Trápí Vás bolesti svalů a zad? Máme řešení!

Každý z nás to jistě zažil. Tu palčivou bolest po výkonu nebo po dlouhém a náročném dni v práci.

Mezi nejčastější úrazy patří běžné uklouznutí, pád či zakopnutí. V rámci pracovních výkonů pak mluvíme o natržení nebo natažení svalů, zejména v oblasti zad, hlavy nebo krku. Takové bolesti jsou spojeny s nataženým svalem. A co si pod tímto termínem vlastně představit? Jedná se o nadměrné napnutí svalu. Křeč je doprovázena několikasekundovou bolestí. Nejčastější příčinami je nedostatečné rozcvičení před fyzickým tréninkem, přetrénování nebo nedostatkem potřebným minerálních látek jako je hořčík, železo nebo vápník.

Lidé, Žena, Jóga, Meditace, Fitness

Proč k bolesti dochází?

Svalovou bolest můžeme chápat jako takový signál, že v organismu je homeostáza je na úrovni svalových buněk narušena, a je potřeba ji co nejdříve dostat do optimálního stavu. Správně fungující organismus se snaží neustále zachovat homeostázu, tedy stálost vnitřního prostředí. Jedná se o takovou ideální tělesnou teplotu, množství živin v krvi, hladinu hormonů a minerálních látek.

Svalová bolest, která postihne snad kteréhokoliv začátečníka i zkušeného sportovce nám demonstruje, jak vysoká intenzita tréninku to je, a že svaly pracují při nedostatku kyslíku.

Každý náš sval se skládá ze svalových vláken, které jsou v neustálém napětí. Při překročení maximální hranice napětí, se sval poraní. Mimo nedostatečné rozcvičení může dojít k natažení svalu i v rámci stárnutí organismu, předešlého úrazu či degenerativní vrozené choroby. Pro maximální efektivní tvorbu je potřeba ke svalům dodávat správné množství kyslíku. Během rychlé tvorby energie při vysoké zátěži může kyslíku být nedostatek. Začne se tedy tvořit laktát a volné vodíkové ionty. Tyto ionty v pracujícím svalu snižují pH krve. Ta se následně stává kyselejší, a způsobuje pálení ve svalech.

Činky, Školení, Fitness, Tělocvična

Kromě nataženého svalu se můžeme setkat ještě s tzv. rupturou svalu. V tomto případě mluvíme o natržení či dokonce přetržení svalového vlákna. Ruptura svalu je doprovázena otokem a krevní sraženinou. K ruptuře dochází zejména v době, kdy sportovec nedbá dostatečnému protažení a zahřátí svalových partií.

Mezi nejčastější příznaky řadíme:

  • Ostrá bolest
  • Otoky
  • Změny zbarvení pokožky
  • Horší pohyblivost
  • Zvýšená únava
  • Přecenění sil
  • Dehydratace organismu
  • Ztuhlost svalu

Jak si lze pomoci

V první řadě bychom nikdy neměli zapomínat na dostatečné zahřátí a protáhnutí jednotlivých svalů před kterýmkoliv fyzickým výkonem. Pakliže k poranění již došlo, rozhodně nepomůže začít ho protahovat až po sportovním výkonu. Jak se říká, to už jdete s křížkem po funuse.

Pro utlumení bolesti doporučujeme přiložit chladivý obklad na místo bolesti a pravidelně ledovat. K utlumení bolesti nám mohou případně pomoci i analgetika v podobě například Vontarenu, Reparilolu či Liotonu, ve vážných případech je pak vhodné navštívit lékaře.

Lidé, Člověk, Cvičení, Fitness, Zdraví

V rámci prevence zranění stačí před každou sportovní aktivitou vykonat lehký stretching v podobě například lehčího poklusu, protažením jednotlivých svalových vláken a lehkého zadýchání, v podobě aerobní aktivity. Zvolit můžeme i alternativu bandáže, stahovací punčochy nebo elastického obinadla. Vhodnou volbou se ukázalo i tzv. tejpování, které chrání svaly preventivně. Díky správnému nalepení tejpů docílíte pohodlí a vyšší ochranu vašim svalům přede možným zraněním.

Sval následně zatěžujeme postupně. Rozhodně ho znovu nezatěžujeme v celém rozsahu, jako jsme byli dosavad zvyklí. Doba hojení je velice individuální. Drobnější trhlinky se léčí zhruba 1-2 týdny, rozsáhlejší ruptury se mohou hojit klidně až několik měsíců. V tomto období je velice důležitý klidový režim, dostatek tekutin a příjem vitamínů a minerálů.

V rámci návštěvy fyzioterapie, vám může být doporučena aplikace fokusované rázové vlny, která napomáhá zvyšovat aktivitu buněk a podporovat tak obnovu tkání. Účinek lze podpořit i díky radiální rázové vlně, která snižuje napětí v oblasti tkání, které vznikne jako obranný mechanismus po úrazu.

Nešlápnete ani vedle, jestliže se objednáte na lymfodrenáž, saunu, akupunkturu nebo masáž. Správně vykonanou masáží docílíte lepší prokrvení svalstva a zlepšení oběhu lymfatického systému, napomůžete snížit hodnoty kortizolu – stresového hormonu a dostanete své tělo do psychické pohody.  

Opomíjeným bodem, ať už mluvíme o kterémkoliv tématu v rámci sportu a zdraví, je neodmyslitelně správná životospráva.

Pokud po svém těle vyžadujete maximum, měli byste mu i maximum poskytnout.

Ve svém jídelníčku byste měli mít zastoupeny všechny tři důležité makroživiny – bílkoviny, sacharidy i tuky, a pak vlákninu pro správnou peristaltiku a práci vašich střev. V rámci správné regenerace je důležité zahájit včas obnovu glykogenových zásob tím, že dodáte tělu a svalům porci kvalitních plnohodnotných bílkovin a sacharidů.

Jídlo, Potraviny, Kuře, Salát, Zdravá

Pokud bychom měli jen v krátkosti zabrousit do suplementace – protože výše zmíněné body jsou alfou omegou – doporučili bychom například omegu 3, která snižuje zánětlivost, podporuje imunitní funkce a metabolismus bílkovin. Vitamín D, který podporuje regeneraci svalstva, dostatečné množství jednotlivých vitamínů a antioxidantů ke snížení zánětu a podpoře imunitního systému, hořčík, vápník, nebo takové BCAA či glutamin ke zmírnění únavy a urychlení regenerace.

Nezapomenout byste neměli ani na dostatečný spánek, jakožto kvalitní způsob regenerace pro vaše svaly. Optimální doma spánku je 7-9 hodin, které se snažte každý den dodržovat, a naučit svoje tělo na pravidelný režim a spánkovou hygienu.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *