Prací vestoje proti civilizačním chorobám
Prosedět 23 hodin týdně není pro většinu z nás problém. Přitom toto množství času stačí podle vědeckých studiích k tomu, aby se o 64 % zvýšila pravděpodobnost onemocnění kardiovaskulární chorobou, např. ischemií. Tato nemoc přitom může vést k infarktu či mozkové mrtvici.
Sedavý způsob života nám ale škodí ve více směrech. Pojí se s ním řada dalších civilizačních onemocnění, jako je obezita, cukrovka a vysoký tlak. Nadměrné sezení má také často za následek chronické bolesti zad, zácpu nebo křečové žíly. Může dokonce vést k nádorovému onemocnění prsu či tlustého střeva.
Mezi známá preventivní opatření patří cvičení, zdravá strava a dostatek spánku. Ani pohyb ale bohužel nedokáže vykompenzovat obrovské množství času, které vsedě většina z nás stráví. Zdaleka nejde jen o kancelářskou práci – další hodiny denně totiž prosedíme klidně na homeoffice, při sledování filmů a seriálů a v městské hromadné dopravě či ve vozidle.
Přesto existuje několik možností, jak sedět méně. Dobrou zprávou je, že většinu z nich lze aplikovat i v kanceláři a nejsou časově náročné, takže váš pracovní výkon nijak neutrpí.
Pomůže změna pozice i kompenzační pomůcky
Změna pracovní polohy je základem zdravé práce v kanceláři. Každých 20 minut sezení se protáhněte, ideálně vestoje. Ještě lepší je krátká procházka. Odskočte si na toaletu, udělejte si kávu nebo čaj nebo se jen tak projděte po chodbě. Změnou pozice dojde k aktivaci vašeho krevního oběhu.
Pokud cestujete na delší vzdálenost, dělejte si pravidelné pauzy, alespoň jednou za 2 hodiny. Při jízdě autem zastavte a vystupte, ve vlaku, autobusu či letadle se projděte v uličce.
Další alternativou je polohovací stůl, který umožňuje nastavit výšku desky stisknutím tlačítka. Oproti stojanům pro notebook mají výškově nastavitelné stoly několik výhod:
- umožňují využívat klasické monitory (na stojan lze dát pouze laptop),
- při práci vestoje dodržujete ergonomické zásady (u stojanů musíte mít pro psaní na klávesnici nepřirozeně natažené),
- změna polohy trvá jen několik sekund (stačí stisknout tlačítko).
Práce vestoje podporuje hubnutí. Zatímco při sezení spálíte dle studií za hodinu 60 až 130 kalorií, při stání je to téměř o polovinu více – 100 až 200 kalorií. Výškově nastavitelný stůl využívejte s rozmyslem. Začínejte půl hodinou stání denně rozdělenou do 15 minut. Postupně pak čas, který strávíte prací vestoje, navyšujte.
Oblibě se těší také kompenzační pomůcky, zejména gymnastický (nafukovací) míč na sezení a tzv. overball. Umožňují během sezení snadno měnit polohu sedu, práci vestoje ale plně nenahradí. Aby byly obě pomůcky k užitku, je potřeba dodržovat zásady správného sezení (to ostatně platí i při práci v běžném kancelářském křesle). Pokud máte kancelářské křeslo s nedostatečnou podporou zad v oblasti beder, můžete tento nedostatek vyřešit s pomocí bederní opěrky.
Zásady správného sezení
Při práci vsedě je naprostým základem je napřímení, které ovšem respektuje zakřivení páteře – neznamená to tedy, že byste měli sedět úplně rovně. Sedák židle nastavte na takovou výšku, aby vaše pánev byla o něco výše než kolena (ta by měla svírat úhel 90 stupňů).
Lokty mějte opřené o područky, chodila položená celou ploskou na zem. Nohy by se nijak neměly křížit. Váš pohled by měl směřovat mírně dolů – podle toho nastavte výšku monitoru.