismu.
V čem hořčík pomáhá?
Protože hořčík pozitivně ovlivňuje velkou spoustu procesů, všechny uvádět nebudeme. Podívejte se však alespoň na přehled toho nejdůležitějšího, s čím hořčík lidskému tělu pomáhá.
- pomoc při tvorbě ATP (adenosintrifosfát) – zdroj energie pro buňky
- podpora svalové a nervové činnosti
- zotavování krevních cév
- správný vývin kostí a zubů
- regulace hladiny krevního cukru a citlivosti na inzulín
Rozhodujícím prvkem je hořčík zejména pro správnou činnost mitochondrií, díky čemuž má významný vliv na celkové zdraví, pomáhá při prevenci rakoviny a dalších nemocí a obecně zvyšuje tělesnou a sportovní výkonnost. Mitochondrie jsou organely (části buněk), ve kterých vzniká zmíněný ATP, který je zdrojem energie pro průběh reakcí v buňkách.
Hořčík je prospěšný i při detoxikaci organismu, protože minimalizuje jeho poškození, vznikající působením toxických látek. Jaké jsou tedy nejlepší formy hořčíku dle zaměření?
Co může způsobit nedostatek hořčíku?
Nedostatek hořčíku v organismu může mít za následek zhoršení činnosti metabolismu buněk, což může vést k dalším zdravotním problémům. Jeho nedostatečný příjem může způsobovat rovněž migrény, bolesti hlavy, úzkost nebo depresi. Dále jeho nedostatek přispívá ke kardiovaskulárním onemocněním a zvyšuje riziko náhlé srdeční zástavy.
Nezapomínejte, že nedostatek hořčíku není dán pouze jeho nedostatečným příjmem, ale přispívá k němu také vysoký příjem kofeinu a alkoholu, stres nebo znečištěné ovzduší.
Jaké potraviny mají vysoký obsah hořčíku?
A teď k tomu nejdůležitějšímu – co jíst a pít, abychom ho měli dostatek. Doporučená denní dávka hořčíku je totiž 320 mg denně pro ženy a 420 mg pro muže, což je pro velkou část lidí s jejich obvyklou stravou nesplnitelný cíl.
Nejlepším zdrojem hořčíku jsou organické nezpracované potraviny. Bohatá na obsah hořčíku je zejména listová zelenina, kterou bychom tak měli častěji zařazovat do našeho jídelníčku. Vhodnou alternativou jsou také některé druhy ovoce nebo minerální vody s vysokým obsahem hořčíku. Pomoci k dosažení doporučené denní dávky si však můžeme i užitím hořčíkových doplňků.
V tomto seznamu jsou uvedeny vybrané druhy potravin s vysokým obsahem hořčíku:
- špenát
- zelí
- brokolice
- kapusta
- cuketa
- kakaové boby/hořká čokoláda
- semínka a ořechy
- maso a ryby (losos, makrela, candát, kuřecí prsa)
- ovoce (datle, banán, sušené meruňky, avokádo, maliny, ostružiny, kiwi, jahody)
- minerální vody
Zvažte užívání hořčíkových doplňků
Jak již bylo zmíněno, podle odhadů je příjem hořčíku v potravinách u velké části populace nedostatečný. Nejen že lidé nejí dostatečné množství potravin s obsahem hořčíku, ale je tu ještě další problém. Obsah hořčíku potravinách totiž závisí i na množství hořčíku v půdě, kde se plodiny pěstují, a protože se obsah živin v zemědělské půdě již po desetiletí snižuje, odborníci všem doporučují užívání hořčíkových doplňků bez výjimky.